29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enstitüyü Yeniden Restore Ettiler
23 Aralık 2010 Perşembe 14:15

Enstitüyü Yeniden Restore Ettiler

2008 yılında yanan Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü, restore edilerek yeniden açıldı.

Türkiye"nin ilk Olgunlaşma Entitüsü olarak 1945 yılında eğitim ve öğretime başlayan ve 2008 yılında çıkan bir yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Refia Övüç Kız Teknik Olgunlaşma Entitüsü"nün restorasyonu Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve Gama Holding Onursal Başkanı Erol Üçer arasında imzalanan protokolün ardından iki yılda tamamlanarak hizmete sunuldu. Yenilenen Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü, İstanbul Vali Yardımcı Harun Kaya, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız tarafından, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürü Emine Kıraç, Gama Holding Onursal Başkanı Erol Üçer ve eşi Mine Üçer"in de katıldıkları bir törenle açıldı.
Açılış töreninde Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü öğrencileri tarafından üretilen kıyafetlerin sunulduğu defile öncesi konuşan Mine Üçer "Dünyanın en güzel şehri olan İstanbul"un tarihine tanıklık etmiş bu önemli caddesinde bulunan Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü"nün geçirdiği restorasyon sürecinin ardından tekrar açılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizde yapılan her beş konuşmadan üçü "Her işin başı eğitim" diye başlıyor. Eşim ve ben de bu sözün doğruluğuna yürekten inanıyoruz. Bu nedenle uzun yıllardan beri, başta kız çocukları olmak üzere eğitim konusunda maddi sıkıntıları olan öğrencilere destek veriyoruz. Bu kampanyalar kapsamında biri iki hafta önce Erzurum"da açılan, diğer ikisi de Iğdır ve Doğubeyazıt"ta bulunan üç kız yurdu ile öğrencilerimizin geleceğine katkıda bulunduk. Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü"nün de hayırlı olmasını diliyoruz. Genç kızları eğitim almaya ve istihdama katkıda bulunmaya teşvik etmek için daha çok şey yapmak istiyoruz" dedi.
Olgunlaşma Enstitüleri"nin yurdun çeşitli bölgelerinde kızların modern, çağdaş, geleceğini planlayan kişiler haline getirmesinin önemini vurgulayan İstanbul Vali Yardımcı Harun Kaya, "Buralarda eğitim gören insanlar sanatı ve modayı gelecek nesillere aktarıyor. Bu tip okulların bu misyona sahip olmaları geleceğimizi aydınlatmada önemli rol oynuyor. Yapılacak tüm meslek okullarına ve olgunlaşma enstitülerine valilik olarak destek olmaya hazırız. Erol Üçer"e ve Mine Üçer"e tüm katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı.
Ardından kürsüye çıkan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise moda, turizm, kültür ve sanatın kalbi olan Beyoğlu"nun bu değerlere önemli katkıda bulunacak Olgunlaşma Estitüsü"nün açılışında olmaktan büyük heyecan duyduğunu dile getirdi.
Kız Teknik Öğretim Genel Müdürü Emine Kıraç, "1865 yılında kız çocuklarına sanat öğretme düşüncesini ilk ortaya koyan Mithat Paşa, Ruscuk"ta ilk kız sanayii mektebini açtı. Hedefi kimsesiz kız çocuklarına sanat öğretmek, meslek sahibi olmalarını sağlamak ve istihdam yaratmaktı. Ardından 1879 yılında Ahmet Refik Paşa"nın açtığı okullarla bu misyon sürdürüldü. Bu bina 1945 yılında Türkiye"nin ilk Olgunlaşma Entitüsü olarak açıldı. Geleneksel kültür ve el sanatlarını, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdürmeyi hedeflerken kızların iş hayatına hazırlanmasını da amaçlayan Olgunlaşma Enstitüleri arasında önemli bir yere sahip olan Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü"nün tekrar hayata geçmesini sağlayan Erol Üçer ve Mine Üçer"e emekleri ve yaptığı büyük katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini sonlandırdı.
Her yaştan kişiye mesleki bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatı sağlayarak meslek sahibi olmalarına olanak tanıyan Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü, Türk el sanatlarının geleneksel yapısını yeni kuşaklarda sürdürmek yeni teknoloji ve gelişmeler doğrultusunda çeşitlenmesini sağlamak, nakışın giysi ve süslemede yaygınlıkla kullanımını özendirmek üzere eğitim ve öğretim vermeye devam edecek.
Gama Holding Onursal Başkanı Erol Üçer ve eşi Mine Üçer Olgunlaşma Enstitü"lerini destekleme projesinin devamı niteliğinde Milli Eğitim Bakanlığı Projeler Şube Müdürlüğü"yle yapılan işbirliği sonucunda ürünlerin tanıtım ve satışlarının yapılacağı "Kız Teknik Öğretim Okulları Ürün Satış Merkezi" ve "Mine Üçer Müzesi"ni de hayata geçirdi. Müze ve satış merkezi; yerli ve yabancı araştırmacılara Türk el sanatlarıyla ilgili en iyi ve doğru örneklerin sunulduğu aynı zamanda el sanatlarıyla ilgili girişimcilere örnek teşkil eden bir satış merkezi olarak hizmet verecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları