29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dış Politika Forumundan Tanıtım Kokteyli
01 Mart 2011 Salı 18:00

Dış Politika Forumu'ndan Tanıtım Kokteyli

Boğaziçi Üniversitesi-TÜSİAD Dış Politika Forumu 2011 çalışmaları kapsamında bir kokteyl düzenledi.

Boğaziçi Üniversitesi ve TÜSİAD'ın ortak girişimi olarak 2002 yılında kurulan Dış Politika Forumu, faaliyetlerine verdiği kısa bir aranın ardından, 2010 yılında yeniden çalışmalarına başladı. Forumun yeniden çalışmalarına başlaması nedeniyle 28 Şubat 2011 Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) tesislerinde bir tanıtım kokteyli gerçekleştirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve Dış Politika Forumu Direktörü Prof. Dr. Hakan Yılmaz"ın birer konuşma yaptıkları kokteylde Forum"un 2010 çalışma dönemindeki faaliyetlerine ilişkin seminer ve araştırma raporları katılımcılarla paylaşıldı ve 2011 dönemindeki çalışma planı hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Konuşmalarda Forum"un, uluslararası ilişkiler alanındaki gelişmeleri takip etmeyi; Avrupa Birliği"nin strateji ve politikalarını izlemeyi; transatlantik ilişkiler alanına katkıda bulunan kuruluş ve kişilerle çeşitli şekillerde ilişki ve işbirliği yollarını geliştirmeyi hedeflediği belirtildi. Bunun yanında Türkiye"nin son yıllarda çokça tartışma konusu olan dış politika açılımlarının dünyadaki ve bölgemizdeki değişim ışığında değerlendirilmesi ve Türkiye"nin orta ve uzun vadeli stratejik tercihlerinin ele alınmasının da hedeflendiği vurgulandı.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ayrıca konuşmasında dünyada ve bölgemizde yaşanan son gelişmelerin ve Türk dış politikasının son dönemde benimsediği aktivizmin Forum"un yeniden faaliyete geçme kararının ne kadar isabetli olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Bölgeyi ve dünyayı klasik kavram ve yöntemlerle anlamanın giderek güçleştiğini vurgulayan Boyner, 21. yüzyılın dinamik ruhunu yakalayabilmek için yeni analiz yöntemlerine ve kavramlara ihtiyaç duyulduğunu, bu bakımdan da Forum"un faaliyetlerinin çok yararlı olacağına inandıklarını belirtti.

Forum"un 2010 yılı çalışmaları kapsamında, dış politika ve uluslararası ilişkiler alanındaki güncel konuların tartışıldığı üç seminer düzenlendi ve iki araştırma raporu yayımlandı. Seminerlerde, Türkiye -İsrail ilişkileri, Yunanistan'da yaşanmakta olan ekonomik kriz, ve Türkiye-AB ilişkileri ele alındı. Araştırma raporlarında ise, Türk dış politikasındaki çok yönlülüğün yakın tarihi ve yeni küresel aktörler olarak Brezilya ve Türkiye incelendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları