20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimin İdeolojik Anlamı Tartışıldı
28 Ocak 2008 Pazartesi 15:53

Eğitimin İdeolojik Anlamı Tartışıldı

80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu Eğitimin İdeolojik Olarak Anlamı başlıklı oturumla başladı.

Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından düzenlenen 80. Yıl Uluslarası Eğitim Forumu 28 Ocak’ta başladı. TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde düzenlenen Forum’da, eğitim ile ilgili çözüm bekleyen sorunların masaya yatırılması hedefleniyor. Eğitimin İdeolojik Olarak Anlamı Forum’un ilk oturum konusuydu.

Başkanlığını Galatasaray Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Gürsoy’un üstlendiği oturuma, Wisconsin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael W. Apple ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet İnam konuşmacı olarak katıldı.

Oturuma katılan uzmanlar, eğitimi, kurumların ne yapması gerektiği, kime hizmet sunacağı ve bu kararları kimin vereceği üzerine süregelen bir mücadele alanı olarak ele aldı. Oturumda ayrıca, eğitimde ve sosyal politikaların yaratılmasında geniş kapsamlı bir ittifak oluşturmuş olan dominant grupların, daha demokratik eğitim politikalarını ve reformları engellemesi gibi sorunlar da mercek altına alındı.

Eğitimde yurttaşlık bilinci kazandırma amacı ile “ideoloji” arasındaki çizgi nerede başlayıp nerede bitiyor? Modern demokrasi için uygun olan eğitim amaçları ile totaliter bir devlet anlayışını esas alan eğitim amaçları arasındaki ne gibi farklar var? Hangi bilgi öğretilmeli? İdeoloji ahlakı nedir, neden gereklidir? Bu soruların cevapları da, Forum’un Eğitimin İdeolojik Olarak Anlamı başlığı altındaki ilk oturumunda, Amerika, Avrupa ve Türkiye çerçevesinde tartışıldı.

Türk Eğitim Derneği, 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nda uluslararası uzmanların katılımıyla, küresel gelişme ve değişmeler bağlamında Türkiye’de eğitim hakkının geliştirilmesini sağlayacak bir ulusal programa yönelik temel bir bakış açısının oluşturulmasını ve belgelenmesini hedefliyor. Forum ile ilgili daha detaylı bilgi www.80yilegitimforumu.com adresinden alınabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları