24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EBSO Üyelerine Davet
05 Ocak 2011 Çarşamba 14:28

EBSO Üyelerine Davet

Tataristan, Abaluga Özel Ekonomi Bölgesi'nde sunduğu imkanlardan Türk yatırımcıları yararlanmaya çağırdı.

Abaluqa Özel Ekonomi Bölgesi"nin Yatırım İlişkileri Uzmanı Dania Usmanova, EBSO üyelerine bölgesini tanıtırken, bölgeye yatırım yapan firmaların Rusya, Belarus ve Kazakistan"a gümrüksüz mal satabileceğinin altını çizdi.
Dania Usmanova, bölgede halen yatırımı bulunan 13 firmadan yedisinin uluslararası olduğunu, Türkiye"dense sadece iki firmanın yatırım yaptığı söyledi. Moskova"ya 800 kilometre mesafede olan Alabuga"nın, Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında yer aldığını belirten Usmanova, otomotiv yan sanayi ve petrol ürünleri işleme sektörlerinde yatırım için büyük potansiyel olduğuna dikkat çekti. Bölgelerinde Delphi, Isuzu, Fiat ve Bosch gibi firmaların yatırım yaptığını söyleyen Dania Usmanova, "Altyapı yatırımları 2013 yılına katar tamamlanacak olan bölgemizde Türkiye"den Şişecam yer alırken bir Türk mobilya firması da bölgemize yatırım yapıyor." dedi.
Abaluqa Bölgesinde petrol de bulunduğuna işaret eden Usmanova, petrole dayalı üretim yapan firmalara birçok avantaj sağladıklarını, işçilik ücretlerinin 330-550 dolar seviyesinde olduğunu söyledi. İdari sınırlamalar olmaksızın çok düşük fiyatlara arsa alınabildiğini kaydeden Usmanova, "Diğer bölgelerde yüzde 20 olan gelir vergisi, bizde yüzde 15,5. Mülk, arazi ve taşıt vergileri yok. 2012 yılına kadar bölgede yatırım yapacak firmalar da KDV ve gümrük vergisi ödemeden makine ve teçhizatlarını getirebiliyor" diye konuştu.
Tanıtımdan önce bir konuşma yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi ise 67 sektörde 5 bine yakın üyeleri bulunduğunu belirterek, Tataristan'la her alanda işbirliği yapabileceklerini söyledi. Otomotiv yan sanayi, tekstil, tarım ve ileri teknoloji sektörlerinde İzmir'le Tataristan arasında ticaret ve ortak yatırım yapılabileceğini dile getiren Çiçekçi, "EBSO olarak 2011 yılında üyelerimizi birçok yurtiçi ve yurtdışı fuara taşıyacağız. Yeni pazarlara ulaşmaları için de çalışmalarımız sürüyor. Daha çok büyüyen ve gelişen pazarlar üzerinde duruyoruz. Cezayir ve Hindistan pazarlarını yakından inceliyoruz. Ortadoğu, Rusya ve Asya pazarlarını mercek altına aldık. Tataristan"ın da konumu itibariyle Egeli işadamlarının iş hacimlerinin artmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz; Rusya ve Kafkas pazarlarına girişin ilk adımı olabilir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları