02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
e-imza Dönemi Başlıyor
10 Ocak 2011 Pazartesi 15:41

e-imza Dönemi Başlıyor

Halka açık şirketler ve tüm aracı kuruluşlara kamu bildirimlerini e-imza ile yapma zorunluluğu geldi.

Yetkisiz Erişime Engel
Yeni Süreç Zekası Çözümü
CES 2011"de Enerji Çözümleri
Unica KNX, Evin Anahtarı

IMKB"nin Kamuyu Aydınlatma Platformu"nda Nitelikli Elektronik Sertifika kullanımına geçiliyor ve yeni bir elektronik imza dönemi başlıyor. Bundan sonra sermaye piyasası ve borsa mevzuatı uyarınca kamuya açıklanması gerekli bildirimler elektronik imzalı olarak yapılabilecek. Türkiye"nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, elektronik imza hizmetinin yanı sıra verdiği adreste kimlik kontrolü, kurulum ve eğitim hizmetiyle de fark yaratıyor.
24.12.2010 tarih ve 356 sayılı Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda Nitelikli Elektronik Sertifika Kullanımına Geçiş Genelgesi ve 24.12.2010 tarih ve 3484 sayılı "Yeni BİY Versiyonunun Yürürlüğe Alınması Hk." başlıklı belge ile Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) kullanımına geçileceği duyuruldu. Sermaye piyasası ve Borsa mevzuatı çerçevesinde yapılması gereken kamuyu aydınlatma uygulamaları, bir diğer deyişle özel durumların, finansal raporların veya Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) düzenlemeleri çerçevesinde talep edilen diğer bilgilerin kamuya açıklanması (aylık bildirimler, portföy değer tabloları vb) e-imza ile yapılacak. NES için, en geç 16 Mayıs 2011 tarihine kadar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu"ndan yetki belgesi almış olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı E-GÜVEN"e başvurulması gerekiyor.
Yeni sistemle TÜBİTAK tarafından verilen imzalar 16 Mayıs 2011 itibaren geçersiz kalırken, Türkiye"nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN"den alınan imzalar geçerli olacak. SPK"nın "Bilgi, Belge ve Açıklamaların Elektronik Ortamda İmzalanarak KAP"a Gönderilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ"i kapsamında, kamuya açıklanacak her türlü bilgi ve belgenin Kamuyu Aydınlatma Platformu"na (KAP) gönderilmesi gerekiyor.
Kamu Aydınlatma Platformu"nda kullanmak üzere en hızlı ve en ekonomik koşullarla elektronik imza sahibi olmak için www.e-guven.com adresindeki online başvuru formunu doldurmak gerekiyor. Türkiye"de kurumların ve bireylerin internet ve ilgili uygulamalardan daha etkin ve güvenilir bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak sertifika otoritesi hizmetleri veren E-GÜVEN, e-imza hizmetinin yanında adreste kurulum ve eğitim hizmeti de sunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları