24 Haziran 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın En Başarılı Genci Seçiliyor
25 Mayıs 2012 Cuma 14:50

Dünyanın En Başarılı Genci Seçiliyor

Ten Outstanding Young Persons Of the World programının Türkiye finalleri olan TOYP - Türkiye’nin On Başarılı Genci projesi 2012 süreci başladı.

Türkiye’de daha iyi yarınların peşinde koşan başarılı gençlerin toplumsal gelişime katkısı bulunan öykülerini ve çalışmalarını görünür kılarak, tüm Türkiye’de farkındalık yaratmak, gelecek nesillerin daha duyarlı ve aktif vatandaş olmalarını teşvik ederek onlara ilham vermek amacını taşıyan ve dünyanın en prestijli ödüllerinden olan “Ten Outstanding Young Persons Of the World” programının Türkiye finalleri olan TOYP - Türkiye’nin On Başarılı Genci’ projesi 2012 süreci başladı.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden olan “Ten Outstanding Young Persons Of the World” programının Türkiye finalleri olan TOYP - Türkiye’nin On Başarılı Genci’ projesi, her sene dünyanın en büyük üçüncü sivil toplum örgütü olan Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği Türkiye federasyonu tarafından düzenlenenen ve Türkiye’nin alanında en eski sosyal sorumluluk ve toplumsal farkındalık yaratan projelerindendir.
Kategoriler
1. İş Dünyası, Ekonomi ve-veya Girişimcilik
2. Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi
3. Bilimsel Önderlik
4. Kültürel Başarı
5. Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik
6. İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı
7. İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet
8. Fen ve Teknik Gelişme
9. Kişisel Başarı
10. Tıbbi Yenilik ve Buluşlar

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız JCI Türkiye TOYP 2012 Direktörü Berna Ülkü, sorularımızı şöyle yanıtladı;

Aday üye Süreci Nasıl? Herkes başvurabilir mi? Yaş ve meslek sınırlaması var mı?
“18-40 yaş arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 10 farklı kategoride, tasarı aşamasını geçerek hayata geçirilmiş bir projesi olan, yaptığı çalışmalar ile önce kendine, ardından çevresine pozitif katkısı olan, buluş yapan, girişimciliği başaran, hayat kurtaran veya vesile olan ve başarıya giden yolda hikayesinin anlamlı, aynı zamanda ilham verici olduğunu düşünen, yarışma kurallarını kabul eden herkes katılabilir. Bir meslek sınırlaması yoktur.”

Birinciler belirlendikten sonraki aşama nedir? Dünya çapındaki ülke birincilerine yönelik bir yarışma daha var mı?
“Ülkemizde bu sene ödül kazanan gençler, yarışmanın ikinci etabında, diğer ülkelerden gelen TOYP birincileri ile beraber uluslararası büyük jürinin değerlendirmesine girecek ve uluslararası etapta da birincilik aldıkları takdirde Yılın En Başarılı Gençleri ödüllerini, 2012 yılının JCI Dünya Kongresinde alacaklar.
Yeteneğin, başarıya giden yolda çok önemli bir faktör olduğunu öte yandan da alışılmışın dışında başarı göstermenin, sıra dışı düşünce yapısı, cesaret, mücadeleci ruh ve iyi ahlak gerektirdiğini düşünüyoruz.

İnsanlık tarihi, bireyin gücünün toplumların değişimleri yaşamasına ilham verdiği milyonlarca örnek ile dolu. Öte yandan gündemindeki olağanüstü durumların oldukça fazla olduğu Türkiye’de, olumsuz olağan dışılıkların arasında,  başarıları dünya çapında takdir görmüş fakat kendi ülkesi tarafından bile yeterince tanınmayan binlerce gizli kahraman bulunuyor. Biz de bu gizli kahramanları topluma gurur tablosu olarak göstermeyi hedefliyoruz.
•Bu bilgisizliğin Türkiye’ye paha biçilemez zararının tarifi: ilham kaybı
Bu yüzden, tek misyonu toplumdaki pozitif değişimi gençler vasıtası ile gerçekleştirmek olan JCI Türkiye, 1995 yılından beri her yıl olağanüstü başarılar göstermiş sıra dışı başarılı Türk gençlerini dünya çapında arar, seçer ve önce kendi ulusuna ardından uluslararası kamuoyuna tanıtıp sonrasında dünya çapında ilham yaratmalarına katkıda bulunur ve Türk ün gücünü Türk Milletinin zeki, çalışkan, farklı olduğunu kanıtlamış olur bu şekilde ülkemizi Uluslararası kamuoyunda temsil ederek adımızdan söz ettirir ve bayrağımızı başka ülkelerde dalgalandırır. Bu bir kültür temsilidir. Ülkemizi zekâmızla başarılarımızla uluslararası arenada söz ettirerek bizleri gururlandırmaktır. Farklılığımızın ezelden beri geldiğinin ve dünyada adımızın her yerde geçtiğinin göstergesidir.

Bugüne dek Türkiye’den tam 7 tane dünya birincisi çıktı
TOYP Türkiye’97 birincilerinden Dr. Arın Namal, “AIDS Hastalarının Topluma Kazandırılması” konulu çalışması ile 1998 yılında Filipinler- Manila’da “Dünya Birinciliği” ödülünü kazandı.
TOYP Türkiye’98 birincilerinden Harun Güçlüsoy, “Akdeniz Foklarının Kurtarılması” konulu çalışması ile 1999 yılında Fransa- Cannes’da “Dünya Birinciliği” ödülünü kazandı.
TOYP Türkiye’98 birincilerinden Doç. Dr. Hasan Alanyalı, “Fen ve Teknik Gelişme” dalında dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,“Dünya Birinciliği” ödülünü 1999 yılında Fransa- Cannes’da birçok önemli uluslararası davetlinin katılımı ile düzenlenen törende aldı.
TOYP Türkiye’06 birincilerinden Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir , “ Bilimsel Önderlik ” dalında dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görüldü. “Dünya Birinciliği” ödülünü 2007 yılında Türkiye – Antalya’da düzenlenen törende aldı.
TOYP Türkiye’08 birincilerinden Utkan Demirci “Tıbbi Yenilikler ve Buluşlar” dalında 2009 yılında dünya jürisi tarafından verilen büyük ödülün sahibi oldu.
TOYP Türkiye’08 birincilerinden Tuğba Kalafatoğluise “Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi” dalında dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görüldü. “Dünya Birinciliği” ödülünü 2009 yılında birçok önemli uluslararası davetlinin katılımı ile düzenlenen törende aldı.
TOYP Türkiye’10 birincilerinden Şafak Pavey İnsan Haklarına, çocuklara ve Dünya Barışına Katkı dalında dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek, 2011 yılında aynı dalda Dünya Birincimiz oldu.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları