25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EİB 2008de 5 Fuara Katılacak
29 Aralık 2007 Cumartesi 14:23

EİB 2008'de 5 Fuara Katılacak

2007 yılında 7 fuara yönelik Türkiye Milli Katılım Organizasyonu'nu üstlenen Ege İhracatçı Birlikleri, 2008 yılında da 5 fuara katılacak.

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın görevlendirmesiyle 1994 yılından beri dünyanın dört bir tarafındaki ihtisas fuarlarına Türkiye’nin milli katılım organizasyonunu gerçekleştiren Ege İhracatçı Birlikleri, 2007 yılında 7 fuara yönelik Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlendi.

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Düzenlenen fuarlar sayesinde Ege Bölgesi’nin ihracatı 14 milyar dolara, Türkiye ihracatı ise 106 milyar dolara ulaştığını, 2008 yılında da ihracatçıları 5 fuara götüreceklerini ve Türkiye’nin ihracatının 125 milyar dolara çıkması için çalışmalarını kesintisiz sürdüreceklerini belirtti.

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, 2007 yılında gerçekleştirdikleri ilk fuarın 15-18 Şubat 2007 tarihleri arasında Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenen Dünya’nın en büyük organik ürünler fuarı olan Biofach fuarı olduğunu söyledi.

Prens Charles'ın Ziyareti İle Türkiye’nin Tanınırlığı Arttı

Tüketici bilincinin artması ile birlikte organik ürün kullanımının Dünya’da her geçen gün daha da arttığına işaret eden Türkmenoğlu, İngiltere Veliaht Prensi Charles’in 26 Kasım 2007 tarihinde Türkiye’yi ziyaretinden sonra Türkiye’deki organik üretimin boyutlarının Avrupa’da daha da bilinir hale geldiğini o nedenle, 21 - 24 Şubat 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan BioFach’08 Dünya Organik Ticaret Fuarı (World Organic Trade Fair)’na organik ürün ihracatçılarının katılımlarının menfaatlerine olacağını söyledi. Türkmenoğlu, Türk ihracatçılarını her geçen yıl daha da büyüyen organik ürünler ihracatı pastasından daha büyük dilim alabilmeleri için Biofach Fuarı’na davet etti.

Organik gıda ve doğal ürünler konusunda Dünya’daki en önemli fuar olan BioFach Fuarı’nın, 2008 yılında 19.kez düzenleneceğini hatırlatan Türkmenoğlu, “1998 yılından beri milli katılım organizasyonları Genel Sekreterliğimizce gerçekleştirilen fuarda, 2007 yılında 71 ülkeden 2565 firma ürünlerini sergilemiş ve ziyaretçi sayısı 45 500’e ulaşmıştır. BioFach’daki ürün teması çok geniş olup, organik gıda, ekolojik tekstil ve hazır giyim, ekolojik normlara uygun olarak üretilen; mobilya, dekorasyon malzemeleri, kağıt ve kağıt ürünleri, bahçe ürünleri, tarımsal ve hayvansal ürünler, deri ürünleri, takı-mücevherat, el işleri, hediyelik eşyalar, müzik enstrümanları ve servis hizmetlerini içermektedir” diye konuştu.

BioFach’a katılacak firmaların EEC sertifikasına sahip olmak, EEC garantörlüğünde olan bir organizasyon tarafından incelemeye tabii tutulmak, IFOAM tarafından akredite olmuş Ulusal Üreticiler Organizasyonu’nun üyesi olmak ya da uluslararası bir sertifikaya sahip olduğunu kanıtlamak gibi şartları yerine getirmiş olmasının şart olduğuna işaret eden Türkmenoğlu, BioFach Fuarı’nın, Para Kredi ve Koordinasyon Kurulu’nun 2004/6 sayılı tebliğ çerçevesinde devlet desteği kapsamında olduğunu; katılımcıların 15.000 ABD Dolarını aşmamak kaydıyla katılım bedelinin %50’si oranında destekten faydalanabileceklerini ifade etti.

Ayakkabı Sektörü GDS&GLS Fuarı İle Avrupa'ya Açılacak

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2007 yılında düzenlediği ikinci fuar ise ayakkabı İhracatçılarının AB pazarında konumlarını güçlendirmelerini sağlamak amacıyla GDS&GLS’07 Fuarı oldu. 9-11 Mart 2007 tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen fuara katılan 10 firma başarılı bir fuar sonrası ticari bağlantılarla yurda döndü.

GDS&GLS’08 Fuarı ise bu yıl 14 - 16 Mart 2008 tarihleri arasında düzenlenecek ve Ege İhracatçı Birlikleri ayakkabı ve çanta sektörü mensuplarına yine Türkiye Milli Katılım Organizasyonu hizmeti verecek.

Doğaltaş İhracatçıları Çin Fuarının Gediklisi

İhracatını uzun yıllardan beri yıllık ortalama yüzde 25-30 oranında arttırarak 1 milyar 250 milyon dolar seviyesine getiren doğaltaş ve mermer sektörünü 2007 yılında iki tane fuara götürdüklerini hatırlatan EİB Başkanı Türkmenoğlu, 8-11 Nisan 2008 tarihlerinde Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenecek olan Stonetech 2008’de Türkiyeli doğaltaş ihracatçılarının EİB şemsiyesi altında yerlerini alacaklarını söyledi. Doğaltaş ihracatçıları, bu fuara uzun yıllardan beri EİB ile katılıyor. Tabir yerinde ise doğaltaş ihracatçılarımız bu fuarın gediklisi haline geldiler.

ABD'liler Türk Gıdaları İle Beslenecek

Dünya’nın en büyük gıda pazarları arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’ne, Türk gıda ürünü ihracatçılarının girmesinde büyük katkıları olan International Fancy Food & Confection Show (Uluslararası Gıda ve Şekerleme Yaz Fuarı)’nın 2007 yılında 8-10 Temmuz 2007 tarihleri arasında New York’da Jacob K. Javits Convention Center’de açıldığını ve Türkiye Milli Katılım Organizasyonunun Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Türkmenoğlu, 2008 yılında 29 Haziran – 1 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan International Fancy Food & Confection Show’a Türk gıda ve içecek sektörü mensuplarını davet etti.

Türk Deri ve Deri Mamullerinin Tanıtımına Yönelik Çalışmalar Artarak Devam Edecek

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2008 yılında Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştireceği son fuarın, 3-5 Eylül 2008 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şanghay kentinde deri, deri ürünleri, aksesuarları, makine ve ekipmanları sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılarımızın katılacağı All China Leather Exhibition Fuarı olacağını vurgulayan EİB Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, deri ve deri mamulleri ihracatçılarımızın bu fuar sayesinde dünyanın en büyük pazarlarından birisine ihracatlarını arttırma olanağı bulacaklarını kaydetti.

Ticaret Heyeti Organizasyonları İle İhracat Arttırılacak

2008 yılında Ege İhracatçı Birlikleri’nin yurtdışı pazarlara yönelik tanıtım aktivitelerinin fuar katılımları dışında da yoğun bir biçimde devam edeceğini belirten Türkmenoğlu, 28 Şubat -1 Mart 2008 tarihleri arasında Arnavutluk / Tiran Türk İhraç Ürünleri Fuarı’na ve 17-22 Mart 2008 tarihleri arasında Hindistan’da Ticaret Heyeti organizasyonu gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları