18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EMOdan Elektrik Zammı Açıklaması
01 Temmuz 2008 Salı 16:33

EMO'dan Elektrik Zammı Açıklaması

EMO, yeni tarifeye göre konutlarda elektrik fiyatının kilovatsaat başına 12.105 Ykr'den 15.219 Ykr'ye çıktığını kaydetti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), çıplak elektrik fiyatına kilovatsaat başına yüzde 26 zam yapıldığının altını çizerek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararıyla yürürlüğe giren yeni tarifeye göre konutlarda elektrik fiyatının kilovatsaat başına 12,105 Ykr"den 15,219 Ykr"ye çıktığını ifade etti.

EMO'dan yapılan açıklamada, sanayi, konut, tarımsal sulama, aydınlatma, kalkınmada öncelikli il, şehit-gazi kullanıcıları ayrımı yapılmaksızın çıplak olarak elektrik fiyatlarına kilovatsaat başına yüzde 26 zam yapıldığına dikkat çekildi. Hükümetin, Ocak ayında çıplak fiyata yapılan zammı açıklayarak halkı kandırdığı kaydedilen açıklamada, hükümetin bu kez de daha düşük olduğu için perakende satış hizmeti, dağıtım ve iletim bedelleri dahil fiyata yapılan zammı açıkladığı vurgulandı. Yapılan zammın otomatik fiyatlandırma mekanizmasının devreye girmesinden değil, büyük ölçüde dengeleme ve uzlaştırma denilen karaborsa sistemindeki elektrik fiyat artışlarının tarifeye yansıtılmasından kaynaklandığı ifade edilen açıklamada, otomatik fiyatlandırma mekanizması mevzuatının bugünden itibaren yürürlüğe girdiği, ilk uygulamasının 1 Ekim"de faturalara yansıyacağına dikkat çekildi.

Konutlarda Elektriğe Yapılan Zamn Yüde 45'e Çıktı

Resmi Gazete"de bugün yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararıyla yürürlüğe giren yeni tarifeye göre konutlarda elektrik fiyatının kilovatsaat başına 12,105 Ykr"den 15,219 Ykr"ye çıkarıldığı belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi:
"Yapılan yüzde 26"lık bu zamla birlikte Ocak"tan itibaren çıplak elektrik fiyatına yapılan zam yüzde 49"a ulaştı. Perakende satış hizmeti, dağıtım ve iletim bedelleri Ocak"ta ayarlanmış olduğu için yeni zamla birlikte artışa gidilmedi. Bu nedenle fonsuz tarife olarak adlandırılan elektrik fiyatına yılın ilk 6 ayında yapılan zam oranı yüzde 45 oldu. Yurttaşlar, fonlar, vergiler ve her türlü bedel dahil olmak üzere 2007 yılında 15,810 Ykr ödeyerek kullanabildikleri bir kilovatsaat elektrik için artık 22,869 Ykr ödemek zorunda kalacaklar."

Dört kişilik bir ailenin asgari yaşam standardı için gerekli olan 230 kilovatsaatlik elektrik tüketimi baz alındığında, 2007 yılındaki 36.4 YTL olan aylık elektrik faturasının Ocak"ta 43.5 YTL"ye çıktığının altı çizilen açıklamada, yapılan son zamlarla da elektrik faturasının 52.6 YTL"ye ulaştığı kaydedildi.

Konut kullanıcılarına göre Ocak"ta sanayi kullanıcılarına daha düşük zam yapan Hükümetin, bugünden itibaren geçerli olan yeni tarife ile çıplak elektrik fiyatını, aynı düzeyde tuttuğu belirtilen açıklamada, "Yeni zamla birlikte hizmet bedelleri dahil, fon ve vergiler hariç olmak üzere sanayicinin kullandığı bir kilovatsaat elektriğin bedeli ise farklı abone türlerine göre yüzde 22-26 oranlarında artmış oldu. Böylece sanayicinin kullandığı bir kilovatsaat elektriğin fiyatı çıplak olarak yüzde 38-40.4 oranlarında arttı" denildi.

Otomatik Değil, Karaborsa Zammı

Seçimlerde elektriğe zam yapmamakla övünen Hükümetin, altı ay içinde elektrik fiyatlarına yüzde 50"ye yakın zam yaptığı anımsatılan açıklamada, elektriğe zam yapılmasının temel nedeninin enerji alanında yaratılan çarpık sistem olduğu vurgulandı. Maliyet artışlarına ilişkin otomatik fiyatlandırma mekanizması bugünden itibaren yürürlüğe girdiği, bunun Temmuz ayı fiyat artışını düzenlemediği kaydedilen açıklamaya şöyle sürdürüldü:

"Enerji KİT"lerinin otomatik fiyat ayarlamaları da 1 Ekim"de tarifelere doğrudan aktarılacaktır. DUY sistemindeki fiyatlar yaz aylarıyla birlikte tırmanışa geçecek ve 1 Ekim"de fiyatlara Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarındaki karaborsa fiyatları da yansıtılacaktır. Yani bundan sonra zamlar süreklilik kazanacaktır. Acilen DUY denilen karaborsa sistemine son verilmesi, 4628 sayılı yasanın feshedilmesi, kamunun yatırımlara başlaması gerekmektedir."

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları