20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyayı İyi Yetişmiş İnsanlar Kurtaracak
29 Ocak 2008 Salı 15:23

Dünyayı İyi Yetişmiş İnsanlar Kurtaracak

TED'in düzenlediği 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu 28 Ocak’ta başladı. Forum’un ilk gününde Okulun Değişen Rol ve İşlevi tartışıldı.

Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından 28 - 30 Ocak 2008 tarihleri arasında düzenlenen 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nda birçok yerli ve yabancı uzman, eğitim ile ilgili güncel sorunları tartışıyor. TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde gerçekleşen oturumların ilk gününde Okulun Değişen Rol ve İşlevi konusu ele alındı.

Oturumun başkanlığını Gürkaynak Yurttaşlık Enstitüsü Eş-Başkanı Prof. Dr. İpek Gürkaynak üstlendi. Konuşmacı olarak Oslo Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kamil Özerk ve video konferans ile Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Howard Gardner katıldı.

Prof. Dr. Kamil Özerk konuşmasında, eğitimde eşitlik ve eşdeğerliği türleri ve boyutlarıyla ele alarak Türkiye’de öğretilmek istenenlerle öğrenilmek istenenlerin aynı olmadığını vurguladı. Özerk, okulların işlevinin bireylere sosyal hayattaki ihtiyaçlarını karşılayacak becerileri kazandırmak olması gerektiğini belirtti.

Oturuma video konferans yoluyla katılan Howard Gardner, kendi bulduğu Çoklu Zeka Kuramı’na göre geçerli olan beş tür zihinsel modeli açıkladı. Gardner’ın konuşmasında, en azından bir alanda derinlemesine bilgi sahibi olan, disipline olmuş zihin; neyin gerçekten önemli olduğuna karar verebilen, bunu paylaşan ve hatırlanabilir biçimde düzenleyen, sentezleyen zihin; işe yarar yeni fikirler üretebilen, yaratan zihin; diğerlerini anlamaya çalışan ve birlikte çalışmaya yatkın, saygılı zihin ve bir yurttaş olarak işinde ahlaklı davranan, etik zihin ele alındı.

Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Gardner “Öğrencilere etik ve saygılı olmayı öğretirken rekabeti ve kazanmayı da nasıl öğretebiliriz?” sorusunu, “Eğitimciler öğrencilere, başkalarıyla değil yalnızca kendileriyle rekabet içinde olmayı; yarın, bugün yapabildiklerinden çok daha iyisini yapmaya çalışmayı öğretmeli” diyerek cevapladı. Gardner dünyayı iyi yetiştirilmiş, iyi karakterli insanların kurtaracağını vurguladı.

Türk Eğitim Derneği kuruluşunun 80. yılında eğitim hakkının yaşam boyu öğrenme perspektifi içinde ele alınmasını, sorunların tartışılmasını, politikaların ve çözüm önerilerinin geliştirilmesini sağlayacak bir diyalog ve platform oluşturmayı amaçlıyor. Bu çerçevede düzenlemeyi hedeflediği Forum ile ilgili daha detaylı bilgi www.80yilegitimforumu.com adresinden alınabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları