21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Su Günü Doğa Kolejinde Kutlanıyor
20 Mart 2012 Salı 10:00

Dünya Su Günü Doğa Koleji'nde Kutlanıyor

Tüm kampüslerde eş zamanlı olarak drama gösterileri, danslar, yürüyüşler, su olimpiyatları, münazaralar, panel ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

Doğa Konseptli Eğitim Modeli ile çevre konusundaki eğitim felsefesinin bir parçası olarak benimseyen ve gelecek nesillere çevre bilincini aşılamak misyonuyla hareket eden Doğa Koleji, her yıl 22 Mart Dünya Su Günü’nü birbirinden renkli etkinliklerin yer aldığı büyük bir organizasyonla kutluyor. Dünya’nın en büyük çevre sorunlarından olan Susuzluk ve Küresel İklim Değişikliği'ne karşı bilinçlendirme ve kamuoyu oluşturmak adına düzenlenen dev organizasyona bu yıl Türkiye genelindeki 40 Doğa Koleji kampüsünden 20.000 öğrenci katılacak. Tüm Doğa Koleji kampüslerinde eş zamanlı olarak drama gösterileri, danslar, yürüyüşler, su olimpiyatları, münazaralar, panel ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

Dünya Su Günü için Sultan Ahmet Meydan’ında buluşuyoruz

Doğa Koleji’nin 22 Mart Dünya Su Günü coşkusu okullarda sınırlı kalmayacak. Topkapı Doğa Koleji, Sarıyer Doğa Koleji, Avcılar Doğa Koleji öğrencileri Sultan Ahmet Meydan’ında Fatih Belediyesi desteğiyle Her Dilde Su isimli bir organizasyon gerçekleştirecek. Bu organizasyon kapsamında Karbon Ayak İzi ve Sanal Su temalı anketlerle yoğun bir bilinçlendirme çalışması yapılacak. Aynı zaman dilimi içerisinde Sultan Ahmet Meydan’ındaki anfi tiyatroda nesli tükenmekte olan hayvanlarla ilgili Tükeniyorum Farkında mısın? konulu dramalar, su günü ile ilgili dans gösterisi, koro performansı ve çocukların su temalı yaptıkları resimler sergilenecek. Ayrıca, her Doğa Koleji öğrencisi en az üç komşusuna Tohum Kart hediye ederek doğanın yeşermesine katkıda bulunacak.

Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, konuyla ilgili şunları söyledi: “Karapınar çöl oldu. Tersakan kurudu. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı inanılmaz seviyede arttı. 2003 yılı yazında Avrupa’ da 35.118 kişi sıcak hava dalgasında hayatını kaybetti. Narin kuş türleri hızla azalıyor. Meteorolojik afetlerden dolayı ekonomik kayıplar artıyor. Kıyı şeritleri hızlı bir şekilde değişiyor. Milyonlarca insan, yükselen deniz suyu seviyeleri nedeniyle göç etme tehlikesi yaşıyor. Çocuklarımız, tüm canlılar için hayati önem taşıyan ancak dünya nüfusunun artması, küresel ısınma, iklim değişiklikleri nedeniyle tükenme tehlikesi taşıyan su kaynaklarını koruma bilincini erken yaşlarda kazanmalı.”

Gelecekte her şey sudan ucuz olacak
Dünya Su Günü, 1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart’ta kutlanıyor. Kutlamalarda suyun önemi vurgulanarak, hayat kaynağımız olan suyun insanlık için önemine dikkat çekiliyor. Ancak küresel ısınmanın her yıl giderek artması ve bu yıl kuraklık tehlikesinin yaşanacak olması Su Günü’nün önemini bir kat daha arttırıyor. Su yaşamın var olması için bu kadar önemliyken, dünya su kaynaklarının gittikçe azalması, rezervlerin tükenmesi, suyun dikkatsizce ve kontrolsüzce harcanmasından dolayı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu da 1992 yılında Rio de Janerio’da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda her yıl 22 Mart’ın ‘Dünya Su Günü’ olarak kutlanmasına karar verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları