17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enflasyonda Olumlu Seyir Sürüyor
06 Ağustos 2007 Pazartesi 12:00

Enflasyonda Olumlu Seyir Sürüyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon oranlarını değerlendirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon oranlarını değerlendiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, “Enflasyon, 59. Hükümetin başarılı olduğu konular arasında ilk sırada yer alıyordu. Temmuz ayı verilerinin düşük çıkması da enflasyondaki olumlu seyrin sürdüğünü bize gösteriyor. Şimdi iyi ama sonrası için dikkatli olmalıyız” dedi.

Temmuz ayında yapılan Genel Seçimlerden sonra artık dikkatlerin ekonomiye odaklanması gerektiğini vurgulayan Sönmez, “Seçim sonrası ekonomik beklentiler yükseldi. Özellikle reel ekonomiyi destekleyen, küçük esnaf ve ticaret erbabını dikkate alan yapısal reformların bir an önce uygulamaya konulması gerekiyor. Bu konuların yeni Hükümetimizin öncelikli işleri arasında yer alacağı inancındayız” şeklinde konuştu.

İhracatın artmasına rağmen son dış ticaret verilerinin kötü geldiğini, bu verilerin cari açığı da olumsuz etkileyebileceğini belirten Sönmez, “Düşük kur nedeniyle ara malı ithalatındaki artış da sürüyor. Kuraklıktan petrol fiyatlarındaki artışa kadar bir dizi değişken enflasyonun geleceği konusunda dikkatli olmamızı bize söylüyor” dedi.

Açıklamasında, "Kamu bütçesindeki revizyon umarız etkili olur” diyen Sönmez sözlerini şöyle sürdürdü;

“Önümüzdeki aylarda bütçe açığı nedeniyle bazı mal ve hizmetlere zam yapılması olasılığı da var. Onun için enflasyon ‘şimdi iyi ama sonrası için dikkatli olmalıyız’ diyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları