29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimde MLMM ve ERG İşbirliği
20 Aralık 2010 Pazartesi 12:38

Eğitimde MLMM ve ERG İşbirliği

Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi, Türkiye'de mesleki eğitiminin kalitesini artırmak amacıyla Eğitim Reformu Girişimi (ERG)' ile işbirliği yapacak.

Koç Holding"in 2006 yılında Vehbi Koç Vakfı"nın desteği ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle başlattığı "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" Projesi yeni işbirlikleri ve katılımlarla etki alanını genişletiyor. Özel sektör, Sivil Toplum ve Devlet katılımıyla gerçekleştirilen örnek proje çerçevesinde Koç Holding, mesleki eğitimin kalitesini artırmak, önemli bir kalkınma sorununa çözüm üretmek, mesleki eğitime yönelik genel politika önerileri ortaya koymak ve katılımcı bir süreç oluşturmak amacıyla "Eğitim Reformu Girişimi (ERG)" ile işbirliğine gitti.

Koç: "AB"de 2020 projeksiyonunda düşük yetkinlik gereken işlerde daralma olacağı görülüyor"
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, ERG işbirliği doğrultusunda yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınma için ön koşullardan birinin ülkeler arasındaki bilgi açığının kapatılması olduğunu söyledi. 2006-2015 döneminde Avrupa"da düşük yetkinlik gerektiren işlerde yaklaşık 8.5 milyonluk bir daralma beklendiğini söyleyen Mustafa V. Koç: "Avrupa Birliği için 2020 yılına yönelik projeksiyonlarda rutin yetenek gerektiren işlerin azalacağı, yaratıcılığın ön plana alınacağı, kritik düşünme yetisinin geliştirilmesi gerektiği öngörülüyor" dedi. Bu durumun bilgi ve ekonomi arasındaki yeni ilişkiyi açıkça ortaya koyduğuna dikkat çeken Mustafa V. Koç, çözüm olarak bu yetkinliklerin geliştirilmesine odaklanılarak yetkinlik açığının kapatılması gerektiğini ifade etti. Böyle bir konjonktürde; ulusal rekabet gücünü artırmak, kalkınmaya katkı sağlamak ve işsizlikle mücadeleye çözüm bulabilmek için, istihdam ve meslek eğitimi ilişkisinin güçlendirilmesinin gerekli ve hatta şart olduğunu söyleyen Mustafa V. Koç, "Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi ile 4 yılda çok önemli kazanımlar elde ettik. Meslek lisesi öğrencilerinin imkan yaratıldığında neler başarabildiklerini yakından gördük" dedi.

"İş dünyası tarafından uygulanabilir bir model oluşturduk"
Nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için devletle iş dünyası arasında işbirliğinin tohumlarını atarak mesleki-teknik eğitimin ülke ekonomisi açısından önemi konusunda farkındalık yaratmak, mesleki eğitimi özendirmek amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Mustafa V. Koç; proje ortakları Milli Eğitim Bakanlığı"nın değerli desteğiyle amaçlarına da ulaştıklarını belirtti. Mustafa V. Koç; "2006"dan bu yana meslek liselerindeki öğrenci sayısında yüzde 68"lik bir artış oldu. Proje kapsamındaki meslek liselerinde eğitim ve kişisel gelişim olanaklarını geliştirdik, iş dünyası tarafından uygulanabilir bir model oluşturarak ülkemize katkıda bulunduk" dedi.

"Yeni Eylem Planı çok sevindirici bir adım"
Mesleki eğitimde niteliğin artırılmasına yönelik çalışmaları ilgiyle izlediklerini ifade eden Mustafa V. Koç, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen "İstihdam ve Mesleki Eğitim İlişkisinin Güçlendirilmesi Eylem Planı"nın sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Koç, eylem planındaki, "Mesleki ve Teknik Eğitim Ortamlarının İyileştirilmesi, Eğiticilerin Niteliğinin Artırılması ve Yeni Bir Okul Sisteminin Tasarlanması" konusunu çok önemsediklerini vurguladı. Mustafa V. Koç: "Meslek okullarına donanım sağlanması, öğretmenlerin nitelikli hizmet içi eğitim alması; staj ve beceri eğitimlerinin amacına ulaşması için mesleki eğitim ve sektör arasındaki işbirliklerini kritik başarı faktörü olarak görüyoruz" dedi.

"İşbirliğiyle önemli bir kalkınma sorununa çözüm getirmeyi amaçlıyoruz"
Mustafa V. Koç, bu işbirliğinin ülkemizin uluslararası alanda rekabetçi, dinamik ve bilgiye dayanan sürdürülebilir ekonomik büyümeye sahip bir güç haline gelmesi konusunda çok önemli bir adım olduğunun altını çizdi, ana stratejinin katılımcı ve veri temelli politika geliştirmek olduğuna dikkat çekti. Genel anlamda amaçlarının Türkiye"de meslek eğitiminin niteliğini artırmaya yönelik öneriler geliştirmek olduğunu belirten Mustafa V. Koç, özelde ise amaçlarının, bu niteliği artırma potansiyeline sahip kamu-özel-sivil toplum işbirliklerinin oluşmasını özendirmek ve kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları