23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğa Koleji, El Yıkama Hareketi Başlattı
21 Şubat 2012 Salı 18:51

Doğa Koleji, El Yıkama Hareketi Başlattı

Doğa Koleji, öğrencilerinin toplumsal yaşam bilincini kazandığı projelerine bir yenisini ekledi; Neşeli Köpükler

Doğa Koleji, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı (MÜTFV), Academic Hospital (Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı İktisadi İşletmesi) ve Hobby işbirliği ile başlatığı Neşeli Köpükler projesi ile çocukların temizlik alışkanlıklarını güçlendirmek, el ve vücut temizliğinin önemine dikkat çekmek için kampüslerinde bir dizi seminer ve eğitici aktiviteler gerçekleştiriyor olacak. Proje kapsamında yapılacak etkinliklerde sıvı sabun ve antibakteriyel ürünlerin kullanımına dikkat çekilerek gribal enfeksiyonlardan el temizliği ile korunabileceğinin altı çizilecek.

Veliler ile işbirliği...

Neşeli Köpükler projesi ile öğrencilerin temel temizlik alışkanlıklarına olan duyarlılığını artırmak, temizliğin ve temiz insanların sağlıklı bir yaşam sürmenin üzerindeki etkilerini öğrencileriyle paylaşacak olan Doğa Koleji projede, veliler ve ebeveynler ile birlikte hareket edecek. Projenin bir sonraki aşamalarında ise, devlet okullarında yapılacak olan anket çalışmaları, seminerler ve uygulamalı dersler yer alıyor. Tüm bu aktivitelerin yanı sıra, konuya dikkat çeken kitapçıklar ve el broşürleri de okullarda dağıtılacak.

Daha temiz ve sağlıklı bir dünya için ellerimizi yıkayalım

Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, bu sosyal proje girişimi ile ilgili şunları söyledi;

“El yıkamak çok önemli fakat gündelik yaşamımız içinde ne sıklıkla ve ne yeterlilikte yaptığımız tartışılır. Ellerimizle her yere ve her şeye dokunarak mikroorganizmaların yerleşmesine yol açıyor sonra da bunları tekrar dokunduğumuz her yere dağıtıyoruz. Yapılan araştırmalarda sağlık personeli dahil günlük rutin el yıkamalarının yarısından fazlası yeterli uygunlukta değil. Ellerin yıkanması su ve sabunla yapılarak, el yüzeyindeki enfeksiyon etkilerinin tamamen yok edilmesi mümkünken, bu sonuç bize sağlık çalışanlarının bile el temizliğine ve genel hijyen kurallarına gerektiği kadar özen göstermediğini gösteriyor. Neşeli Köpükler projesi ile temizlik alışkanlıklarının daha küçük yaşta, bilinçli bir şekilde toplum hayatına kazandırılması mümkün olacak.”

El yıkamakla her yıl bir milyon çocuğun hayatı kurtuluyor

UNICEF uzmanları dünya çapında yaptığı bir araştırmanın sonucunda 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü’nde sadece el yıkamakla her yıl bir milyon çocuğun hayatının kurtulabileceğini bildirmişti. Doğa Koleji öğrencileri, de daha önce, 15 Ekim 2011 Dünya El Yıkama Günü’nde de okullarında ve evlerinde bir dizi etkinlik gerçekleştirerek dikkatleri çekmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları