22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EMC İkinci Çeyrekte Tam Gaz
03 Ağustos 2012 Cuma 10:25

EMC İkinci Çeyrekte Tam Gaz

EMC, 2012 yılının ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı.

EMC’nin ikinci çeyrekte ABD’de elde ettiği konsolide gelir, bir önceki senenin aynı dönemine göre %14 artarak 2.9 milyar USD’a ulaştı. Bu rakam ikinci çeyreğin toplam gelirlerinin %54’ini oluşturuyor. EMC’nin ABD dışındaki ticari faaliyetlerinden elde ettiği gelir de bir önceki senenin aynı dönemine göre %5 artarak 2.5 milyar USD’a ulaştı ve konsolide gelirlerin %46’sını oluşturdu.

EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci sonuçlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “EMC’nin faaliyetlerinde ve ikinci çeyrekte ulaştığı rekor sonuçların da gösterdiği  finansal performanstan dolayı çok memnunum. BT sektöründe daha önce hiç görmediğimiz çapta bir değişim yaşıyoruz. İşletmeler çok hızlı bir şekilde bulut bilişime geçiyor ve ‘Hizmet olarak BT’ çözümünü kullanarak bu çözümün beraberinde sunduğu verimlilik ve çeviklikten de yararlanıyor. Şirketler ayrıca rekabet avantajı elde etmek ve sektörde farkılıkları ile öne çıkmak için de Büyük Veri uygulamalarının yeni nesillerini sistemlerinde kullanmak istiyor. Bunu da güvenli ve güvenlilir bir yolla gerçekleştirmeyi tercih ediyorlar. EMC geniş kitlelerce bu değişim ve dönüşümü yönlendiren ve teşvik eden teknoloji şirketi olarak tanınmaktadır” dedi.

Veri depolama gelirlerinde %7 artış

İkinci çeyrekte EMC’nin Veri Depolama iş biriminden elde edilen gelir geçen senenin aynı dönemine göre %7 arttı. Bu artış kapsamında EMC’nin en son teknojiye sahip üst uç ve orta kademe veri depolama platform ürünlerini içeren ağ depolama platformları portföyünden elde edilen gelirdeki %7’lik artış da yer alıyor. EMC’nin üst uç Symmetrix veri depolama ürünleri portföyünden elde edilen gelir bir önceki senenin aynı dönemine göre %3 artarken, şirketin orta kademe veri depolama ürünlerinden elde edilen gelir de EMC’nin başlıca orta kademe ürün serilerinin tümünde kaydedilen artışa paralel olarak %10 arttı.

İkinci çeyrekte elde edilen sonuçlar şirketlerin EMC’nin Isilon genişletilebilir NAS portföyü, VNX bütünleşik veri depolama ürünleri ailesi, Yedekleme Kurtarma Sistemleri (BRS) ve VMAX sistemlerine olan taleplerinin artarak sürdüğüne de işaret ediyor. Ayrıca verilerinden daha fazla değer elde etmek için EMC’nin Greenplum portföyünü tercih eden şirketlerin sayısı da gittikçe artıyor.

İkinci çeyrekte bir önceki senenin aynı dönemine göre EMC’nin RSA Veri Güvenliği bölümünden elde edilen gelir %13; sanallaştırma ve bulut altyapısı alanında dünyanın lider şirketi VMWare’den elde edilen gelir ise %22 arttı. Ayrıca EMC’nin şirketlerin BT altyapıları ve işlerini dönüştürmelerine yardımcı olan kapsamlı hizmet portföyüne olan talepte de güçlü bir artış yaşandı.

Son olarak, Cisco ve EMC tarafından VMware ve Intel’in de yatırımları ile kurulan VCE’nin (Virtual Computing Environment Company -Sanal Bilgi İşlem Ortamı Şirketi)  Vblock Birleşik Altyapı Platformlarına yönelik olarak işletme veri merkezlerinin ve bulut hizmetleri sağlayıcılarının talepleri gittikçe arttı ve artan talebe paralel olarak da VCE ikinci çeyrekte büyümesini güçlü şekilde sürdürdü.
  
İkinci Çeyrek Özet Verileri: 
•Konsolide gelir bir önceki senenin aynı dönemine göre %10 arttı.
•Bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla GKGMİ’ye* göre net gelir %19, GKGMİ’ye göre hisse başına kazanç da %21 arttı. 
•GKGMİ’ye göre hesaplanmayan hisse başına kazanç ise bir önceki senenin aynı dönemine göre %11 arttı.
•Bir önceki senenin aynı dönemine göre işletme nakit akışı %16, serbest nakit akışı da %36 arttı.
•Brüt kar oranı ile faaliyet karında güçlü artış kaydedildi.
    
EMC’de ikinci çeyrekte konsolide gelir bir önceki senenin aynı dönemine göre %10’luk bir artışla 5.31 milyar USD’a ulaştı. Yine ikinci çeyrekte EMC’ye atfolunabilen ve GKGMİ’ye göre hesaplanan net gelir bir önceki senenin aynı dönemine göre %19 artarak 650 milyon USD oldu. İkinci çeyrekte GKGMİ’ye göre ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç bir önceki senenin aynı dönemine göre %21 artarak 0.29 USD’a ulaştı. GKGMİ’ye göre olmayan ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç ise %11 artarak 0.39 USD oldu. 

İkinci çeyrek sonuçlarına göre, EMC’nin işletme nakit akışı 1.24 milyar USD, serbest nakit akışı da 958 milyon USD’a ulaştı. Bu rakamlar geçen senenin aynı dönemlerine göre, sırasıyla %16 ve %36 artmış oldu. Ayrıca, şirket GKGMİ’ye göre olan ve GKGMİ’ye göre olmayan brüt kar ve işletme kar yüzdelerini bir önceki senenin aynı dönemi baz alındığında artırmış oldu. İkinci çeyrek 10.9 milyar USD nakit ve yatırımla kapandı.

EMC’nin Başkanı ve Baş Finans Direktörü David Goulden da konuyla ilgili olarak, “Kurduğumuz iş, BT tarihinin en dönüştürücü üç dalgasının kesiştiği noktada. Bu üç dalga bulut bilişim, Büyük Veri ve güven. EMC’yi karlılık bağlamında büyüttük; yeni pazarlara yönelik ürün ve hizmet portföyümüzü genişlettik ve müşterilerimize sektördeki en üstün toplam deneyimi sunduk. İleriye baktığımızda, üçlü oyun stratejimizi aynı hızla sürdüyoruz. Bu stratejimiz aynı anda pazar payımızı artırmak, büyüme amaçlı yatırımlar yapmak ve hissedarlarımıza daha çok kazanç sağlamaktan oluşuyor. Büyüme yolunda bir sonraki büyük adımımız için etkin biçimde şirketimizi konumladık” dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları