29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devlet, Üniversiteli İşsizden Habersiz
12 Ağustos 2008 Salı 16:36

Devlet, Üniversiteli İşsizden Habersiz

DPB, son 5 yılda üniversitelerden 1 milyon 573 bin 716 gencin mezun olduğunu, ancak bunların kaçının işsiz olduğunun bilinmediğini açıkladı.

Devlet Personel Daire Başkanlığı (DPB), son 5 yılda üniversitelerden 1 milyon 573 bin 716 gencin mezun olduğunu, ancak bunların kaçının işsiz olduğunun bilinmediğini açıkladı. DPB, devletin ihtiyaç duyduğu personel temini konusunda sorun yaşamadığını da bildirdi.

Karaman Milletvekili Hasan Çalış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde 24 bin yüksekokul mezunundan yüzde 72"sinin işsiz ve iş aramaktan ümidini kesmiş olduğuna dikkat çekerken, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin merkez ve taşra teşkilatında çalıştırılmak amacıyla açtığı 156 kişilik ziraat mühendisi kadrosu için de 2 bin 330 başvuru yapıldığına işaret etti. Çalış, son beş yılda mezun olan yüksekokul mezunu gençlerin sayısını ve kaçının işsiz olduğunun yanıtlanmasını istedi.

Soru önergesi, Başbakanlık tarafından yönlendirildiği Devlet Personel Daire Başkanlığı"nca hazırlanan bilgi notundan yararlanarak yanıtlanıdı. DPB'nin hazırladığı metne göre, son 5 yılda 983 bin 622"si lisans, 590 bin 94"ü önlisans olmak üzere toplam 1 milyon 573 bin 716 kişinin üniversiteden mezun oldu. DPB, "Tabloda yer verilen mezunlardan kaç kişinin işsiz olduğuna ilişkin bir bilgi Başkanlığımızda mevcut olmayıp, istihdama ilişkin veriler Türkiye İstatistik Kurumunun internet sitesinde ve her yıl yükseköğretimden mezun olan aday sayısına göre değil toplam işgücü baz alınarak yayımlanmaktadır" açıklamasında bulundu.

Devlet, Personel Bulmakta Sıkıntı Çekmiyormuş

DPB, kamu kurumlarına ise istihdamın KPSS ile yapıldığına değinerek, söz konusu sınavın memur alımlarında kayırmacılığın önüne geçilmesi ve objektif bir yerleştirme yapılabilmesi amacıyla olduğunu bildirdi. DPB, "Bu sınava giren adayların istihdamı kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet ihtiyaçları, bütçe imkânları ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum dikkate alınarak ilan edilmiş kadro ve pozisyonlarla sınırlı bulunmaktadır. KPSS sonuçlarına göre kamu kurum ve kuruluşlarının münhal bulunan kadro ve pozisyonları için yapılan merkezi yerleştirme işlemlerinde kamunun ihtiyaç duyduğu personelin temin edilememesi gibi bir sorun da bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları