17 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimde Uluslararası Başarı
10 Mart 2009 Salı 13:00

Eğitimde Uluslararası Başarı

Hisar Eğitim Vakfı Okulları, öncülüğünü yaptığı JMUN Konferansı ile THIMUN tarafından tanındı.

Hisar Eğitim Vakfı Okulları, öncülüğünü yaparak son üç yıldır düzenlediği JMUN (Junior Model United Nations) ile THIMUN (The Hauge International Model United Nations- Lahey Uluslararası Model Birleşmiş Milletler) tarafından tanınan konferanslar arasına kabul edildi. Birleşmiş Milletler Kamu Bilgi Departmanı"na bağlı bir vakıf olarak faaliyet gösteren THIMUN çok çeşitli konferanslar düzenliyor ve farklı ülkelerdeki MUN- Model United Nations (Model Birleşmiş Milletler) çalışmalarını destekliyor. Hisar Eğitim Vakfı Okulları tarafından düzenlenen JMUN, Birleşmiş Milletler bağlantılı tek MUN olan THIMUN tarafından tanınan ilk ve tek uluslararası Junior MUN olma özelliğini de taşıyor.

Bundan böyle Hisar Eğitim Vakfı Okulları"nın ismi kuruluşun internet sitesinde, MUN çalışmaları tanınan diğer ülke okulları ile bir arada yer alacak. Ayrıca THIMUN Internet sitesinde Hisar Eğitim Vakfı Okulları Junior MUN sitesine link verilecek. Okul böylelikle sesini dünyaya duyuracağı yeni bir platformda varlık göstermeye başlayacak.

Çeşitli okullardan öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen JMUN Konferansı"nda öğrenciler Model Birleşmiş Milletler oluşturarak çeşitli dünya meselelerini ele alıyor, sorunlara çözüm bulmaya çalışıyorlar. Okulların 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Junior Model Birleşmiş Milletler Konferansı"nda, her biri BM"ye üye bir ülkeyi temsil eden gruplar kuruluyor. BM komitelerinin çalışmalarına uygun olarak oluşturulan gruplar, temsil ettikleri ülkelerin temel problemlerini araştırıp, analiz ederek katılımcılara sunuyorlar. Konferans süresince tüm anlatımlar ve tartışmalar İngilizce gerçekleştiriliyor. Böylelikle öğrenciler İngilizce pratik yapma ve yabancı dildeki yetkinliklerini güçlendirme fırsatı buluyorlar.

Hisar Eğitim Vakfı Okulları iki yıl süren değerlendirmeler sonucunda THIMUN tarafından tanındı. Son üç yıldır gerçekleştirdikleri çalışmaların taşıdığı uluslararası kimliğinin bu başarı ile güçleneceğini belirten Hisar Eğitim Vakfı Okulları Model Birleşmiş Milletler Direktörü John Israel şunları söyledi:

"Öğrencilerimizin yüzyılımızın sorunlarına duyarlılıklarının güçlenmesi, dünya meselelerine kafa yoran ve diyalog yoluyla kabul edilebilir çözümler getirmeye gayret gösteren bireyler olarak yetişmeleri açısından JMUN gibi girişimler büyük önem taşıyor. Türkiye"de bu modeli uygulayan sayılı okuldan biri olarak çalışmalarımızı son üç yıldır titizlikle sürdürüyorduk. THIMUN tarafından tanınarak bugüne kadarki çalışmalarımızın meyvelerinden birini aldık. Şimdi, uluslararası bir topluluğun üyesi olma sorumluluğunu daha fazla hissederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. THIMUN üyeliğinin sadece JMUN açısından değil, okulumuzun bütününe çok önemli katkılarının olacağına inanıyorum."

THIMUN, çeşitli ülkelerdeki MUN çalışmalarını destekleyerek, modelin belli bir standart içinde gerçekleşmesini, tüm öğretmen ve öğrencilerin programın temel felsefesini daha iyi kavrayabilmelerini sağlıyor. Çok çeşitli ülkelerdeki farklı kültürel altyapılardan gelen öğrencilerin ortak bir paylaşım içinde olması için fırsat yaratıyor. THIMUN"un halen 31 tanınmış üyesi bulunuyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları