02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Epsonda Mikropiezo ve DURABrite Teknolojisi
17 Şubat 2011 Perşembe 17:17

Epson'da Mikropiezo ve DURABrite Teknolojisi

Epson Mikropiezo baskı teknolojisi ve Epson DURABrite Ultra mürekkep ile ofis ve ev kullanıcıları için mükemmel çözümler sunmaya devam ediyor.

Epson"ın MikroPiezo teknolojisi ile çalışan baskı kafası yapısı ve pigment mürekkepler inkjet yazıcıların tüm segmentlerinde baskı kafasını bir maliyet olmaktan çıkartıp lazer kalitesine çift taraflı baskı olanağını birlikte sunuyor.

Baskı teknolojileri uzmanı Epson, inkjet baskı makinelerinin tüm segmentlerinde baskı kafası bir tüketim malzemesi olarak değil yedek parça olarak kullanılıyor. Yazıcı kadar uzun ömürlü kafa teknolojisi ve Epson pigment mürekkep teknolojisi ile yüksek performanslı baskı üretimi gerçekleştirilebiliyor. Ancak geleneksel inkjet baskı teknolojilerinde su ile karıştırılmış boya bazlı mürekkepler kullanılıyor. Bu mürekkepler baskı kafasına verilen kuvvetli ısı sayesinde kaynayarak basınç oluşturuyor ve oluşturulan basınç sayesinde mürekkep kafa içindeki küçük deliklerden (nozzle) kağıda püskürtülüyor. Sürekli olarak ısı ile şarj edilen kafa ise bir süre sonra deforme oluyor. Epson MicroPiezo teknolojisinde ise gelen elektrik sinyalleriyle kafa üzerindeki piezo kristalinin genleşerek oluşturduğu baskı ile kafa içindeki küçük deliklerden(nozzle) kağıda mürekkep damlatılıyor. Isı kullanılmadığından içinde su barındıran boya bazlı mürekkep kullanma zorunluluğu ise ortadan kalkıyor. Bu da püskürtme değil, talebe göre damlatma işleminin gerçekleştirilmesine imkan sunuyor.

Ayrıca Epson pigment mürekkep teknolojisinde renk pigmentleri etrafı reçine ile kaplı olup negatif (-) iyon yüklü olacak şekilde kartuş içerisine en temiz ortamlarda ve mükemmel akışkanlık sağlayacak şekilde yerleştiriliyor. Pigment parçacığın boyutu geleneksel pigment parçacıklarının %1"inden daha küçük olduğundan dolayı sürekli birbirini iten negatif yüklü partiküller bir araya gelerek tortu oluşturmuyor. Pigment parçacıkları kağıt üzerinde eşit aralılarla dağıtılıyor. Kafa teknolojisi sayesinde aynı zamanda damla ebadı üç farklı seviyede ayarlanabiliyor bu şekilde de renk geçişlerine ve kaliteye müdahale edilebiliyor.

Kağıt üzerine damlatılan pigment mürekkep, kağıdın yüzeyine tutunarak orada kalıyor. Daha iç yüzeylere yayılmayarak kağıdın yüzeyinde düzgün bir zemin oluşturacak şekilde tutunuyor. Bu sayede baskı yapılır yapılmaz su, el teması, ter vb. dış etkenlere karşı korunaklı oluyor. Kağıdın arka yüzüne mürekkep sızdırması olmadığından dolayı ise kağıdın arka yüzü de rahatlıkla kullanılabiliyor. Görüntüler net olup dağılmadığı gibi toner ve drum gibi diğer tüketim malzemeleri olmaksızın lazer kalitesinde çok daha az enerji harcayarak doküman üretimi sağlıyor.

Epson Micropiezo kafa teknolojisi yazıcı ömrüyle tanımlanıyor ve değişmiyor. Bu teknoloji, mürekkebe tam kontrol imkanı sağladığı için mükemmel çıktı kalitesi ve fotoğraf alma imkanı sunuyor. Epson pigment mürekkepler ise özel yapısı sayesinde suya, sürtünmeye ve dış etkilere karşı dayanıklı olup geleneksel mürekkeplere göre daha çabuk kuruyabildiğinden özellikle dubleks baskıda daha hızlı ve kaliteli baskı alınabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları