02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elektronik Eğitim Sözlüğü
10 Ocak 2011 Pazartesi 15:56

Elektronik Eğitim Sözlüğü

IBM Türk, AB Leonardo Da Vinci Programı kapsamında elektronik mesleki eğitim sözlüğünün oluşturulmasına yardımcı oluyor.

IBM Türk sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında Leonardo da Vinci Projesi"nde mesleki eğitim programını yabancı diller ile birleştirmek üzere elektronik bir sözlük oluşturulmasına yardımcı oluyor. Mesleki eğitim programı "Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları" arasında yer alan "Hayat Boyu Öğrenme" çalışması çerçevesinde oluşturuluyor.
Proje ortakları arasında mesleki eğitim merkezine sahip Karabük Belediyesi yer alırken, Maltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi de projenin koordinatörlüğünü üstleniyor. "Leonardo Da Vinci" projesi, Fransa, İngiltere, İtalya, Litvanya, Polonya, Portekiz, Romanya ve Türkiye"deki meslek liselerinin öğretmenleri tarafından gerçekleştiriliyor.
1 Ağustos 2010"da başlayan ve 31 Temmuz 2012"ye kadar sürecek olan proje için Avrupa Birliği tarafından 191.000 avro tahsis edilmiş bulunuyor. Proje ile oluşturulacak e-sözlükten IBM"in Reading Companion programı ile 25 ülkedeki 1500 okulda eğitim gören 60.000 öğrenci yararlanabilecek.
Bilişim teknolojileri, turizm, makine, işletme ve medya eğitimi veren meslek okulu öğrenci ve stajyerlerine yönelik hazırlanacak İngilizce e-sözlüğe IBM"in ses tanıma teknolojisine dayalı, web temelli yazılım programı "Reading Companion"dan ulaşılacak.
Eğitim standartlarının yükseltilmesini amaçlayan IBM Türk, meslek okullarına yazılım desteği sağlayarak, yeni teknolojilerin gelişimine katkıda bulunuyor. "Leonardo Da Vinci" projesi nedeniyle bir araya gelen ülkelerin, Avrupa"daki kültürel bariyerleri ortadan kaldırmasına katkı yapacağı bekleniyor.
IBM Türk Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Kurumsal İlişkiler Yöneticisi Burçak Semerci, proje hakkında şunları söyledi: "IBM Türk olarak, AB Hayat Boyu Öğrenme Programı, "Leonardo Da Vinci" mesleki eğitim programlarına Reading Companion ile katılmaktan gurur duyuyoruz. Sahip olduğumuz sağlam altyapı ve zengin yazılım çözümlerimizle, Türkiye"de eğitim ve teknoloji alanlarındaki standartların yükseltilmesine katkı sağlamayı bir görev biliyoruz. Sosyal sorumluluk çalışmalarımız kapsamında destek olduğumuz e-sözlüğün, meslek lisesi öğrencilerinin İngilizce gelişimine katkıda bulunacağına, eğitim ve staj dönemlerinde kolaylık sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca yapılan çalışmaların proje ortağı ülkelerdeki okul ve kuruluşlar arasında kültürel yakınlaşmanın gerçekleştirilmesine olanak tanıyacağını da umuyoruz."
IBM Reading Companion Programı hakkında
IBM"in, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında geliştirdiği, web tabanlı İngilizce okuma ve telaffuz geliştirme projesidir. Dünyanın çeşitli yerlerinde, 1500"den fazla okul ve kâr amacı gütmeyen kuruluş tarafından kullanılan program, öğrencilere, temel İngilizce okuma ve telaffuz becerisi kazanma konusunda destek sağlıyor. Program, 2009 yılında İstanbul"da seçilen 10 pilot bölgede kullanılmaya başlandı. Ücretsiz yazılıma, program ortakları www.readingcompanion.org adresinden erişebiliyor. IBM"in geliştirdiği "Ses Tanıma Teknolojisi" kullanılarak oluşturulan program, öğrencilerin bilgisayardan sesli okudukları sözcükleri tanıyor, daha doğru telaffuz etmelerini sağlıyor, yapılan tüm çalışmaları kayıt altına alarak öğrencinin "Bireysel Öğrenme Profili"ni oluşturuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları