28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En Çevreci Yarış Cap İstanbul
10 Eylül 2008 Çarşamba 11:44

En Çevreci Yarış Cap İstanbul

Cap İstanbul 2008, Pedagojik proje kapsamında Fransız ve Türk liselerinden gençlerle işbirliği yapıyor.

İki yıldır Cap İstanbul organizasyonu çerçevesinde yer alan Pedagojik proje, bu yıl da etkisini artırarak devam ediyor. Denizle bütünleşmeyi, onu kendi çöplüğüne dönüştürmek yerine uyum sağlamayı tercih edenlerin sporu olan yelken, arkasında ne gürültü kirliliği ne de mazot artığı bırakıyor.

Ana sponsoru 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul olan Cap İstanbul 2008 ayrıca, yarış boyunca en ufak bir çöpün dahi denize bırakılmasının kesin kurallarla yasaklıyor; sporcuları ve organizasyon komitesi olarak hissettiği sorumluluğu geniş halk kitleleriyle paylaşarak örnek olmayı amaçlıyor. Cap İstanbul, çevrenin korunmasına önem veren bir iletişim platformu olarak, başta öğrenciler olmak üzere her bireyin dikkatini, Akdeniz"in artık sınırlarını zorlamaya başlayan ekolojik durumuna çekip, herkesi sürdürülebilir bir çevre için duyarlı olmaya davet ediyor.

Bu yıl Fransız ve Türk öğrencilerinin ortak yürüteceği Pedagojik projenin en önemli özelliği, 2010 yılına kadar toplanacak 1.000.000 imza ve bu tarihe kadar bilim adamlarıyla yapılacak araştırmaların sonuçlarından oluşturulacak bir bildirinin yayınlanmasını içeren üç yıla yayılan organize bir eyleme dönüşmüş olması. Uluslararası alanda etki yaratmaya odaklanacak ve çözüm önerileri sunacak bildiri, Akdeniz"e kıyısı olan tüm ülke yöneticileriyle paylaşılacak ve elbette sonraki yıllarda takibi yine öğrenciler tarafından yapılacak.

Tüm proje, İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi tarafından, Fransa"dan Marsilya Notre Dame Sion Lisesi, Nazareth Koleji ve Nice Parc Imperial Koleji; İstanbul"dan Pierre Loti Lisesi, Neslin Değişen Sesi İlköğretim Okulu ve İzmir'den de Piri Reis Eğitim Kurumları"nın işbirliğiyle yönetilecek. Projede gençler elbette yalnız olmayacak; öğretmenleri, bilim adamları, çevre kuruluşları, çevre araştırmacıları ve proje sözcüsü onlara destek verecek.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları