16 Nisan 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-Defter Netsis İle Tutulacak
31 Temmuz 2012 Salı 11:25

E-Defter Netsis İle Tutulacak

Hem kağıt, hem zaman tasarrufu sağlayan e-defter uygulamasına uyumlu yazılımlar arasında Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan onay alan ilk çözümlerden biri de Netsis oldu.

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren e-defter Genel Tebliği'ne göre, şirketler şimdilik yevmiye defteri ve büyük defterlerini; yakın zamanda da tüm yasal defterlerini e-ortamda bastırmaksızın saklayabilecek. Netsis, Türkiye çapında sayısı 40 bini aşan kullanıcısını hızlı ve doğa dostu bir uygulama olan e-defter'den yararlanmaya çağırıyor.

Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen e-defter uygulaması yürürlüğe girdi. E-fatura uygulamasında entegrasyon izni alan ilk yazılım olan Netsis, e-defter'de de ilkler arasında yer aldı.  Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince tutulması zorunlu defterlerin e-ortamda hazırlanıp bastırılmaksızın kaydedilebilmesi kolaylığını getiren uygulama, ilk olarak yevmiye defteri ve büyük defter için geçerli olacak. e-defter uygulamasının önümüzdeki dönemde diğer tüm yasal defterler için geçerlilik kazanması bekleniyor.

Uygulamadan yararlanmak isteyen gerçek kişilerin e-imza'ya ve tüzel mükelleflerin de e-fatura'ya sahip olmaları koşulu aranıyor. Ayrıca Netsis gibi GİB tarafından onaylanmış yazılımları kullanmaları gerekiyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları