26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Odaları BTSO Standında Buluştu
07 Temmuz 2007 Cumartesi 10:47

Dünya Odaları BTSO Standında Buluştu

Bursa, Dünya Odalar Kongresi’nde de ilgi odağıydı. Kongre süresince BTSO yetkilileri tarafından 35’i aşkın yabancı heyetle görüşmeler yapıldı.

Sayıları 28 bini aşan tüccar ve sanayici üyesiyle, Türkiye’nin dördüncü büyük kenti Bursa iş dünyasının en güçlü temsilcisi konumundaki Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Dünya Odalar Kongresi’nde de Bursa’yı çekim merkezi haline getirdi.

Bu yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği evsahipliğinde 4-6 Temmuz 2007 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Dünya Odalar Kongresi, dünyanın dört bir yanından ticaret ve sanayi odaları ile özel sektör üst kuruluşlarının başkan ve yöneticilerini buluşturdu. Kongre süresince ikili görüşmelerde bulunan BTSO yetkilileri, 35’i aşkın yabancı ticaret sanayi odası, borsa ve odalar birliği heyetlerinin yanı sıra Türkiye’deki diğer pek çok oda ve borsanın yetkilileri ile de bir araya geldi. Özellikle yabancı odalarla işbirlikleri konusunda önemli adımlar atan BTSO, gerçekleştirdiği projelerin diğer odalara ihraç edilmesi konusunda da ön görüşmelerde bulundu.

Kongre çerçevesinde düzenlenen fuarda yer alan ve ingilizce olarak hazırlanan 27 metrekarelik BTSO standı da büyük ilgi gördü. Standında Bursa’nın farklılıklarını sergileyen ve çalışmalarını anlatan BTSO, yayınlarını da katılımcılara ücretsiz olarak dağıttı. BTSO standının konukları arasında Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Dünya Odalar Federasyonu Başkanı Rona Yırcalı, Milletlerarası Ticaret Odası Başkanı Marcus Wallenberg, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti gibi isimler de vardı.

Bursa, fırsatlar kenti

BTSO Meclis Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, Dünya Odalar Kongresi’nin, Türkiye’nin ve özellikle Bursa’nın imkanlarının tanıtımı ve dünya ülkeleri ile ekonomik ve ticari alanlarda işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi açısından önemli bir zemin olduğunu belirtti. Parseker, “BTSO olarak biz de bu kongrede ve kongre çerçevesinde düzenlenen fuardaki standımızda, katılımcılara, Bursa’nın bir fırsatlar kenti olduğunu anlatmaya çalıştık. Yaptığımız ikili görüşmelerde özellikle yabancı odalarla işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda önemli adımlar attık” dedi.

BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Sami Bilge ve Necati Yazar ile TOBB AB Uyum Komisyonu Üyesi ve BTSO Meclis Üyesi Haluk Hısımcıl’ın da iştirak ettiği Dünya Odalar Kongresi’ni ve BTSO’nun kongredeki çalışmalarını değerlendiren BTSO Genel Sekreteri Tolga Yücel de, BTSO olarak bu imkandan en yüksek ölçüde yararlandıklarını ifade ederek, “Kongrede Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın etkinliklerini ve örnek oda olma özelliğini sergiledik. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz Alışveriş Şenliği, Ulusal Girişimcilik Kongresi gibi projelerimizin diğer odalar tarafından da gerçekleştirilmek istenmesi, bu konuda bizlere gelen yoğun talepler de bizleri mutlu etti. Bir başka mutluluğumuz da TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Odamız standını örnek göstermesi ve dünyanın dört bir tarafından gelen konuk heyetlerin standımızı ziyaret etmeleri oldu” dedi.

Dünya Odalar Kongresi çerçevesinde BTSO’nun ikili görüşmelerde bulunduğu yabancı heyetler arasında Dünya Odalar Federasyonu, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa, Malezya, Güney Afrika, Ukrayna, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Pakistan, Ürdün, Mısır, Anguilla, Tunus, Rusya Federasyonu, Etiyopya, İran, Hollanda, Makedonya, Benin ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları