21 Ocak 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Edelman 2012 Güven Barometresi Açıklandı
23 Şubat 2012 Perşembe 13:45

Edelman 2012 Güven Barometresi Açıklandı

25 ülkede ve 5.600 kişi ile gerçekleştirilen 2012 Edelman Güven Barometresi sonuçlarına göre, hükümet yetkilileri ve CEO’lar, tarihindeki en büyük itibar kaybını yaşıyor.

Edelman 2012 Güven Barometresi araştırma sonuçları açıklandı. Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Edelman Güven Barometresi’ne göre, hükümetlere duyulan güven 2011 yılında küresel boyutta erezyona uğradı. Hükümetlere duyulan güven, küresel olarak rekor bir düşüşle yüzde 43’e geriledi. Bu sonuç, finansal ve politik kaos yaşanan ülkelerdeki halkın, yaşadıkları kaosun faturasını hükümetlere çıkardığını gösterdi. Hükümet yetkilileri ile birlikte CEO’lar da, tarihdeki en büyük itibar kaybını yaşadılar.

Türkiye’nin yer almadığı araştırmada, 25 ülkenin 17’sinde, halkın yarısından fazlası hükümetlerin gerekeni yapmadığına inanıyor. 12 ülkede hükümetler, iş dünyası, medya ve sivil toplum kuruluşlarının önünde en az güven duyulan kurum olarak yer aldı. Fransa, İspanya, Brezilya, Çin, Rusya, Japonya başta olmak üzere bu ülkelerde hükümetlere karşı duyulan güven kaybı 10 puanın üzerinde çıktı. Araştırmanın yapıldığı ülkelerde, nüfusun neredeyse yarısı, hükümet liderlerinin gerçekleri söylemediklerine inandıklarını belirtti.

Araştırma, 25 ülkede ve 5.600 kişi ile gerçekleştirildi
Effect Halkla İlişkiler’in Türkiye Temsilcisi olan dünyanın en büyük bağımsız halkla ilişkiler şirketi Edelman Public Relations tarafından bu yıl 11.’si gerçekleştirilen Edelman 2012 Güven Barometresi, halkın nabzının tutulduğu önemli araştırmalardan birisini oluşturuyor.

Araştırma, Anket StrategyOne adlı araştırma firması tarafından 10 Ekim- 30 Kasım 2011 tarihleri arasında, 25 ülkede, 25-34 ve 35-64 yaş grubunu oluşturan 5 bin 600 kişi ile 20 dakikalık telefon görüşmesi ile gerçekleştirildi. Ankete katılanların tümü, üniversite mezunu ve kendi yaş gruplarına göre gelirleri, ülkelerinin en üst çeyreğine giren, okuyan veya iş çevreleriyle ilgili haberleri haftada en az bir kaç kez izleyen kişiler arasından seçildi.

İş dünyasına güven artışı yaşanan tek ülke Çin oldu
Araştırmada, iş dünyasına duyulan güven kaybı,  hükümetlere göre daha düşük oranda olsa bile, iş dünyasının da aşması gereken kendine özgü engelleri olduğu belirtiliyor. Güven araştırmasının yapıldığı 25 ülkede, iş dünyasına duyulan güven genel olarak yüzde 56’dan yüzde 53’e düşerken, Euro bölgesindeki ekonomik krizinin odağında yer alan Fransa ve Almanya gibi ülkelerde; güven kayıpları çift haneli yaşandı. Güven bunalımı, bu yıl Güney Kore’ye de taşındı ve bu ülkedeki kayıp 15 puana ulaştı. Çin ise iş dünyasına karşı önemli ölçüde güven artışı yaşanan tek ülke olarak, güven artışı yüzde 61’den, yüzde 71’e yükseldi.

CEO’lara duyulan güven son 9 yılın en düşük düzeyine indi
CEO güvenilirliği, son 9 yıldan bu yana en büyük düşüşü yaşadı ve 12 puan azalarak yüzde 38’e geriledi. Güney Kore ve Japonya’da güven kaybı oranı ise sırasıyla; 34 ve 43 puan olarak gerçekleşti. Yaşanan bu sistematik güven kaybının ortasında, en güvenilen kaynaklardan biri yine “benim gibi insanlar-içimizden biri” olarak adlandırılan ve kişilerin yakın çevresindeki insanlar oldu. Yakın çevremizdeki bu insanlar, 2004 yılından bu yana en büyük güven artışı sağlayan akademik ve teknik uzmanların ardından, üçüncü sıraya yerleşti.

Şirket çalışanları, en fazla güven duyulan kişiler oldu
Güven araştırmasına göre, şirket çalışanları, en az güven duyulan sözcü konumundayken, bu yıl en fazla güven duyulanlar arasında dördüncü sıraya yükseldi ve 16 puanlık rekor bir artış gösterdi. Sosyal ağlar, mikro bloglar ve içerik paylaşım siteleri, bir firma hakkında var olan güvenilir bilgi kaynakları arasında, sırasıyla çarpıcı bir şekilde; yüzde 88, yüzde 86 ve yüzde 75 oranlarında artış sağladı.

Müşteriye kazancın üzerinde değer verme ile gelen güven
2012 Güven Barometresi, günümüzde güven seviyelerini belirleyen başlıca faktörlerin, gelecekte daha az öneme sahip olabileceğini gösteriyor. Araştırmaya göre, tutarlı finansal kazanç, yenilikçi ürünler ve saygın liderlik, günümüzün güven seviyelerini belirleyen başlıca faktörler olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, müşteri geri bildirimlerine kulak verme ve müşteriye kazancın üzerinde değer verme gibi etkenler, gelecekte güven seviyesini belirleyecek faktörler olarak dikkati çekiyor.

İş dünyasına karşı duyulan güven, hükümetlere göre oldukça yüksek olsa da, araştırmaya katılanlar yüzde 49’u hükümetlerin iş dünyasına yeterince regülasyon getirmediğini düşünüyor. Katılımcıların 1/3’üne yakın kısmı hükümetlerin, sorumsuz faaliyetlerinde bulunan şirketlere karşı, onları korumasını isterken, 4/1’i, sorumlu kurumsal davranışı sağlayacak düzenlemeler olması gerektiğini belirtiyor.

Küresel çapta en çok güven duyulan sektör teknoloji
Araştırma sonuçlarına göre, 2011 yılında bankalar ve finansal hizmet veren kuruluşlar, Fransa, İspanya, Brezilya, Japonya ve Güney Kore’de, en az güven duyulan başlıca iki sektör oldu. Teknoloji sektörü ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, küresel çapta en çok güven duyulan sektör olarak yerini korudu.

Medya, küresel güven artışı yaşanan yegane kurum oldu
Güven artışı kaydeden yegane kurum olan medyada, küresel güven seviyesinin yüzde 50’nin üzerine çıktığı görüldü. Hindistan’da 20 puan, A.B.D’de 18 puan, İngiltere’de 15 puan ve İtalya’da 12 puan ile güvende en büyük bölgesel artışların yaşandığı ülkeler oldu.

STK’lara olan güvende de düşüş var
Japonya’da ise geçen yılın Mart ayındaki depremin ve onu izleyen nükleer felaketin ardından, hükümet ve STK’lara karşı duyulan güvende büyük düşüş görüldü. Bu ülkede, ükümete duyulan güven 26 puan,  STK’lara duyulan güven 21 puan düştü. İş dünyası içinde;  enerji  sektörüne duyulan güven 46 puan, bankacılık sektörüne duyulan güven 20 puan ve finans sektörüne duyulan güven ise 17 puan düştü.

Richard Edelman: Akıllı işletmeler önce çalışanlarıyla konuşmalı
Edelman Public Relations Başkanı ve CEO’su Richard Edelman, araştırmadan, şirket çalışanlarının en fazla güven duyulan kişiler olarak çıkmasını şöyle değerlendirdi: “Bu sonuç iletişimin artık tepeden inme yürümediği konusunda tekrar bir kanıt oluşturuyor. Akıllı işletmeler önce çalışanlarıyla konuşmalı, zira insanlar artık birbirlerinin söylediklerine, kurumsal söylemlerden daha fazla güveniyor.”

İş dünyasının şu anda güven krizini aşmak için hükümetlerden daha iyi konumlanmış durumda olduğunu, ancak iş dünyasının hem iyilik yaratıcı güç, hem de kar getiren bir lokomotif olarak görülebilmesi için bu dengenin değişmesi gerektiğini belirten Richard Edelman, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanların hükümetten bekledikleri müdahaleler, firmaların kendilerinin de uygulayabileceği değişikliklerdir. Japonya güven konusunun ne kadar kırılgan olduğunu en etkili biçimde gösteren ülke örneği oldu. Hükümetin liderlik konusundaki zayıflığı ve yerel idarelerin yeterince şeffaf olmaması, bu ülkede iletişimde yukarıdan uygulanan kumanda- kontrol yaklaşımının yürümediğini en iyi şekilde gösterdi” dedi.

Edelman’a ait araştırma firması Strategy One’ın Başkanı Neal Flieger de, Güven Barometresi araştırmasını değerlendirirken, “Analizimiz iş dünyasına karşı duyulan güncel güveni sağlayan operasyonel faktörlerin bu güveni geleceğe taşımakta yetersiz kalacağını gösteriyor. Geleceğe yönelik adımlar, toplumsal ve çalışanlarla ilgili konulara daha fazla odaklanmalı” şeklinde konuştu.

Edelman’ın Global Birimler ve İş Kolları Başkanı ve CEO’su Alan VanderMolen de, “Medya yeni boyutlar kazandığı ve farklı seçenekler sunduğu müddetçe, medyaya duyulan güven de artacaktır. Medya bunun yanı sıra geçen yıl AB içinde oluşan finansal sorunları aktarırken de istisnai bir iş çıkardı” dedi.

2012 Edelman Güven Barometresine ait diğer temel bulgularından bazıları şöyle:

    *Amerika’da, geçen yıl büyük düşüşler yaşayan STK’lar, medya, iş dünyası ve hükümetin güven oranlarında bu yıl (artış veya düşüş) değişiklik yaşanmadı.
    *Bu yıl da “geleneksel medya ve çevrimiçi arama motorları,  genel haber ve bilgi, yeni ürünler”, çevresel kriz haberleri ve firma duyuruları peşinde koşan insanlar için, en güvenilir haber kaynaklarını oluşturuyor. Bu yılki Güven Barometresi’ne göre medya, TV, gazeteler ve dergiler hala en güvenilir bilgi kaynaklarını oluşturuyor.
    *Araştırma, 18 – 29 yaş arası kesim için dijital medyanın en yaygın genel haber ve bilgi kaynağı olduğunu gösterdi.
    *Güney Kore, teknoloji ve otomotiv hariç tüm endüstriyel sektörlerde olağanüstü güven kayıpları yaşadı. En büyük kayıplar:  32 puanlık düşüşle yüzde 39’a gerileyen telekomünikasyonda ve 25 puanlık düşüşle yine yüzde 39’a gerileyen finansal hizmet veren firmalarda oluştu.
    *Brezilya, tüm önemli kurumlarda en büyük güven kayıplarını yaşadı. Hükümet 53 puan, STK’lar 31 puan, iş dünyası 18 puan ve medya 12 puan. Geçen yıl, Güven Barometresi’nin yapıldığı sırada 2014 Dünya Kupası ve 2016 Yaz Olimpiyatları alınmış ve Dilma Rousseff yeni başkan seçilmişti. Bu yılki düşüş, iş dünyası yaşamının normale dönüşü ve dört hükümet yetkilisinin yolsuzluk sonucu tutuklanmasının etkilerini sergiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları