23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğa Kolejine AB Fonu
14 Ekim 2011 Cuma 13:10

Doğa Koleji'ne AB Fonu

Doğa Koleji, Doğa Konseptli Eğitim Projesi ile 300 bin Euro değerinde fon ile bu alandaki başarılarına bir yenisini ekledi.

Özgün ve vizyoner eğitim modeli ile öğretim yapan Doğa Koleji geçtiğimiz yıl bir ilke imza atmış ve Nano Teknolojinin Fen Bilimleri Eğitimindeki Eşsiz Motive Edici Rolü (NTSE) isimli merkezi proje başvurusuyla, AB Projeleri Merkezi’nden 500 bin Euro değerinde fon almaya hak kazanmıştı. Doğa Koleji projeyi, 4 ülkenin ortaklığıyla tüm kampüslerinde uygulamaya başladı. AB Projeler Merkezi’ne bu yıl yeniden başvuru yapan Doğa Koleji, bu defa Doğa Konseptli Eğitim Modeli ile Brüksel tarafından fonlandı.

Süresi 2 yıl olan projeye 300 bin Euro’luk fon
Doğa Konseptli Eğitim Projesi, Comenius Multilateral Hayat Boyu Öğrenme Programına dahil olan bir Merkezi AB projesi olarak adlandırılıyor. Uygulama süresi 2 yıl olan proje için Doğa Koleji Eğitim Kurumlarının koordinatör olarak atanmasıyla Brüksel tarafından 299,986 Euro ile fonlandı.

Erken yaşta kalıcı yapılanma sloganıyla yola çıkıyor...
2006 PISA araştırmalarının dünya çapındaki düşük sonuçları erken yaşta öğrencilerin eğitim süreçlerinin doğru yönlendirilmediğini kanıtlıyor. Ekolojik denge ve çevre bilincini içselleştirebilmek; erken yaşta öğrenirken doğa ile bütünleşebilmekle mümkün. Bu doğrultuda yola çıkan Doğa Konseptli Eğitim Projesi sayesinde öğrenciler doğayı, eğitimin gerçekleştiği öğrenme ortamında yapıyor, onu yaşıyor, keşfediyor ve öğrendiklerini özümseyerek, kendisi ile çevresini bilen bireyler olarak yetişiyor. 5 ile 12 yaş arası öğrenci grubuna yönelik olarak tasarlanan bu eğitim modeli, erken yaşta, kalıcı ve ‘farkında’ bir kişilik yapılanması vaat ediyor. Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, “Avrupa Birliği’ne üyelik girişimleri devam ederken, eğitim sistemlerinin tüm üye ülkelerde uyumlu ve bütünleşik bir yapıya kavuşmasının gerekliliğine olan inançla hareket ediyoruz” dedi.

Doğa Konseptli Eğitim Modeli’nde neler sunuluyor?
E-platform: Doğa Konseptli Eğitim Modeli kursunun yansıra, uluslararası iyi örneklerin sergilendiği proje rehber kitabı ve e-platform bulunuyor. Sürekli güncelleşen öğretim materyalleri, farklı ülkelerden eğitimcilerin birbirleriyle iletişim kurdukları forum bölümü proje web sitesinin e-platformunu oluşturuyor.

Öğretmen Eğitim Kursu: Beykoz Doğa Kolej’inde ortak ülkelerdeki öğretmen eğitiminin kalitesini ve Avrupa boyutunu zenginleştirmek adına yüz yüze uluslararası Öğretmen Eğitim Kursu gerçekleşiyor.

Uluslararası Eğitim Kursları: Başarı ile sonuçlanmış Merkezi AB projelerinin eğitimsel kursa dönüştüğü Comenius Kataloğunda DOĞA KONSEPTLİ EĞİTİM modeli, dünya çapında tüm eğitimcilerin kendi ulusal ajanslarından fonlanarak katılabildikleri uluslararası eğitim kursuna dönüşüyor.

Bienaller: Her yıl düzenlenecek Bienallerle de hedef gruplara ulaşılacak, Doğa Konseptli Eğitim modeli nesilden nesle evrimleşerek yolculuğunu sürdürecektir.

Proje çıktıları açıklanacak...
AB tarafından fonlanan ve akredite edilen Doğa Konseptli Eğitim Modeli proje çıktıları, uluslararası boyutta eğitim yapılandırıcısı olan Milli Eğitim kuruluşlarına, üniversitelere ve halka da sunulacak.

Doğa Konseptli Eğitim Modeli projesinin ortakları kimlerdir?
Koordinatör ülke olarak seçilen Türkiye’den Doğa Koleji’nın proje ortakları ise, Romanya’dan Valahia Üniversitesi Fen ve Sanat Fakültesi, Bulgaristan’dan Yaratıcı Eğitim Merkezi ve Bilişim Teknolojileri Merkezi ve İtalya’dan Eğitim ve Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Kurumu olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları