26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğa Derneğinden Kuşlar Rehberi
04 Mayıs 2009 Pazartesi 13:21

Doğa Derneği'nden Kuşlar Rehberi

Dernek, Türkiye ve Ortadoğu'nun Kuşları rehberini yayımladı.

Doğa Derneği, Türkiye ve Ortadoğu"nun kuşlarını yaşadıkları bölge ve türlerine göre sınıflandırarak ayrıntılı çizimlerle ele alan ilk arazi rehberini yayımladı. Kitapta Sokotra Adası da dâhil olmak üzere Arabistan Yarımadası, Ürdün, Lübnan, Filistin, İsrail, Suriye, Irak, İran, Türkiye ve Kıbrıs"ta bulunan yaklaşık 700"den fazla kuş türü detayları ile tasvir ediliyor.

R.F. Porter, S. Christensen, P. Schiernacker-Hansen tarafından hazırlanan kitap, yazarların 30 yılı aşan araştırma, türlerin arazi tayini, biyolojisi ve korunması hakkındaki bilgi birikimleri ile hazırlandı. Kitabın Türkçeye çevirisi Kerem Ali Boyla ve Kazım Çapacı tarafından yapıldı. 454 sayfalık kitapta, 700"den fazla tür inceleniyor ve her bir türün dağılım haritaları, türün durumu ve yaşam alanı ile ilgili çok ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Bu kaynak kitap, Türkiye"deki kuş gözlemcileri için vazgeçilmez bir rehber olmanın ötesinde, kuş topluluklarının koruma ve araştırma projelerinde yer alanlar için çok önemli bir araç işlevi görecek.

Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Dr. Özge Balkız kitapla ilgili yaptığı açıklamada "Doğayı tanımak ve korumaya başlamak için kuş gözlemciliği son derece kolay ve zevkli bir araçtır. Bu kitap, kuş gözlemcilerinin ve kuş gözlemciliğine başlamak isteyenlerin ellerinden bırakamayacakları rehber olacak" dedi.

Türkiye ve Ortadoğu"nun Kuşları Arazi Rehberi kitabevlerinde ve Doğa Derneği ofislerinde satışa sunuldu.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları