20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyada Vakıfların Değişen Rolü Semineri
25 Kasım 2007 Pazar 11:52

Dünyada Vakıfların Değişen Rolü Semineri

Değişen dünyada değişmeyen tek şeyin paylaşmak olduğunu belirten Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Bu toprakların bize verdiğini bu toprağın insanı ile paylaşma felsefemiz hiç değişmeyecek” dedi.

Dünyada Vakıfların Değişen Rolü, Sabancı Vakfı öncülüğünde masaya yatırıldı. Türkiye’de faaliyet gösteren çok sayıda vakıf temsilcisinin katıldığı seminere dünyada önemli projeleri hayata geçiren Ford Vakfı Emekli Başkan Yardımcısı Barry D. Gaberman ve Alman Marshall Vakfı Başkanı Craig Kennedy konuşmacı olarak katıldı.

Sabancı Center’da düzenlenen seminerin açılış konuşmasını yapan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, dünyadaki değişime paralel vakıfların rolünün giderek artığına dikkat çekerek, “Türkiye’de çalışmalar yürüten vakıflar bu değişime hızla ayak uydurmalı ve toplumsal dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınma konusunda kurumlara liderlik yapmalıdır” dedi.

34 yılda 1 milyar doların üzerinde yatırım

Sabancı Vakfı’nın 34 yılda 1 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını ve bugün 700 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını belirten Güler Sabancı, değişen koşulların vakıfların rollerini de değiştirmeye başladığını söyledi.

Sabancı şunları söyledi:,
“Dünya gibi Türkiye’de hızla değişiyor. Toplumsal duyarlığın bir parçası olarak şirketler üzerindeki sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilmesi baskısı da her geçen gün biraz daha artıyor. Sabancı Vakfı olarak biz de bu değişime paralel bir seyir izliyoruz. Ortak akla ve ortak gönüle ihtiyacımızın olduğu bu süreçte alanında uzman 100’den fazla yerli ve yabancı birçok kişiden fikir aldık. Yakında bu stratejiyi açıklayacağız. Ancak görünen net birşey var ki artık işbirlikleri ile, ortak hareket ederek ortak çözümler üretmek ve bütün bunları uzun vadeli olarak hayata geçirmek çok önemli. Örneğin bizim Birleşmiş Milletler, İçişleri Bakanlığı ve yerel yönetimlerle kadınların hayatını kolaylaştırmak üzere 6 ilde başlattığımız ‘kadın dostu iller projesi’ bir buçu yıldır devam ediyor. Bu ortak projenin etkisinin bireysel bir çabadan çok daha etkin olduğunu rahatlıkla gözlemlemek mümkün.”

- “Daha etkin olmak için odaklanma ve ortak akıl şart”

Güler Sabancı yaşanan değişimlere paralel olarak vakıfların tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eskiye oranla daha etkin ve önemli roller oynamaya başladığını belirterek yeni dönemin odaklanma ve ortak akla dayalı olacağını savundu.

“Kalkınmanın doğal bir gelişmesi olarak, ülkemizin eğitim, sosyal ve ekonomik kalkınma alanlarındaki ihtiyaçları farklı biçim ve boyutlarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sivil toplum kuruluşları ve vakıfların rolleri de değişmeye başlamıştır. İhtiyaçlara cevap verebilmek için belli alanlara odaklanılması, ulusal ve uluslar arası boyutlarda çok paydaşlı ortaklıkların kurulması gereği ortaya çıkmıştır” diye konuşan Güler Sabancı, Sabancı Vakfı’nın farklı bakış açılarını bir araya getirerek ortak akıl doğrultusunda özgün ve yenlikçi yöntemlerle toplumun gelişmesine ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Seminere katılan Ford Vakfı Emekli Başkan Yardımcısı Barry D. Gaberman vakıfların temel hedef ve misyonunun sivil toplum örgütlerine destek vermek olduğunu belirterek, “Kalkınma eşit, adil ve sürdürülebilir olmalıdır. İşte tam da bu noktada kar amacı gütmeden bu amaç doğrultusunda çalışan vakıf ve sivil toplum örgütlerine çok büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor” dedi.

Alman Marshall Vakfı Başkanı Craig Kennedy’de Türkiye’nin bir geçiş dönemi içinde olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de, kültürel, ekonomik ve sosyal birçok değişiklik oluyor. Böyle bir dönemde vakıfların da değişime ilgi duyması ve buna ayak uydurması kaçınılmaz. Bunu yapabilen vakıflar ülkeye büyük katkılar sağlamakla birlikte çok etkin noktalara da geleceklerdir” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları