18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düşler Akademisi’nden Hemenportre.com
13 Ağustos 2012 Pazartesi 12:20

Düşler Akademisi’nden Hemenportre.com

Türkiye Vodafone Vakfı’nın engelli bireyleri sanat aracılığıyla topluma kazandırmak, yaşamlarındaki engelleri kaldırmak hedefiyle hayata geçirdiği Düşler Akademisi’nin yeni projesi hemenportre.com, 200 bin ziyaretçiye ulaştı.

Hemenportre.com’da, akademinin öğrencileri arasında yer alan, yüzde 90 görme engelli Orhan Kıvılcım, özel bir program aracılığıyla sadece 1 dakika içinde ziyaretçilerin yağlı boya portrelerini çiziyor.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın engelli bireylerin yaşamlarına dokunmak ve sosyal hayata entegre olmalarına yardımcı olmak hedefiyle hayata geçirdiği Düşler Akademisi, sanatın engellilerin hayatında yarattığı büyük dönüşümü internet ve sosyal medyanın gücüyle çok daha geniş kitlelere ulaştıran yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Düşler Akademisi’nin sanatın engelli bireylere ulaşmak konusunda ne kadar güçlü bir araç olduğunu göstermek ve bu yoldaki inancını daha geniş kitlelerle paylaşmak amacıyla hayata geçirdiği www.hemenportre.com sitesinde, akademinin sanat atölyelerinde eğitim gören yüzde 90 görme engelli Orhan Kıvılcım, özel bir program aracılığıyla sadece 1 dakika içinde site ziyaretçilerinin webcam görüntülerinden, ekspresyonist ve pop art olmak üzere iki farklı tarzda yağlı boya portrelerini çiziyor. Engelli bireylerin yaratıcı potansiyelinin, teşvik edildiği takdirde ne kadar ileri bir noktaya taşınabileceğinin çok değerli bir yansıması olan Hemenportre.com,  şimdiden 200.000 ziyaretçiye ulaştı.

Özel bir yazılımla webcam algılayıcısının Orhan Kıvılcım’ın görme yeteneğine göre ayarlandığı projenin en ilgi çekici noktası, portre tamamlanana kadar, karşısındaki kişinin Kıvılcım’ın yüzde 90 görme engelli olduğunu bilmemesi. Kıvılcım, sistem desteğiyle, görme engeli bulunmayan herhangi bir profesyonel ressam gibi, çizim aşamasında karşısındaki kişiyle ışık ayarı, nasıl durması, ne yönde hareket etmesi gerektiği gibi konularda konuşarak gerçek bir iletişim kuruyor ve ancak çizimin tamamlandığı noktada site ziyaretçisi Kıvılcım’ın yüzde 90 görme engelli olduğunu öğreniyor.

Bu sürecin sonunda kişiler, diledikleri takdirde portrelerini sosyal medya platformlarında paylaşıyor ve böylelikle Orhan Kıvılcım ve onun gibi Türkiye’deki milyonlarca engelli bireyin sanat yoluyla neler yapabileceğini çok daha geniş kitlelere duyurmuş oluyorlar. Türkiye’de engellilerden başlayarak farklı olan tüm kesimlerle bütünleşmek yolunda bir gönüllülük platformu kuran Düşler Akademisi, Hemenportre projesi sayesinde oluşturduğu bu sinerji ile bugüne kadar yarattığı gönüllülük zincirini genişletiyor; Türkiye’de daha fazla insanı engelli bireylerin barındırdığı yaratıcı potansiyel ile tanıştırıyor. 

Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Düşler Akademisi’ni kurgularken, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan engelli bireylerin tüm sıkıntılarını sahiplenerek, onlara yeni bir yaşam sunmak hedefiyle yola çıktıklarını ve bugüne kadar attıkları öncü adımlarla, büyük bir inançla sarıldıkları bu hayali gerçeğe dönüştürdüklerini belirtti.

Ülkemizde engelli bireylere yönelik farkındalığın inşasında önemli adımlar atmış bir kurum olarak, bundan sonra en önemli hedeflerinin, bu farkındalığı daha geniş kitlelere yaymak olduğunun altını çizen Süel, Hemenportre sitesinin, özellikle sosyal medya ile entegrasyonu dolayısıyla bu anlamda önemli bir adım olduğunu söyledi.

Süel, şöyle konuştu: “Düşler Akademisi projesinde temel olarak sanatın evrensel ve engel tanımayan potansiyelinden güç alıyoruz. Engelli bireylerin içindeki yaratıcı ruhu keşfetmeleri, üretken bireyler haline gelmeleri adına sanatın çok güçlü bir araç olduğuna inanıyoruz. Nitekim bugüne kadar hayatına dokunduğumuz, topluma kazandırdığımız 1.386 genç, bu yoldaki güçlü inancımızın haklılığını ortaya koyuyor. Biz, Düşler Akademisi sayesinde bugüne kadar onlarca engelli bireyin yaşamında yarattığımız fark ile aslında çok daha büyük bir şeyi başardık ve ülkemizde engellilere yönelik algının değişmesine vesile olduk. Engelliler için başka bir hayat gerçekten mümkün ve biz, Düşler Akademisi ile başlangıç adımlarını attığımız bu yolda, çok daha büyük dönüşümler yaratabileceğimize, çok daha fazla insanda bu konuda gelişecek farkındalığa aracı olabileceğimize inanıyoruz. Hemenportre sitesi de aslında bu yoldaki kararlılığımızın en yeni halkasını oluşturuyor. Bir kez daha insanların farkındalıklarını, dolayısıyla engellilerin yaşamlarını değiştirebileceğimiz bir projeye imza atmış olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Orhan Kıvılcım ise, 2009 yılında katıldığı Düşler Akademisi sayesinde çok geniş bir sosyal çevre edindiğini belirterek, şunları söyledi: “Akademi ile tanışmamdan sonra Social Inclusion Band ekibinin içinde yer aldım. Öğrenciyken kendimi geliştirerek perküsyon eğitmenliği de vermeye başladım. Aynı zamanda Düşler Akademisi’nde resim atölyesi de ilgimi çekmeye başladı. Yüzde 90 görme engelli biri olarak resim yapıp yapamayacağımı merak ettim ve elime fırçayı aldım. Yaptığım resimler çok beğenildi. Herşey görmek değil, görmeden de bazı şeyleri algılamak mümkün. Hemenportre.com projesi ise hayatımda bambaşka bir kapı araladı. Birçok insan tarafından tanınır hale geldim. Özellikle ailem bu başarılarımla büyük bir gurur duyuyor. Böyle bir fırsat yaratıldığı için çok mutluyum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları