29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Destek Patent Yurtdışında Büyüyecek
29 Ocak 2008 Salı 13:36

Destek Patent Yurtdışında Büyüyecek

2007 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne Destek Patent tarafından 1.190 başvuru yapıldı.

Destek Patent, 2007 yılı patent, marka ve tasarım başvuru sayıları ile marka vekilliği sektöründe liderliğini korumaya başardı. Rakamlar aynı zamanda, ülkemizde patent sahipliğine verilen önemin arttığını ve daha fazla kuruluşun başvurularını bir vekil aracılığı ile gerçekleştirmeyi tercih ettiğini gösteriyor.

2007 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne toplam 8 bin 251 patent ve faydalı model başvurusu gerçekleştirilirken, Destek Patent bu başvuruların 1.190’ını üstlendi. Geçen yıl toplam marka başvuru sayısı 71 bin 351’i buldu. Toplam marka başvurularının 7.524’ünü Destek Patent gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl toplam 71 bin 351 marka başvurusunun 48 bini vekilli olarak gerçekleştirildi. Toplam başvuruların yarısını aşkın olan bu rakam, marka ve patent vekilliği sektörünün hızla geliştiğini ortaya koyuyor.

Ülkemizde fikri mülkiyete verilen önemin her geçen yıl arttığına dikkat çeken Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, kuruluşların rekabet gücünü artırmalarının yüksek oranda bu alandaki çalışmalarına bağlı olduğunu belirtti. Yamankaradeniz şunları söyledi:

“Fikri mülkiyet, rekabet gücünü artırmayı hedefleyen kuruluş ve ülkeler için tüm dünyada hızla önem kazanıyor. Ülkemizin dünya platformunda rekabet edebilirliğinin artması güçlü markalar çıkarabilmesine, bu ise yüksek oranda inovasyon çalışmalarına ve hiç kuşkusuz marka ve patent sahipliğine verilen öneme bağlı. Biz, bu alanda ülkemizin hızlı bir gelişim içinde olduğunu görüyoruz. 25 yıllık deneyimimiz ve bilgi birimimizle fikri mülkiyet hakları, marka ve patent vekilliği alanlarında kuruluşlara destek oluyoruz. 2007 yılında vekilliğini üstlendiğimiz başvurularla liderliğimizi koruduk. Geçen yıl elde ettiğimiz başarıları 2008 yılında yurtdışını da kapsayacak şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz. Halen İsviçre’de büromuz bulunuyor. 2008 yılının ilk çeyreğinde Azerbaycan’da ve diğer Türki Cumhuriyetleri’nde de yapılanmaya gideceğiz. Böylelikle yurtdışı faaliyetlerimize de ağırlık vererek, önümüzdeki yıl pazardaki konumumuzu daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları