18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En Popüler Kişisel Markalar
14 Mayıs 2007 Pazartesi 15:57

En Popüler Kişisel Markalar

KMG Araştırma ve MediaCat tarafından üçüncüsü gerçekleştirilen Türkiye’nin en popüler kişisel markaları araştırmasına göre bu yıl yine ilk sırada Sakıp Sabancı yer alıyor.

KMG Araştırma’nın, MediaCat için bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Türkiye’nin en popüler kişisel markaları araştırması sonuçlandı. Araştırmaya göre Türkiye’nin en popüler ismi hala Sakıp Sabancı. Bin 661 kişilik bir örnek grubuyla saha çalışması gerçekleştirilen araştırmada örnek grubuna Türkiye’de marka olduğunu düşündüğünüz kişiler kimlerdir? sorusu yöneltildi. Araştırmada değerlendirme, mesleki gruplandırma ile belirtilme sıklığı olmak üzere iki temel kritere göre yapıldı. Araştırmaya katılan kişiler Türkiye’yi temsil eden farklı kentlerden, farklı demografik ve sosyoekonomik gruplardan seçildi.

En popüler İş dünyası

Kişisel marka listesi mesleğe göre sınıflandırıldığında, isimlerin yüzde 63’ünü iş adamları oluştururken, iş adamlarını yüzde 49 ile şarkıcılar, yüzde 16 ile siyasetçiler, yüzde 7 ile şovmenler ve yüzde 3 ile oyuncular izliyor. Listenin devamında ise küçük oranlarla televizyoncular, iş kadınları, modacılar ve yazarlar yer alıyor.

Listenin ilk dört ismi değişmedi. Sakıp Sabancı liderliğini koruyor...

Geçtiğimiz yılda olduğu gibi yine listenin birinci sırasında Sakıp Sabancı yer alıyor. Üç yıl önce vefat eden Sakıp Sabancı iş dünyasının yanı sıra renkli kişiliği ile halkın en sevdiği kişiler arasında yer alıyordu. İş dünyasının en medyatik kişiliği olan Sakıp Sabancı, Sabancı Holding, Sabancı Üniversitesi ve Sakıp Sabancı Müzesi ile yaşatılmaya devam ediyor. Sakıp Sabancı’yı ikinci sırada takip eden Hülya Avşar da listede sırası değişmeyen isimlerden. Hülya Avşar geçtiğimiz yıl yaşadığı boşanmanın ardından adından bir hayli söz ettirirken bu yıl da aşkları ve polemikleriyle gündemde kalmaya devam etti. Listenin üçüncü sırasında yer alan Vehbi Koç da ölümünün ardından gerek şirketleriyle gerekse adına düzenlenen faaliyetleriyle akılda kalmaya devam ediyor. Medyatik kişiliği ile sanat dünyasının renkli ismi İbrahim Tatlıses de sırası değişmeyen ünlülerden. İlk beşte tek yeni isim olan Rahmi Koç 2006 yılının listesinde 16’ıncı sırada yer alırken bu yıl on bir sıra atlayarak beşinci sırasına yerleşiyor.

İş dünyasından göze çarpanlar...

Listenin en büyük yükselişini yapan isim Ahmet Nazif Zorlu. Geçtiğimiz yıl listenin 42’inci sırasında yer alan iş adamı Ahmet Nazif Zorlu, 31 basamak yükselerek 11’inci sıraya oturdu. İş dünyasında yükselişe geçen bir diğer isim de Güler Sabancı. Geçtiğimiz yıl listede 45’inci sırada yer alan Güler Sabancı bu yıl listede 25’inci sıraya yükseldi. Bu yıl listeye ilk defa giren Mustafa Koç ise en yüksek çıkışı yapıyor. Geçen yıl listede yer almayan Mustafa Koç bu yıl listeye 15’inci sıradan giriyor.

Orhan Pamuk düşüşte...

Listenin en hızlı düşüşünü yaşayan isim ise Orhan Pamuk oldu. Bu yıl listede 58 sıra birden gerileyerek hızlı bir düşüş yaşayan Orhan Pamuk 78’inci sırada yer alıyor. Oysa geçtiğimiz yıl Aralık ayında Nobel Ödülü alan Pamuk, 2006’nın sonları ve 2007’nin başlarında en çok konuşulan isim olmuştu.

Şov, iş ve siyaset dünyasının top 10’u

Şov dünyasında ilk beşi Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Tarkan, Sezen Aksu ve Cem Yılmaz paylaşıyorlar. İş dünyasında Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, Rahmi Koç, Cem Boyner ve Ahmet Nazif Zorlu; politikacılarda ise Recep Tayyip Erdoğan, Cem Uzan, Süleyman Demirel, Turgut Özal ve Bülent Ecevit ilk sıraları paylaşıyor.


KMG Araştırma Hakkında

KMG Pazarlama Hizmetleri Grubu, dört uzman şirket altında yürüyen araştırma bağlantılı hizmetlerini 1 Ocak 2007’den itibaren tek marka altında toplayarak KMG Araştırma olarak yeniden yapılandı. Her biri kendi alanında büyük başarılara imza atan Retailing Institute, HTP, HTP Exclusive ile BİL’in müşteri, memnuniyet ölçümü bölümü artık KMG Araştırma adı altında hizmetlerini sürdürüyor. Yüksek kalitedeki verileri, çözüm odaklı analizleri ve aksiyon hedefli yorumları ile müşterilerinin pazar başarılarına vazgeçilmez katkılar yapmayı amaçlayan KMG Araştırma, Türkiye’nin en zengin araştırma portföyüne ve en geniş araştırmacı kadrosuna sahip.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları