21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dev Projelerin Ortak Platformu: BIM
22 Mayıs 2012 Salı 16:20

Dev Projelerin Ortak Platformu: BIM

Turner Innovation Series tarafından İstanbul’da düzenlenen Yapı Bilgi Sistemi Konferansı’nda BİM, geleceğin çalışma biçimini sundu.

Dünyanın lider 3 boyutlu tasarım, mühendislik, medya ve eğlence yazılımı firması Autodesk’in sponsor olduğu Yapı Bilgi Sistemi Konferansı’nda geleceğin çalışma biçimini bugünden sunan BIM konuşuldu. Görsel ve merkezi bir bilgi veri tabanı olan BIM, tasarımcılar, inşaatçılar ve yatırımcılar arasında ortak bir işbirliği platformu sunuyor. Konferansta Autodesk Türkiye’den Niyazi Kemer de bir sunum yaparak Autodesk’in BIM uygulamaları konusunda bilgi verdi.

Dünyanın lider 3 boyutlu tasarım, mühendislik, medya ve eğlence yazılımı firması Autodesk, tasarım, inşaat ve yatırım sektörüne yönelik Yapı Bilgi Sistemi (BIM) Konferansına sponsor oldu. Turner Innovation Series tarafından düzenlenen konferans 10-11 Mayıs 2012 tarihlerinde İstanbul, Swissotel'de gerçekleşti. Konferansta 2 gün boyunca inşaat, tasarım ve yatırım sektörüne köklü değişimler ve büyük yenilikler getiren Yapı Bilgi Sistemi (BIM - Building Information Modeling) ele alındı. Konferansta Autodesk Türkiye’den Uygulama Mühendisi Niyazi Kemer yaptığı sunumda Autodesk’in sağladığı BIM araçları ve BIM uygulamalarının hayata geçirilmesi konularına değindi. Tasarım, inşaat ve yatırım sektörleri açısından önemli bilgileri içeren konferansa sektör profesyonelleri yoğun ilgi gösterdi.

Görsel ve merkezi bir bilgi veri tabanı olan BIM; işin tasarım, inşaat öncesi, inşaat süreci ve inşaat sonrası işlemlerinin tümünü kapsarken; bilgiyi 3 boyutlu modellere yansıtarak tasarımcılar, inşaatçılar ve yatırımcılar arasında bir işbirliği platformu oluşmasını sağlıyor.

İnşaat ve tasarım sektörlerinde koordinasyonu arttıran BIM’in üç temel özelliği bulunuyor:
Yapıyı tanımlayan tüm verilerin tutulduğu bir sayısal veri tabanı ile çalışıyor, Revizyonlar bu veri tabanında yapıldığı için, herhangi bir dokümanda yapılan bir değişiklik, veri tabanından üretilen tüm dokümanlara yansıyor, tasarım süreci boyunca toplanan tüm veriler, daha sonra kullanılmak üzere saklanıyor.

Yapı Bilgi Sistemi, daha kaliteli tasarımların, daha kısa sürede ve daha az maliyetle gerçekleştirilmesini sağlarken, mimar ve mühendislerin aynı yapı modeli üzerinde eşzamanlı çalışabilmesine olanak veriyor. Böylece disiplinler arası koordinasyon eksikliğinin yol açtığı hataları önlemeye yardımcı oluyor.

Autodesk, BIM için geliştirilmiş Revit yazılımlarıyla analiz çözümleri ve kullanıcılara tasarladıkları binanın çevreye etkisini öngörme olanağı veriyor. Revit yazılımı yapının enerji harcamasının ve atık üretiminin hesaplanmasını, her ikisini de azaltılmasını sağlıyor. Kullanıcılar, sayısal model üzerinden tasarımlarının çevreye etkisini, binanın temeli atılmadan önce belirleyebiliyor. Autodesk’in ürettiği Revit yazılımları, Yapı Bilgi Sistemi tabanlı çalışıyor, parametrik nesne ve ilişkileri destekliyor.

BIM’ın kapsamlı bir şekilde ele alındığı Yapı Bilgi Sistemi Konferansında, alanlarında uzman konuşmacılar BIM’in Tasarım Görselliği, Model Bazlı Keşif, Model Bazlı Yönetmelik Kontrolü, Enerji Analizi, Yapılabilirlik Analizi, Lojistik Planlama, İş Programı Görselliği, Uyuşmazlık Tespiti, ‘As Built’ Oluşturma, Lazer Tarama ve Model Bazlı Yerleşim uygulamaları hakkında sunumlar yaptı
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları