17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Yapıldı
03 Nisan 2012 Salı 14:50

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Yapıldı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) 9. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nı, 31 Mart’ta Sabancı Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirdi.

Eğitimde İyi Örnekler Konferansları, sınıfta, okulda, okul dışında öğrenmeyi ve öğrenme ortamlarını zenginleştirmek için gayret eden öğretmenlere ve eğitimcilere ulaşmayı ve bu kişileri meslektaşları ile iletişim ve işbirliği temelinde bir araya getirerek yeni öğrenme ortamları yaratmayı amaçlıyor. 2004’ten bu yana düzenlenen konferanslarda 8.500’ü aşkın öğretmen ve eğitici 1.000’i aşkın iyi uygulama/materyal örneği etrafında bir araya geldi. Sabancı Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye’nin dört bir yanından 1.300 dolayında eğitimci, sivil toplum örgütü ve kamu kuruluşu temsilcisi katıldı.

Açış panelinde Türkiye’de eğitimin reform öncelikleri masaya yatırıldı

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı’nın açış konuşmasıyla başladı. Ardından Hürriyet Gazetesi yazarı Sedat Ergin’in moderatörlüğünde Türkiye’de Eğitimi Tartışmak: Reform Öncelikleri, Zorunlu Eğitimin Yapısı ve İçeriği paneli gerçekleştirildi. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzver Yıldıran, ERG Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Kenan Çayır ve eğitimci Erhan Ağbaba’nın konuşmacı olarak katıldığı panelde Türkiye’de eğitim reformunun önceliklerinin neler olması gerektiği, zorunlu eğitimi yeniden yapılandıran yasa teklifinin bu önceliklerle ilişkisi ve değişikliklerin eğitimde nitelik artışına ve eşitsizliklerin azalmasına nasıl katkı yapabileceği izleyicilerin de katkılarıyla tartışıldı.

TÜSİAD işbirliği ile Meslek Eğitimi özel oturumu

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda ikinci kez, TÜSİAD işbirliği ile meslek eğitimi ile ilgili bir özel oturum yer aldı. Tüm güne yayılan bu özel oturum kapsamında meslek liseleri, sivil toplum örgütleri ve özel sektörün meslek eğitiminde teorik ve uygulamalı sınıf içi ve/veya sınıf dışı iyi uygulama örnekleri paylaşıldı.

Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle psikolojik danışma ve rehberlik özel oturumu

Sabancı Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen bu özel oturum kapsamında hem psikolojik danışma ve rehberlik alanındaki iyi örnek uygulamalarına yer verildi hem de Meslek Danışmanlığı Oturumu gerçekleştirildi. Oturum kapsamında, günümüzün hızla değişen dünyasında ortaya çıkan yeni mesleklerin tanıtılmasına, sosyal farkındalık ve deneyimlemenin önemine, kariyer gelişiminde yeni uygulamalara ağırlık verildi. Ek olarak, meslek eğitiminde ünversitelere ilişkin algının sorgulandığı bir seminer ve liselerde yapılan örnek uygulamalar ile yaşanan sorunların paylaşıldığı bir panel düzenlendi.

Konferans kapsamındaki yan etkinlikler

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2012, ana etkinliklere ek olarak birçok seminer ve atölye çalışmasına ev sahipliği yaptı. Edebiyattan görsel sanatlara, ekolojiden fotoğrafçılığa, kukla yapımından eleştirel düşünmeye birbirinden farklı birçok alan ve konunun eğitim ortamlarında ele alınmasına ilişkin gerçekleştirilen atölye çalışmaları da konferansın yan etkinlikleri arasında yer aldı.

Ayrıca, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen İstanbul’a Üniversitelerle Birlikte Yön Veriyoruz, İstanbul’a Yazarlarımızla Değer Kattık ve İstanbul Dersi Dünyaya İyi Örnek Oluyor başlıklı oturumlarda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün projelerine yer verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları