26 Ocak 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğa Koleji, Öğrencilerini PISA’ya Hazırlıyor
16 Mart 2012 Cuma 23:02

Doğa Koleji, Öğrencilerini PISA’ya Hazırlıyor

PISA; OECD üyesi ülkeler tarafından organize edilen ve dünya çapında 70’e yakın ülkede uygulanan eğitim sistemini değerlendiren bir program.

Bugüne kadar öğrencilerin akademik gelişimlerinin LGS, OKS ve SBS’ye çoktan seçmeli ve hatırlama düzeyindeki sorularla ezber düzeyi ölçüldüğünü belirten Doğa Koleji II. Kademe Akademik Bölümler Başkanı Adem Durmuş, Türkiye’de ilk kez Doğa Koleji tarafından uygulanacak olan PISA uygulama sınavı ile ilgili şunları söyledi: “Bugüne kadar ilköğretim ikinci kademedeki öğrencilerin akademik gelişimleri LGS, OKS ve SBS gibi çoktan seçmeli soruların yer aldığı sınavlarla ölçüldü. Oysaki biz farklı bir bakış açısıyla öğrencilerimizin başarısını artırmak amacıyla kullanmaya karar verdik. PISA sınavını ve ülkemiz eğitim sistemini karşılaştırdığımızda sorunun eğitime bakış felsefesinin ve ölçme değerlendirme sürecindeki anlayış farklılığının oluşturduğunu gördük. Bu nedenle öğrencilerimizi PISA’ya uygun bir ölçme değerlendirme yöntemiyle değerlendirirsek sonucun olumlu olacağı kanısına vardık. Bu kanımız tabiki yaptığımız araştırmalara ve gözlemlerimize dayanıyor. Doğa Koleji olarak 2011 yılında PISA sınavını öğrencilerimize uygulamaya başladık.” 

Doğa Koleji öğrencilerin sosyal bilgilerdeki akademik düzeylerini ölçmek amacıyla sosyal okuryazarlığı alanını da sınava ekledi. Ülkelerin Sosyal Bilgiler ders içerikleri, yani ülkelerin tarihleri, coğrafi özellikleri, kültürel yapıları farklı olduğu için bu derse yönelik bir alan gerçek PISA uygulamasında bulunmuyor.

İlk kez 2011 yılında uygulandı

Dünya vatandaşı yetiştirmeyi hedefleyen Doğa Koleji, bu uygulamasıyla öğrencilerindeki analitik düşünme, sentez yapma, olayları neden ve sonuç ilişkisini dikkate alarak değerlendirme becerisini geliştirmeyi hedefliyor. Türkiye’de ilk kez 2011 yılında Doğa Koleji’nin uyguladığı PISA uygulama sınavına, 6500 öğrenci katıldı. Sınavın en önemli özelliği optik formun kullanılmaması. PISA sınavında öğrencilerin analiz ve sentez yapma gücünü ölçmeye yönelik sorular yer alıyor. Bu sorular; metin yorulamaya, grafik analizine, karşılaştırma yapmaya, eşleştirmeye dayanıyor. Bu nedenle böyle bir sınav çoktan seçmeli sorularla istense dahi yapılamıyor. Katılımın oldukça yüksek olduğu sınavı Doğa Koleji, bir hafta gibi kısa sürede değerlendirilerek öğrencilere sonuçları rapor olarak sundu.

PISA Uygulama Sınavı bütün Doğa Koleji öğrencilerinin katılımına açık ve ücretsiz olacak. Sınava başvurular dogakoleji.com  adresinden online olarak yapılacak ve öğrenciler sınav sonuçlarını TC Kimlik Numarası ile yine aynı adresden öğrenebilecekler. Sınav sonuç karnesi öğrencilere sınava girdikleri kampüslerden verilecek ve karnede öğrencinin Okuma Becerisi, Matematik Okuryazarlığı, Fen Okuryazarlığı ve Sosyal Okuryazarlığı testlerine ait bulunduğu düzey ve bu düzeyin açıklaması yer alacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları