17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DHL Supply Chainde Çalışan Görüş Anketi
07 Temmuz 2011 Perşembe 12:51

DHL Supply Chain'de Çalışan Görüş Anketi

Çalışan Görüş Anketi, Çalışanların iş ortamlarını kendilerinin şekillendirmesine olanak tanıyor.

DHL’in tedarik zinciri ve lojistik çözümleri şirketi DHL Supply Chain, çalışanların şirketi ve çalışma koşullarını değerlendirdiği özel anket çalışması ile kurum içinde ileri demokrasinin en başarılı örneklerinden birini uyguluyor. Çalışanların iş ortamlarını kendilerinin şekillendirmesine olanak tanıyan anket sonuçlarına göre, DHL Supply Chain Türkiye çalışanlarının işten ayrılma oranı aylık binde 5 gibi sektörün en düşük seviyesinde çıktı.

Her yıl tüm dünyadaki 470 bin civarında Deutsche Post DHL çalışanına uygulanan Employee Opinion Survey (EOS) / Çalışan Görüş Anketi (ÇGA), bir yandan çalışanların iş ortamlarını kendilerinin şekillendirmesine imkan sağlarken, diğer taraftan global bazda insan kaynakları (İK)  politikalarının belirlenmesi, hizmet süreçlerinin iyileştirilmesi ve çalışan bağlılığının artırılması konusunda önemli bir rol oynuyor.

DHL Supply Chain Türkiye bağlı bulunduğu Doğu Avrupa bölgesinde 2008’den bu yana yapılan EOS anketinde, her yıl en yüksek katılım ve en yüksek çalışan bağlılığı sonuçlarını elde ederek tüm DHL Grubu içinde dikkat çekiyor.

Anket sonuçları değerlendiren DHL Supply Chain Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Rıza Balta, şirket çalışanlarının işten ayrılma oranının aylık binde 5 gibi sektörün en düşük seviyesinde olmasının, çalışan bağlılığını teyit eden en önemli göstergelerden biri olduğuna işaret ediyor.
Türkiye’deki yüksek katılım oranının arkasında, çalışanların ankete duyduğu güvenin yattığını belirten Balta, şirket içinde çok sağlıklı bir geri bildirim süreci yaşandığını ve çalışanların anketten sonuç alınacağına dair inancının tam olduğunu belirtiyor.

Çalışan Memnuniyetini Artırmak için yine Çalışanlar Aksiyon Alıyor
EOS anketi neticesinde belirlenen iyileştirmeye açık konular, yine bizzat DHL Supply Chain çalışanları tarafından değerlendirilip gerekli aksiyon planlarına dönüştürülüyor. Böylece çalışanlar iş ortamıyla ilgili konularda kararları kendileri almış ve uygulamış oluyor.

Anket Sonuçlarından Çarpıcı Örnekler
-EOS anketi sonuçlarına göre, DHL Supply Chain Türkiye çalışanlarının şirketin geleceğine olan inancı tam. Türkiye’nin bu alandaki notu, tüm Deutsche Post DHL Şirketler Grubu ortalamasının 15 puan üzerinde.
-DHL Supply Chain Türkiye’nin çalışanlarının çalışma koşullarından memnuniyet oranı yüzde  89 ile tüm Deutsche Post DHL Grubu içinde en yüksek orana sahip.
- Deutsche Post DHL Grubu içinde en yüksek çevre bilincine sahip çalışanlar da DHL Supply Chain Türkiye’de yer alıyor. DHL Supply Chain Türkiye’de bu oran grup ortalamasının 20 puan üzerinde çıkıyor.

Çalışan Motivasyonunu Artırıcı Aksiyonlara Örnekler
-Özellikle 15’ten fazla lokasyonda çalışan DHL çalışanlarının iç iletişim ve sosyal faaliyetler alanlarında yaptıkları öneriler arka arkaya hayata geçirildi.
-İç iletişimi geliştirmeye yönelik düzenli toplantılar gerçekleştirildi ve çeşitli iletişim araçları geliştirildi.
-Yaklaşık 1500 civarında çalışan için tiyatro organizasyonu gerçekleştirildi.
-Şirket genelinde en üst yönetici seviyesinden giriş pozisyonuna kadar düzenli geri bildirim toplantıları düzenlenmeye başlandı.
-DHL Supply Chain 2011 Futbol Turnuvası organize edilmeye başlandı. Bu turnuvaya 2011 yılında toplam 28 takım katılıyor.
-Şirket içinde kardeş operasyon uygulaması başlatıldı. Bu uygulamada operasyon seçtiği kardeş operasyondaki iş süreçlerini gözlemleyerek hem olumlu uygulamaları kendi bünyesinde hayata geçiriyor hem de bazı geliştirme önerilerinde bulunuyor. Ayrıca işin yoğun olduğu dönemlerde birbirlerine destek oluyorlar.
-Deutsche Post DHL’nin en önemli yaklaşımlarından biri de sosyal sorumluluk bilincini arttırmak. Bu anlamda çalışanlar kendi içlerinde yaptıkları organizasyonlarda kan bağışı, okul ve kütüphanelere destek, pil toplama gibi çeşitli çalışmalar yapıyorlar.

Tarafsız ve Objektif Anket Süreci
Amerika’nın en önde gelen bağımsız değerlendirme kuruluşu Kenexa’nın tarafından son derece objektif bir biçimde uygulanan ve değerlendirilen anket, DHL’in global İK politikalarının belirlenmesine önemli katkı sağlıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları