10 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erkan Güral, TÜGİK Başkanı Seçildi
19 Şubat 2012 Pazar 17:54

Erkan Güral, TÜGİK Başkanı Seçildi

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) 4. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Antalya’da gerçekleştirildi.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’nun (TÜGİK) 4. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, 400’ün üzerinde TÜGİK üyesinin katılımıyla 18 Şubat 2012 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz iki yıl boyunca TÜGİK’in Genel Başkanlığını yürüten Erkan Güral, tek aday olarak girdiği Genel Kurul’da üst üste ikinci kez Genel Başkanlığa seçildi. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, milletvekilleri, Antalya Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Yavuz, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Nafi Güral ile çok sayıda işadamının katıldığı Genel Kurul toplantısı, yerel ve ulusal basın tarafından da takip edildi.

Erkan Güral: Ekonomi 2012’de yüzde 6 - 6,5 aralığında büyüyünce sakın şaşırmayın.

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin ekonomik büyüme anlamında Çin’le birlikte dünyanın liderliğini yaptığını belirterek, “Ekonomimiz Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en parlak dönemini yaşıyor. 2012 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 6 - 6,5 aralığında büyüdüğünü gördüğünüzde sakın şaşırmayın,” dedi. Türkiye’nin ekonomik anlamda ulaşılması güç bir noktaya emin adımlarla geldiğini ifade eden Güral, bu noktada genç işadamlarına önemli görevler düştüğüne dikkat çekerek, TÜGİK üyelerinin tempoyu hiç düşürmeden çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Genç işadamları olarak kriz söylemlerine itibar etmiyoruz.

Erkan Güral, kriz söylemlerine itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Ülkemizde ekonomik değerlerin takip edilmesi ve iyileştirilmesine ne kadar önem veriliyorsa, toplumsal olaylara da aynı önemin verilmesinden yanayız. Ancak özellikle hem ekonomiyi hem de toplumsal duyguyu olumsuz etkileyen söylemlerden kaçınmayı tercih eden genç işadamlarıyız. Bu yüzden kriz söylemleri, itibar ettiğimiz söylemler değildir. Biz, dün yaptığımız gibi bugün de işimizi yapmaya, büyütmeye devam edeceğiz. Bu nedenle demokrasiden, anayasadan ve diğer sosyal olaylardan şikayetçi olmak yerine katkı sunmayı tercih ediyoruz.”

Konuşmasında yeni Türk Ticaret Kanunu’na yönelik düşüncelerini de açıklayan Erkan Güral şu noktalara değindi: “Tüm gelişmiş ülkelerin, büyük ekonomilerin sağlam ve kapsamlı bir ticaret kanununa sahip olduğunu unutmayalım. Yeni Türk Ticaret Kanunu, dünyada uygulanan modellerin konsolide edilmiş bir hali olarak değerlendirilebilir. Daha iyi işleyen bir ülke ticareti için bu Kanun zorunluydu ve yapıldı. Yeni TTK ile birlikte ticaret hayatımız da, şirketlerimiz de, ekonomimiz de güçlenecek.” Erkan Güral, kayıt dışıyla mücadeleye yönelik olarak yeni Kanun’un önemli getirileri olacağının da altını çizdi.

Vatandaş parasını altına yatırıp banka kasasında saklıyor. Bankalarda özel kasa kalmadı.
İşsizlik oranının tek haneye düşmesine, TÜGİK olarak son bir yıl içinde 35 bin ek istihdam yaratarak katkıda bulunduklarını belirten Güral, bu başarıyı Türkiye ekonomisinin istikrarlı büyümesine borçlu olduklarını söyledi. Güral, “Ülkemizdeki işsizliğin temel nedeninin mesleksizlik, iş beğenmeme ve yanlış meslek transferleri olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle eğitim politikalarımızın da buna yönelik, yeniden yapılanması temel beklentimizdir,” dedi.

Girişimciliğin Türkiye için taşıdığı öneme dikkat çeken Erkan Güral, “Girişimcilik demek, istihdam ve ekonomik canlılık demektir,” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Girişimciliğin önündeki en büyük engellerden biri, ülkedeki birikimin sermayeye dönüşmemesidir. Yastık altı olarak tabir ettiğimiz ve mutlak surette ekonomiye kazandırılması gereken paradan söz ediyorum. Vatandaşlarımız parasını mevduata yönlendirmek yerine altına yatırıp, evinde ve banka kasalarında saklıyor. Bu yöntem o kadar çok tercih ediliyor ki, bankalarda özel kasa bulunamadığını görüyoruz.”

“TÜGİK, ülkemizin en etkili iş örgütlerinden biri olacak.”

Erkan Güral, TÜGİK Genel Başkanı seçildikten sonra yaptığı Genel Kurul’a teşekkür konuşmasında, “Bizlere güvendiniz, bir dönem daha görev verdiniz. Şahsım ve Yönetim Kurulum adına teşekkürlerimi sunarım,” dedi. Güral sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni dönemde Yönetim Kurulumuz ile birlikte yapacağımız çalışmalarla Türkiye kamuoyu sesimizi daha güçlü duyacaktır. İyi işler, başarılı ve kalıcı çalışmalar üretmek için güçlü bir Yönetim Kurulu oluşturduk. Yüksekleri hedefliyoruz. TÜGİK, ülkemizin en etkili iş örgütlerinden biri olacak.”

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, TÜGİK’in 395 farklı sektörü temsil eden 9.000 üyeye sahip dev bir konfederasyon olduğunu hatırlatarak, üye şirketlerin portföy değerinin 100 milyar doları aştığını belirtti. Güral, üyelerinin ticaret hacmini artırmak için yoğun çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi: “Geçtiğimiz dönemde İstanbul’da ‘Üyeler Arası Ticari İş Görüşmeleri’ adını verdiğimiz geniş katılımlı toplantılar gerçekleştirdik ve TÜGİK üyeleri arasında 500 milyon liranın üzerinde ticaretin gerçekleşmesine vesile olduk. Önümüzdeki dönemde bu çalışmalarımızı daha yoğun olarak devam ettireceğiz. Daha fazla ticaret yapmak, daha fazla iş bağlantısı oluşturmak için yeni kanallar, yeni yöntemler geliştiriyor olacağız. Ticareti üyelerimiz için daha kolay hale getireceğiz. Hem yüz yüze hem de sanal ortamda işbirlikleri oluşturmak için çalışacağız.”

Güral, konuşmasında kadınların iş dünyasında daha etkin rol üstlenmesinin önemine de dikkat çekti: “Üyelerimiz arasında sayısız girişimci var. Ama artık günümüzde girişimcilik denildiği zaman kadınlarımızın da başarıları akla geliyor. TÜGİK olarak kadınlarımızın iş dünyasında daha etkili bir şekilde var olması için eğitim ve danışmanlık çalışmaları dahil her türlü gayreti göstereceğiz. Kadın üye sayımızı da artırmak istiyoruz.”

Erkan Güral’ın Genel Başkanlığındaki TÜGİK’in Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Engin Ateşsönmez, Ertuğrul Belen, Sadık Çaputçu, Nilüfer Çevikel, Veysel Çiftçi, Abdullah Değer, Kenan Doğan, Süleyman Erdaş, M. Demokan Eren, H. İnanç Kabadayı, Cengiz Karaduman, Seda Kaya, Yenal Kaya, Ömer Faruk Sakarya, Mustafa Cemalettin Satoğlu, Temel Aycan Şen, Teoman Türkoğlu, Mehmet Gökhan Yeşilkaya, Fikret Yeşilyurt, Sırrı Yırcalı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları