25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğa Kolejinde MUN Konferansı
27 Aralık 2011 Salı 19:34

Doğa Koleji'nde MUN Konferansı

Dünyadaki üniversite ve liselerin en prestijli sosyal etkinliği olarak bilinen MUN (Model of United Nations) 240 Doğa Koleji öğrencisinin katılımı ile 23-25 Aralık 2011‘de Bursa Kırcı Otel’de gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl Harvard’da gerçekleşen Uluslararası MUN konferansında ülkemizi başarıyla temsil eden Doğa Koleji öğrencilerinin oluşturduğu Doğa MUN (d’MUN) Klubü,  23- 25 Aralık tarihleri arasında 240 öğrencinin katılımı ile Birleşmiş Milletler Komite oturumlarını gerçekleştirdi.
Etkinlik kapsamında öğrenciler, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde farklı diplomatların rolünü üstlenerek, BM komitelerinin çalışma dahilindeki konuları ve BM üyesi ülkelerin bu konulara ilişkin uyguladıkları politikaları tartışma fırsatı buldular. Delegeler, konferans süresince münazara ve fikir alışverişinde bulunurken, hem dünyamızın sorunlarından haberdar olup diğer ülkelere empati duyma yetilerini geliştirdiler, hem de İngilizcelerini yaşarken pratik etme fırsatı buldular.

Sosyal ve politik bakış açılarını geliştirdiler...

d’MUN Kulübü öğrencileri, 5 farklı konseye ayrılarak, farklı ülkeleri farklı başlıklar çerçevesinde temsil ettiler. Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenli konseyinde İran’ın nükleer aktiviteleri tartışılırken, Kıbrıs Doğa Koleji’nden Hindistan’ı temsil eden Halil Çavuşoğlu en iyi delege seçildi. ‘Sosyal, İnsani ve Kültürel’ konseyinde Uluslararası Organ Ticareti konusu ele alındı. Ankara Doğa Koleji’nden ABD’yi temsil eden Emir Zennun Hassan, bu bölümde en iyi delege seçildi. Çocuk Askerler konusu masaya yatırıldığı Birleşmiş Milletler İnsan Hakları konseyinde ise Acarkent Doğa Koleji’nden ABD’yi temsil eden Selin Ekşioğlu en iyi delege seçildi.

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) konseyinde İlköğretim ve ortaöğretim eğitim hakkında cinsiyet ayrımcılığının azaltılması konusunda fikirlerini belirten öğrenciler arasından, Bursa Doğa Koleji’nden İran’ı temsil eden Batuhan Ayrancı en iyi delege seçildi. Son olarak ‘Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde Suriye’nin durumu'nu tartışan öğrenciler arasından Kartal Doğa Koleji’nden Hindistan’ı temsil eden Asya Kadiç en iyi delege seçildi. En iyi delege seçilen öğrenciler 5-9 Mart 2012’de Antalya’da yapılacak olan MUNTR Birleşmiş Milletler Konferansı’na katılım bursu kazandılar.

Harvard MUN konferansı

Doğa Koleji bu organizasyonlarla, Harvard’da gerçekleşecek olan MUN konferansı dahil olmak üzere ileride yer alacakları uluslararası ve ulusal MUN konferanslarına hazırlık yapıyor. 25-29 Ocak 2012’de başlayacak olan Harvard MUN’e öğrencilerimizin hazırlıkları devam ediyor.

Dünyanın lise ve üniversite düzeyindeki en prestijli etkinliği

MUN toplantıları  gençleri güncel olaylar, küreselleşme ve çok uluslu diplomasi gibi konularda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Bu toplantılarda öğrenciler, temsil ettikleri ülke ve BM komitelerindeki sorunlar hakkında araştırmalar yaparak ve tartışarak uluslararası sorunlara çözüm buluyor.

Doğa Koleji kampüslerinde kurulan d’MUN kulüpleri ile lise düzeyindeki katılımcıları bir araya getirerek hem daha önceden MUN eğitimi almış veya MUN konferanslarında bulunmuş öğrenciler için akademik anlamda kendilerini geliştirebilecekleri ve ileri düzeyde tartışmalarda yer alabilecekleri bir ortam yaratıyor hem de MUN  konusunda yeni veya bu tür etkinliklerde çok fazla yer almamış öğrencilere bir eğitim programı uyguluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları