23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyalog Kafe Girişimi Başlıyor
07 Nisan 2009 Salı 13:02

Diyalog Kafe Girişimi Başlıyor

Kültürler arası iletişimin güçlendirilmesi amacıyla başlatılan Diyalog Kafe'ler aralarında İstanbul'un da bulunduğu 7 şehirde kurulacak.

Cisco, Medeniyetler İttifakı Forumu kapsamında Birleşmiş Milletler işbirliğiyle Diyalog Kafe girişiminin başladığını duyurdu. Diyalog Kafe, dünyanın farklı bölgelerinden gençleri bir araya getirerek sosyal, çevresel ve ekonomik konularda fikir alışverişinde bulunmaları amacıyla tasarlanan vizyoner bir girişim. Aralarında İstanbul"un da bulunduğu 7 şehirde kurulacak kafelerde gerçekleştirilecek gerçek boyutlu ve high definition video ve ses bağlantısı ile farklı kültürlerden insanların birbirlerinden kilometrelerce uzakta bulunsalar da bir araya gelerek ilgi duydukları konularda konuşabilmeleri amaçlanıyor. Ekim ayından itibaren ilk Diyalog Kafe"lerin kurulacağı kentler arasında İstanbul"un yanı sıra New York, Londra, Paris, Amman, Doha ve Şangay bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı ve Cisco işbirliğiyle başlatılan Diyalog Kafe, herkesin katılımına açık bir girişim ve hali hazırda Anna Lindh Vakfı, Calouste Gulbenkian Vakfı ile Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) tarafından destekleniyor. Eylül 2008"de başlayan girişim şimdilik üniversitelerin katılımıyla araştırma safhasında. İstanbul Bilgi Üniversitesi, New York Üniversitesi ve University of Arts London"dan öğrenciler, Cisco"nun sunduğu ileri düzey görüntülü iletişim teknolojisi TelePresence"ın insanlar arası diyalogun geliştirilmesi ve kültürlerle medeniyetlerin birbirini anlaması yönünde nasıl kullanılabileceğini araştırıyor.

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ve Portekiz eski Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio, "Aralarında mesafeler bulunan ama birbirlerinin hayatları ve kültürlerine merak duyan insanları bir araya getirecek olan Diyalog Kafe"ler, bizleri birbirimizden ayıran kültürel engellerin ortadan kaldırılmasını ve bu çeşitliliğimiz içinde bizi neyin birleştirdiğini bulmamızı sağlayabilir" dedi.

Cisco Internet İş Çözümleri Grubu Başkan Yardımcısı Simon Willis ise, "Bugüne kadar kafeler hep büyük ve önemli fikir tartışmalarına evsahipliği yaptı. Diyalog Kafe"nin çıkış noktası da insanların farklılıklarından daha çok ortak noktaya sahip olduğu düşüncesi. Fırsat verilirse kişilerin jeopolitik ayrımlara rağmen ortak ilgi alanlarını keşfedeceğine inanıyoruz. Diyalog Kafe"yi, kafelerin sosyal potansiyeli ile TelePresence"ın gücünü bir araya getiren, yeni bir sosyal inovasyon alanı olarak görüyoruz" dedi.

Zamanla Diyalog Kafe"lerin daha geniş bir küresel örgütlenmeye dönüşerek sağlık, sürdürülebilir kentsel gelişim, gençler arasında okuryazarlığın artırılması gibi alanlarda çözümler üretilmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları