20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğa Terörü İş Başında
23 Haziran 2007 Cumartesi 16:13

Doğa Terörü İş Başında

TEMA Vakfı’nın Bodrum Göltürkbükü’ndeki 130 hektarlık proje sahasının büyük bölümü 5 dakikada kül oldu.

Borusan Holding Kurucu Onur Başkanı Sayın Asım Kocabıyık’ın 7 yıldır verdiği büyük destekle çöp alanı iken biyolojik çeşitliliği koruma ve bitkilendirme sahasına dönüşen Bodrum Göltürkbükü’ndeki TEMA Vakfı Proje sahasında 21 Haziran 2007 saat 15:00 sıralarında yangın çıktı. Çıkan yangında 130 hektar sahanın büyük bölümü kül oldu.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu, kurak geçecek 2007 yılı yaz mevsimi ile ilgili olarak Mayıs ayında yetkilileri uyarmış ve seçimler öncesinde ormanlarımızın çeşitli istismarlara karşı açık olduğu yönünde uyarılarda bulunmuştu.

TEMA Vakfı’nın, Asım Kocabıyık’ın destekleri ile her türlü istismara karşı korumaya çalıştığı sahada, seçim dönemine girdiğimiz şu günlerde yangın çıkmasını düşündürücü ve fevkalade üzücü bulmaktayız.

Orman yangınlarının, önümüzdeki erken seçimleri fırsat bilen kişilerce çıkarılmasını başka şekilde yorumlamak mümkün değildir. Siyasal iktidarlar dört yıl vadelidir, iktidara gelmek için yakılmasına göz yumulan ormanların yerine gelmesi bunun birkaç on katıdır.

Yangın çıktığı andan itibaren sahanın içinde özveriyle çalışan Bodrum Orman İşletme Şefliği ve çalışanları, belediye yangın söndürme ekipleri ve duyarlı tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Ancak, çözüm ormanlarımız yanmadan önce tedbir almaktan geçmektedir. Bakanlık bünyesinde acil orman yangın müdahale merkezlerinin her zamankinden daha kurak geçecek 2007 yılı yaz aylarını göz önünde bulundurarak acilen faaliyete geçirilmesi çağrısında bulunuyoruz.

TEMA Vakfı Asım Kocabıyık Biyolojik Çeşitliliği Koruma ve Bitkilendirme Projesi

Asım Kocabıyık, Bodrum Türkbükünde değişik kesimlerin yapılaşmaya açmak istediği 1.300,00 dekarlık bir alanda TEMA Vakfı’nın Biyolojik Çeşitliliği Koruma ve Bitkilendirme Projesi'nin uygulanabilmesi için proje bütçesi 300.000 USD’yi TEMA Vakfı’na bağışlamıştır.

Ana amacı sahadaki doğal yayılışlı bitki türlerinin korunması olan projenin diğer bir hedefi de sahanın erozyona karşı korunmasıdır.

2001-2002 yılında sahada 6’sı endemik 155 bitki türü olmasına karşılık, yapılan koruma faaliyetleri sonucu hem sahadaki bitkilerin yayılış alanı artmış hem de topraktaki tohum bankası nedeniyle tür sayısı 174 adete çıkmıştır. Bu artış sahanın tel çitle koruma altına alınması ve bekçi ile koruma faaliyetleri neticesinde olmuştur.

Yapılan bitkilendirmede parçalanmış orman ekosistemlerinin birleştirmesi amacıyla ekolojik koridorlar oluşturacak şekilde yapılmıştır.

Sahanın erozyona karşı korunması için;
- Sahanın boş olan yerlere 43.500 fidan dikim ve bakımı,
- 13.250 metre uzunluğunda taş kordon,
- 22.000 adet fidan etrafına ay teras,
yapılmıştır.

Asım Kocabıyık sayesinde Bodrum Türkbükündeki 1.300,00 dekarlık alan yapılaşmadan kurtulmuş ve sahadaki bitki türlerinin gelecek nesillere aktarılması garanti altına alınmıştır.

Yapılması Düşünülen İşler Arazi Planlaması

1- Saha genişletme: Sahanın ekolojik açıdan bütünlük kazanması için çevresinde yaklaşık 100 hektar büyüklüğündeki alanın proje sahasına dahil edilmesi çalışmaları devam etmektedir.
2- Bitki Yayılışı: Sahadaki bitki türlerinin bulunduğu bölgeler sayısal haritaya işlenecektir.
3- Tanınırlık:
a. Proje sahasındaki koruma sürecine insanların daha aktif şekilde katılabilmesi için sahaya doğa turları düzenlenecek. Bu tur hem proje sahasında gezi faaliyetlerini hem de Türkiyedeki iki yayılış alanından biri olan Gölköy’deki doğal Datça Hurması (Phoneix theophrasti Greuter) alanı ve Gölköy sulak alanını ziyaret şeklinde düzenlenecek.
b. Saha içerisinde yürüyüş parkurları (patika) hazırlanacak,
c. Atlı geziler için güzergahlar belirlenecek,
d. Her bitki için tanıtım katoloğu hazırlanacak,
e. Sahadaki bitkileri tespit miktarına göre (bayrak toplama) ziyaretçilere prestij ödül sistemi uygulanacak,
f. Otlatmaya karşı zorunluluk nedeniyle yapılan dikenli tel çit sistemi önünde bitkilendirme yoluyla yada doğal arazi şekilleri sayesinde öncül bir doğal çit sistemi kurulacak. Böylelikle insanların çit içerisinde olduklarını hissetmeleri engellenecek,
g. Saha girişinde, doğa ve yöresel mimari ile ile uyumlu, tüm enerjisi yenilenebilir kaynaklarla çalışan tanıtım/eğitim merkezi kurulacak.
h. Bitki koruma ağırlıklı olan proje sahasında Kuş gözlem faaliyetleri başlatılacaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları