26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın En Reformist Ülkesi Mısır
05 Ekim 2007 Cuma 10:14

Dünyanın En Reformist Ülkesi Mısır

Dünya Bankası’nca hazırlanan Doing Business 2008” başlıklı raporda, Mısır’ın, yatırımcılara sağlanan kolaylıklarda en hızlı gelişme gösteren ve en çok reform yapan ülke olduğu belirtildi.

Dünya Bankası’nın her yıl yayımladığı ve ülkelerin yabancı yatırımcılara sunduğu kolaylıkları karşılaştırdığı “Doing Business 2008” başlıklı raporda, Mısır’ın, yatırımcılara sağlanan kolaylıklarda en hızlı gelişme gösteren ve en çok reform yapan ülke olduğu belirtildi.

Dünya Bankası’nın Finans ve Özel Sektörden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Klein’e göre, reform yapan ülkelerde, sermaye karlılığı beklentisi de yüksek oluyor. Yatırımcılar potansiyeli olan pazarları, reform yapan ekonomilerde buluyorlar. Bürokrasiyi azaltan ülkeler ise daha çok yatırımcı ve girişimciyi kendilerine çekiyor.

Doing Business 2008 raporuna göre; Mısır’ın yanı sıra, hızla gelişen pazarlar olarak gösterilen Çin, Hindistan, Vietnam ve Türkiye de yabancı yatırımı kolaylaştırmak için reform çabası içinde olan ülkeler olarak belirtiliyor. 178 ülke ekonomisinin iş yapma kolaylığına göre sıralandığı Doing Business 2008 raporunda Türkiye; Yunanistan, Polonya ve Makedonya’nın önünde 57.sırada yer alıyor.

Mısır ‘a yatırım yapmak şimdi daha kolay

Son yıllarda yabancı yatırımcıların akınına uğrayan Mısır’a ilgiyi daha da artırmak için Mısır Devleti öncelikle, iş kurmak için gerekli olan sermaye 50.000 LE ($8950) iken, bu rakam 1000 LE’ ye ($180) indirildi.

Ayrıca işe başlama zamanı ve maliyeti yarı yarıya azaltıldı. Kayıtlı mülkler için ödenmesi gereken tutar, mülkiyet değerinin %3’ünden daha düşük sabit bir meblağa dönüştürüldü.

Öte yandan , yatırımcılar için Mısır limanlarında yeni tek duraklık mağazalar açılırken, ithalat süresi 7 gün, ihracat süresi ise 5 gün azaltıldı. Reformları takip eden 6 ay sonunda, daha kayıt dışılığın azalmasıyla elde edilen kar % 39 arttı. Ülkede inşaat izni için gerekli olan bürokrasiyi de azaltan Mısır yönetimi, yakın zamanda yatırımcıların kolay kredi almasını sağlayacak yeni bir merkezi devreye sokmaya hazırlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları