24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erken Yaşta Dil Eğitimi Sempozyumu Yapıldı
10 Nisan 2012 Salı 22:02

Erken Yaşta Dil Eğitimi Sempozyumu Yapıldı

Özel Piri Reis İlköğretim Okulları tarafından organize edilen Erken Yaşta Dil Eğitimi sempozyumu İzmir eğitim camiasının geniş katılımıyla Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

500’ün üzerinde katılımca ile gerçekleşen sempozyumda erken yaşta dil öğrenmek için en uygun yaşın bebeklik dönemiyle başladığı, geç kalmanın öğrenmeyi zorlaştırdığı konusu ele alındı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Özel Piri Reis İlköğretim Okulları Kurucu Temsilcisi İclal Kardıçalı  “Her çocuğun, gencin, her insanın bir cevheri, bir potansiyeli vardır.  Piri Reis’lerdeki eğitim anlayışımızda, bu cevheri, potansiyeli;  öğrencilerimizi, evlatlarımızı eşsiz ve farklı kılan kişiliklerini, yeteneklerini, ilgi alanlarını keşfedip;  onların bir dünya insanı olma yönünde ileriye ve daha iyiye doğru rota çizmelerine ve seyre çıkmalarına eşlik etmek istiyoruz” diye konuştu.

Radyo ve Siyah-Beyaz televizyondan iPad’e sıçramış bir kuşak olarak teknoloji tüketen değil, üreten bir topluma nasıl dönüşebileceğini konuşmak istediklerini ifade eden Kardıçalı, “ Her öğrencimize liseyi bitirirken bir yabancı dili nasıl anadili gibi öğretebileceğimizi, dilbilimci akademisyenlerle tartışmak istiyoruz.  St. Exupéry’nin de ifade ettiği gibi, bizim ‘güllerimiz’ olan kızlarımız ve oğullarımıza daha çağa uygun, içerikli ve işlevsel bir eğitim nasıl verebileceğimizi;  onları daha mutlu bireyler olarak nasıl yetiştirebileceğimizi tartışmak istiyoruz” dedi.

Sempozyumda Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk 21.yüzyılda eğitim, Boğaziçi Ünivesitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Alptekin Erken yaşta 2.dil öğreniminin gerekleri, Norveç Oslo Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Özerk Okul öncesi eğitimde iki dillilik-2 dil öğrenmek 2 dil öğretmek, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmihan Artan Erken dönemde müzikle eğitimin katkısı konulu sunumlarını yaptılar.
  
Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk 21.yüzyılda eğitim konulu sunumunda eğitim düzeninin geçmişe oranla farklılaştığına değinerek “Okullarımız ve eğitimcilerimiz buna ayak uydurmak zorundalar. 21.yüzyıl eğitim düzenine adaptasyon amacıyla öncelikle eğitimciler kendilerine, yapılan çalışmalar ile ilgili güzel mi? lazım mı? diye sormaları gerekli. Sınavlar, kurallar, davranış biçimleri hakkında sorulacak bu soru şekilcilikten eğitimciliğe giden yol olacaktır” dedi.
  
Norveç Oslo Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kamil Özerk de sunumunda iki dil öğrenerek büyüyen çocukların ailelerinin ve çevrelerinin dikkat etmesi gereken hususları irdeleyerek “iki dilli büyüyen ya da erken yaşta ikinci dil öğrenmeye başlayan çocukların iki dili de olumlu bir biçimde geliştirebilmeleri için ailelere ve yakın çevreye önemli görevler düşüyor şeklinde konuştu.

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. İsmihan Artan ise “anne karnında tanıştığımız ses ve müziğin bu kadar erken dönemde yaşamımıza  girmesi çocuk gelişimi ve eğitiminde müzikten yararlanmamızı zorunlu kılmaktadır. Buna rağmen bazen öğretmenlerin  müzik öğretiminde kendilerini yetersiz hissettiklerini görmekteyiz. Bunun nedeni çocukların müzik öğretimi için mutlaka nota bilgisi, çalgı becerisi ve çok güzel bir sese gereksinim olduğunun varsayılmasıdır. Öncelikle bu düşünceyi açığa kavuşturmak ve okul öncesi dönemde müzik eğitiminde hangi etkinliklerin kullanılacağını belirlemekte yarar vardır” dedi.

Tüm gün süren sempozyumda Özel Piri Reis çocuk korosu tarafından katılımcılara Fransızca-İngilizce-İtalyanca ve Türkçe  şarkılardan oluşan mini bir konser verildi. Sempozyum konuşmacılara plaketlerinin, katılımcılara da sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları