23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimle Sanat Buluşuyor
08 Nisan 2008 Salı 14:19

Eğitimle Sanat Buluşuyor

YÖRET ve CIPUSA işbirliği ile oluşturulan Barış İçin Sanat Projesi hayata geçti.

Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı (YÖRET), okullardaki şidddet ve ayırımcılığı sona erdirmeye yönelik önemli bir adım atıyor. Sosyal ve kültürel dışlanmayı yok edecek yapısal bir yaklaşımın gerekliliğine inanan YÖRET, bu doğrultuda Uluslararası Dostluk Konseyi Amerika Programı (CIPUSA) ile işbirliğine giderek Barış İçin Sanat Projesi"ni oluşturdu. Bir uluslararası değişim ve mesleki eğitim programı olan BİS, eğitimle sanatı buluşturan uzmanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirmeyi amaçlıyor.

Proje, Türkiye"nin pek çok farklı bölgesinden göç alan Gaziosmanpaşa ilçesinde gerçekleştirilecek. Okullardaki ayırımcılığı ve dışlanmayı önlemek için sanatın uzlaştırıcı gücünden faydalanmayı hedefleyen BİS Projesi çerçevesinde, çocuklarla ve gençlerle sanatsal çalışmalar yapan ve farklı disiplinlerde uzman 6 Amerikalı sanatçı Türkiye"ye gelecek. Aralarında sanat eğitmenlerinin ve programcılarının da bulunduğu bu 6 kişilik ekip, 13-20 Nisan arasında gerçekleştirecekleri ziyaretleri boyunca ülkemizde bu alanda yürütülen çalışmaları gözlemleyecekler. Bu kişiler ayrıca, eğitim sistemi, sosyal hizmetler ve sanatın çocuk ve gençlerin eğitimleri ile psiko-sosyal gelişimlerine etkisi üzerine edindikleri deneyimleri de paylaşacaklar. Bu doğrultuda, psikolojik danışmanlar ve sosyal hizmet uzmanları ile birlikte eğitim ve gözetim çalışmaları yapılacak.

Uluslararası deneyimlerin paylaşılmasını ve çocuk ve gençlerle çalışırken sanatı kullanan farklı disiplinlerdeki sanatçı ve eğitmenlerin bir araya getirilmesini hedefleyen BİS Projesi"nin ikinci etabında ise ortak bir eğitim programı oluşturulacak. Farklılıkların hoşgörüyle kabul edilmesini sağlamayı hedefleyen bu çalışmaların ikinci adresi Amerika olacak. Haziran ayında, Türkiye"den bir ekip 4 haftalığına Amerika"nın Cleveland şehrine gidecek ve burada belirlenecek bir eğitim programı çerçevesinde okullarda ve toplum merkezlerinde çalışmalara katılacak.

YÖRET Başkanı Nüket Atalay, BİS Projesi ile ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor: "İstanbul"da kırsaldan, diğer şehirlerden ve yabancı ülkelerden gelen pek çok çocuk eğitim görüyor. Bu çocukların sosyo-ekonomik durumları, etnik kökenleri, inanışları ile bedensel ve zihinsel farklılıkları, onların okullarda dışlanma ve ayrımcılıkla karşılaşmalarına neden olabiliyor. Bu nedenle BİS Projesi büyük önem taşıyor. Eğitimcilerimizi eğitmeye yönelik bu proje ile okullarımızda yaşanan bu tür olumsuzlukların önüne geçeceğimize inanıyoruz."

CIPUSA CEO"su Lisa Purdy ise, 6 kişilik Amerikalı uzman ekibin koordinatörü olarak projeyle ilgili heyecanını şöyle açıklıyor: "Farklı sanat dalları aracılığıyla, Cleveland"daki sosyal dışlanmaya uğramış çocuklar ile birlikte çalışan uzman bir ekiple Türkiye"ye geliyoruz. Ülkenizde yapılan çalışmaları görmek ve bilgi paylaşımında bulunmak, daha iyi bir dünya için yaratıcılıklarımızı artıracaktır. Birlikte yapabileceklerimizi düşünmek bizleri heyecanlandırıyor".

Proje kapsamında Amerika"ya gidecek olan Türk uzmanlar, 2008-2009 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilecek eylem planına göre, seçilen okullarda projeler geliştirilmesine destek olacaklar. 2009 yılının Nisan ayında ise, Amerikalı uzmanlar yeniden ülkemize gelerek, Türk ekibiyle ortaklaşa bir etkinlik gerçekleştirecekler. Projenin sürekliliğinin sağlanması için de bir Web sayfası oluşturulacak.

Daha detaylı bilgi için: YÖRET, Arzu Soysal, 0212 219 28 67

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları