25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Edexcel’den Mesleki Eğitim Programları
23 Mayıs 2012 Çarşamba 13:50

Edexcel’den Mesleki Eğitim Programları

Edexcel, sektör ve seviyelere göre, iş dünyasının eğitimden beklentilerini esas alarak hazırladığı müfredatıyla mesleki eğitimi kader olmaktan çıkarıyor.

Başta çok uluslu şirketler olmak üzere sık sık ülke ve çalışma şartları değişikliklerinin yaşandığı günümüzde mesleki eğitimdeki kalite standartları daha da önem kazandı. 80 ülkede 5.400’ün üzerinde merkezi bulunan İngiltere’nin en büyük ölçme ve derecelendirme kuruluşu Edexcel, sektör ve seviyelere göre, iş dünyasının eğitimden beklentilerini esas alarak hazırladığı müfredatıyla mesleki eğitimi kader olmaktan çıkarıyor. İstihdama yönelik pratik ve uygulanabilir programlar sunan Edexcel, aynı zamanda akademik ilerlemeye de şans tanıyor. Eğitimi alan kişiler, Edexcel’in uluslararası tanınırlığı bulunan sertifikaları sayesinde, Türkiye ve yurtdışında üniversite programlarına devam edebiliyorlar.

İstanbul’da yapılan eğitim programına eğitmen olarak katılan Edexcel Öğretim ve Eğitim Danışmanı Peter Bowyer, Edexcel’in İngiltere’deki üniversitelerin yüzde 97’si ile çalıştığını belirtti. Bowyer, bu sistem sayesinde öğrencilerin 3 yılda üniversite eğitimlerini tamamlayarak iş hayatına erken ve daha başarılı bir şekilde başlama olanağı bulduklarını söyledi.

Dünya ekonomisinin hızla değiştiğini, mesleki eğitimin de bu hızlı değişime ayak uyduracak şekilde değişmesi gerektiğini belirten Peter Bowyer, şöyle dedi:

“İş dünyasının talepleri değiştikçe ve daha rekabetçi bir dünya ortaya çıktıkça mesleki eğitimde de iş dünyasının taleplerine yanıt verebilecek, öğrenenleri buna göre hazırlayacak bir yapılanma oluşturulması gerekiyor. Bütün dünya bu yöne doğru gidiyor. Edexcel’in mesleki yeterlik programları sürekli güncellenen hem iş dünyasının taleplerini hem de akademik gereklilikleri yerine getiren programları içeriyor. Yani hem şirketler hem de üniversiteler Edexcel’in sunduğu yeterlikleri tanıyor.”

Edexcel’in pratik ve yaparak öğrenmeye dönük bir eğitim programı olması nedeniyle öğrencilerin yaparak öğrenmelerini desteklediğini hatırlatan Peter Bowyer, “Öğrenenleri ve öğrencileri 21. yüzyıl yeterliklerine hazırlıyoruz” dedi.

Türkiye’de kurumlara yönelik çalışmalara bakıldığında özellikle perakende, bankacılık ve havacılık sektörlerine yönelik çalışmalara başlandığını belirten Edexcel Türkiye, Lübnan, Kuzey Afrika İş Geliştirme Müdürü Can Mindek, Edexcel programlarında giriş seviyesinden 8. seviyeye kadar ilerlenebildiğini söyledi. 4 ve 5 seviye programı bitirildiğinde öğrencinin ön lisans derecesine denk gelen diploma aldığını belirten Can Mindek, bu aşamadan sonra öğrencinin mesleğini yapmak üzere karar verebildiği gibi 1 yılını İngiltere’de eğitim alarak lisans derecesini tamamlayabileceğini söyledi. Mindek, bu sayede kişilerin 2 yılı Türkiye’de 1 yılı İngiltere’de olmak üzere toplam 3 yılda hem lisans derecesini tamamlayabildiğini hem de iki diploma sahibi olabildiklerini söyledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları