25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekonomik Kalkınma İçin Eğitim Şart
23 Ocak 2008 Çarşamba 14:24

Ekonomik Kalkınma İçin Eğitim Şart

80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nun ikinci gününde Eğitimin Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Üzerindeki Etkisi konusu tartışmaya açılacak.

Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından 28 - 30 Ocak 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nun ikinci gününde Eğitimin Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Üzerindeki Etkisi konusu tartışmaya açılacak. TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde gerçekleşecek olan oturumda değerli uzmanların katılımıyla eğitim ve ekonomik kalkınma arasındaki stratejik ilişki sorgulanacak.

Katılımcılar, eğitimin, kalkınma ile ilgili stratejilerin merkezinde yer aldığı önermesinden yola çıkarak, bir ülkenin genç nüfusunun ne öğrendiği ile o ülkenin ekonomik kalkınması ve rekabet gücünün geliştirilmesi arasındaki ilişkiyi masaya yatıracak.

Oturumda, eğitim sayesinde kazandırılabilecek beceriler ile ekonomik kurumların niteliği ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi ortaya koyacak bilimsel veriler ele alınacak. Ayrıca eğitimin bir ülkenin inovasyon kapasitesini geliştirmedeki rolü ve mevcut uygulamaların bu kapasiteyi nasıl etkilediği analiz edilecek.

Oturumun başkanlığını Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı üstlenirken, Pittsburgh Üniversitesi’nden Prof. Dr. Donald K. Adams, Dünya Bankası, İnsani Kalkınma Ağı Eğitim Müdürü Dr. Robin Horn ve YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek oturuma konuşmacı olarak katılacak.

Türk Eğitim Derneği, 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nda uluslararası uzmanların katılımıyla, küresel gelişme ve değişmeler bağlamında Türkiye’de eğitim hakkının geliştirilmesini sağlayacak bir ulusal programa yönelik temel bir bakış açısının oluşturulmasını ve belgelenmesini hedefliyor. Forum ile ilgili daha detaylı bilgi www.80yilegitimforumu.com adresinden alınabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları