02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En Çok Sabancı’nın Projeleri Destekleniyor
25 Temmuz 2012 Çarşamba 15:30

En Çok Sabancı’nın Projeleri Destekleniyor

Sabancı Üniversitesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından en çok projesi desteklenen üniversite oldu.

Mart 2012 döneminde Sabancı Üniversitesi liderliğinde başvurusu yapılan 8 projeden, 7 tanesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (BSTB) tarafından SAN-TEZ Programı kapsamında desteklenmek üzere seçildi.

Sabancı Üniversitesi 7 projesi  ile bu dönemde SAN-TEZ Programından en çok destek alan iki üniversiteden biri oldu. Bu sayı öğretim üyesi başına oranlandığında Sabancı Üniversitesi SAN-TEZ Programında en yüksek orana sahip üniversite oldu.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin beş öğretim üyesi aralarında ASELSAN’ın da olduğu sanayiden firmalarla çeşitli alanlarda ortak projeyi SAN-TEZ için sundular.

SAN-TEZ Programı:
Türkiye’deki sanayicilerin Ar-Ge'ye dayalı ihtiyaçlarının, kendi öz varlıklarıyla gerçekleştiremeyecekleri AR-GE, teknoloji ve innovasyona yönelik çalışmaların hem üniversite hem de devlet desteği ile gerçekleştirilmesini sağlamak  amacıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı (yeni adıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı) tarafından 2006 yılında bir Ar-Ge destek programı başlatıldı.

SAN-TEZ Programının amacı, üniversite-sanayi işbirliğinin kurumsallaştırılması ve üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmaların ticarileştirilerek Türkiye’ye katma değer yaratacak, uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlayacak yeni ürün ve/veya üretim yöntemi geliştirilmesi, mevcut üründe ve/veya üretim yönteminde yenilik yapılması amacıyla sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenecek yüksek lisans ve/veya doktora tez çalışmalarının desteklenmesi olarak ifade ediliyor. SAN-TEZ Programı kapsamında yalnızca temel araştırma aşamasını geçerek prototip aşamasında olup seri üretim aşamasında olmayan projelere destek olunuyor.

Bu programdan, sektör ve büyüklüğüne bakılmaksızın firma düzeyinde katma değer yaratan, Türkiye’deki yerleşik işletmeler ve üniversitelerin işbirliği ile hazırlanan projeler yararlanabiliyor. Desteklenmesine karar verilen SAN-TEZ projelerine Bakanlık tarafından uygulanan en yüksek destek oranı %75. Toplam proje bedelinin %25'inin kuruluş tarafından nakdi olarak karşılanması gerekiyor. Yürütücüsü ve liderliğini üniversitenin yaptığı projenin desteklenme süresi en çok üç yıl oluyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları