23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitim Reformu Girişimi 5 Yılını Değerlendirdi
16 Şubat 2008 Cumartesi 13:41

Eğitim Reformu Girişimi 5 Yılını Değerlendirdi

Eğitim Reformu Girişimi, gerçekleştirdiği II. Danışma Toplantısı ile geçmiş beş yılda yaptığı çalışmaları ele aldı.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye’nin eğitim politikaları ve karar verme süreçlerine, araştırma, savunu, izleme ve pilot uygulamalar yoluyla katkıda bulunmayı amaçlayan Eğitim Reformu Girişimi (ERG), 5. yılını değerlendirdi.

ERG, 15 Şubat 2008 tarihinde gerçekleştirdiği II. Danışma Toplantısı ile geçtiğimiz on yılda Türkiye’de eğitimin durumunu değerlendirdi ve ERG’nin geçmiş beş yılda yaptığı çalışmaları ele aldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi’nde düzenlenen toplantının açış konuşmasını Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan yaptı.

Açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ve Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, Eğitim Reformu Girişimi’nin beş yılını anlattı. Prof. Dr. Ergüder konuşmasında, ERG’nin çalışma alanlarını ve gerçekleştirdiklerini aktardı. Katılımcı, saydam ve verilere dayalı politika oluşturma süreçlerinin ve ERG’nin paylaşımcı ve akılcı yaklaşımının Türkiye için önemini vurguladı. Prof. Dr. Ergüder ERG’nin, eğitim reformunu acil bir gereksinim olarak gündemde tutmaya, farklı paydaşları eğitim alanında öncelikli reform ihtiyaçları etrafında bir araya getirmeye ve reform süreçlerine politika önerileriyle katkıda bulunmaya devam edeceğini ifade etti.

Üniversiteler, ilk ve ortaöğretim okulları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, meclis ve bürokrasi, uluslararası kuruluşlardan temsilcilerin de katıldığı toplantının sonraki oturumlarında, Temel Eğitim Reformu’nun başlatıldığı 1997 yılından bu yana Türkiye’de eğitimin durumu değerlendirildi. Eğitimin Demokratik İçeriği, Meslek Eğitimi, Eğitimin Finansmanı, Dezavantajlı Grupların Kaliteli Eğitime Erişimi, Eğitim Sisteminde İnsan Kaynakları Yönetimi, Okul Öncesi Eğitim, Öğretim Programlarının Etkili Uygulanması:, Eğitim Sisteminin Yapısı ve İyi Yönetişim, Okullar arasındaki Kalite Farkının Azaltılması ve Kademeler Arası Geçiş Sistemleri çalışma gruplarında uzmanlarca tartışılan konu diğer başlıklarını oluşturdu.

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) faaliyetlerini, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Aydın Doğan Vakfı, Bahçeşehir Üniversitesi, Hedef Alliance Holding, Kariyer.net, Sabancı Üniversitesi, TAV Havalimanları Holding ve Vehbi Koç Vakfı desteği ile sürdürüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları