01 Ağustos 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimin İdeolojik Olarak Anlamı Tartışılıyor
09 Ocak 2008 Çarşamba 13:44

Eğitimin İdeolojik Olarak Anlamı Tartışılıyor

TED tarafından düzenlenen 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu Eğitimin İdeolojik Olarak Anlamı başlıklı oturumla başlayacak.

Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından düzenlenen 80. Yıl Uluslarası Eğitim Forumu 28 - 30 Ocak 2008 tarihleri arasında başlayacak. TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde gerçekleşecek olan Forum’da, eğitim ile ilgili çözüm bekleyen sorunların masaya yatırılması hedefleniyor. Eğitimin İdeolojik Olarak Anlamı Forum’un ilk oturumu olacak.

Oturuma katılacak olan uzmanlar, eğitimi, kurumların ne yapması gerektiği, kime hizmet sunacağı ve bu kararları kimin vereceği üzerine süregelen bir mücadele alanı olarak ele alacak. Oturumda ayrıca, eğitimde ve sosyal politikaların yaratılmasında geniş kapsamlı bir ittifak oluşturmuş olan dominant grupların, daha demokratik eğitim politikalarını ve reformları engellemesi gibi sorunlar da mercek altına alınacak.

Eğitimde yurttaşlık bilinci kazandırma amacı ile ideoloji arasındaki çizgi nerede başlayıp nerede bitiyor? Modern demokrasi için uygun olan eğitim amaçları ile totaliter bir devlet anlayışını esas alan eğitim amaçları arasındaki ne gibi farklar var? Bu soruların cevapları da, Forum’un Eğitimin İdeolojik Olarak Anlamı başlığı altındaki ilk oturumunda, Avrupa ve Türkiye çerçevesinde tartışılacak.

Başkanlığını Galatasaray Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Gürsoy’un üstleneceği oturumun konuşmacıları, Wisconsin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael W. Apple ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet İnam olacak.

Türk Eğitim Derneği, 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nda uluslararası uzmanların katılımıyla, küresel gelişme ve değişmeler bağlamında Türkiye’de eğitim hakkının geliştirilmesini sağlayacak bir ulusal programa yönelik temel bir bakış açısının oluşturulmasını ve belgelenmesini hedefliyor. Forum ile ilgili daha detaylı bilgi www.80yilegitimforumu.com adresinden alınabilir.


Türk Eğitim Derneği (TED) Hakkında

Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk’ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okul ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum örgütüdür. Türk Eğitim Derneği, ülke genelinde 21 okulu, 6 şubesi, 1 temsilciliği, 1 öğrenci yurdu, mezun dernekleri ve okullarının spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları