28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ericssondan Satın Alma Teklifi
16 Haziran 2007 Cumartesi 14:17

Ericsson'dan Satın Alma Teklifi

Ericsson, yüzde yüz iştiraki ile LHS AG’yi ortalama 310 milyon Avro şirket değeri biçerek, hisse başına nakit 22.5 milyon Avro’ya satın almak için kamu ihtiyari teklifini açıkladı.

Uluslararası telekomünikasyon altyapı devi Ericsson 5 Haziran’da, yüzde yüz iştiraki ile LHS AG’yi ortalama 310 milyon Euro şirket değeri biçerek, hisse başına nakit 22.5 milyon Euro’ya satın almak için kamu ihtiyari teklifini açıkladı. Ayrıca LHS’nin 4 Haziran 2007’ye kadarki aylık ortalama hisse değerinin %33'ü de, hisse değişim farkı olarak teklifte yer alıyor. Bu satın alma ile birlikte Ericsson, tam entegre edilmiş yakınsak tahsilat ve fatura çözümleri ile gelir yönetimindeki lider tekliflerini güçlendiriyor ve müşteri tabanını genişletiyor olacak.

Ericsson hisse başına 22.5 Euro nakit teklif sunuyor.
Toplam kurumsal değer 310 milyon Euro.
Ericsson kayıtlı hisse senetlerinden oluşan sermayenin yüzde 55.1’ini satın almaya karar verdi ve hisselerde 20.0’lık yüzde sağlamak için gayri kabulü rücu teşebbüste bulundu. Ericsson toplamda hisselerde 75.1’lik yüzde sağladı.
Mobil ve sabit hat operatörleri için tam entegre olmuş yakınsak tahsilat ve faturalama çözümü sağlamak üzere Ericsson'un ön ödemeli çözümleri ile LHS’nin son ödeme teklifleri güç birliği yapacak.
Bu satın alma Ericsson’un müşteri tabanını genişletiyor ve önemli çapraz satış fırsatları sunuyor.

LHS teklifi ile ilgili konuşan Ericsson CEO'su Carl-Henric Svanberg: "Operatörler, müşteri ilişkilerini geliştirmek, düşük maliyetlerle çalışmak ve finansal riskleri sınırlamak için hızla yakınsak tahsilât ve faturalama çözümlerine yöneliyor. Ericsson ve LHS, ön ve son ödemeli çözümlerin birlikteliğiyle bu fırsatı kısa sürede yakalayacaktır. Ericsson’un eş zamanlı tahsilât ve aracılıktaki liderliği, LHS’nin öncü faturalama ve müşteri memnuniyeti çözümleriyle birlikte iki şirketi, gelir yönetiminde lider oyuncu yapacak ve tüm multimedya hizmetlerimizi güçlendirecektir” dedi.

Multimedya pazarı hızla gelişiyor ve endüstri (telekom, medya ve internet), teknolojiler ve ödeme seçenekleri açısından bütünleşik bir yapıya geçiyor. Operatörler modern şebekelerin sunduğu fırsatları değerlendirmek ve müşterilerin yeni servislere yönelik gittikçe artan taleplerini düşük maliyetlerle karşılamak için bu yapıya adapte oluyor. Uçtan uca gelir yönetimi çözümlerinin artık IP tabanlı geniş bant servisleri, çeşitli iş modelleri ve iş ortağı ilişkileri gibi yakınsak teknolojilere hâkim olması gerekiyor.

LHS’nin, Ericsson’un ön ödemeli/gerçek zamanlı tahsilât alanında 150’den fazla, aracılıkta ise 300’den fazla olan müşteri tabanıyla bütünleşen 120’nin üzerinde kurulumu var. Bu satın alma çapraz satış fırsatlarında etkileyici bir gelir sinerjisi sunuyor.

LHS 2004 yılında bağımsız bir yazılım sağlayıcı olarak kuruldu. Merkezi Frankfurt’ta olan şirketin 7 ülkede yerel ofisleri ve 550 civarında çalışanı bulunuyor. Faturalama ile müşteri memnuniyeti yazılımları ve servisleri alanında lider şirket LHS, etkili rekabet gücü, ödüllü çözümleri ve güvenilir sektör performansı ile biliniyor. LHS’nin satışları 2006 yılında 71.6 milyon Euro’ya (yıldan yıla %54 artış) ve saptanan EBITDA sınırı %17’ye ulaştı.

Elde edilen gayri maddi varlıkların muhtemel bir değer kaybı ihtimali dışında, işlemin ekonomik değerinin 2008 yılı sonrasından itibaren artması bekleniyor.

Bu satın alma LHS hissedarlarına hisse sermayesini 316 milyon Euro’da (hazine hisseleri hariç) değerlendiren kamu ihtiyari teklifi vasıtasıyla yönetilecek. LHS’nin firma değeri, 22.2 milyon Euro net nakit durumu ve 16.1 milyon Euro opsiyon ayarlaması sonrasında 310 milyon Euro. Teklif tüm gerekli onaylar ve rekabet kurumlarınca sağlanan kesinleştirmelerin karşılanmasına tabi.

Nakit teklifini içeren teklif dokümanı Alman Federal Finansal Teftiş Kurumu’nun (BaFin) onayı üzerine yayınlanacak. Aynı zamanda teklif sürecinin de başlangıcı olacak yayının bir ay içinde ortaya çıkması bekleniyor. Teklifin 2007’nin üçüncü çeyreğinde tamamlanması öngörülüyor.

Ericsson, 5 Haziran’da yüzde yüz iştirak ile LHS’nin tüm hisselerinin yüzde 55.1’ini oluşturan 8.0 milyon hisseyi satın almak için ana sahipleri General Atlantic tavsiyesindeki fonlar ile Kurucu ve Denetim Kurulu Başkanı Hartmut Lademacher kontrolündeki yatırım aracı LHS Beteiligungs AG ile anlaşma imzaladı. Bunlara ek olarak Ericsson tam iştirak ile hisselerin yüzde 20.0’ını sağlamak için gayri kabulü rücu girişimde bulundu. Toplamda Ericsson LHS’deki kayıtlı hisse senedi sermayesinde 75.1’lik yüzde sağladı.

İşlem sırasında ABN AMRO, Ericsson’un ana finansal danışmanı olarak görev alacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları