20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Design Turkey Ödüllerine Başvurular Başladı
10 Haziran 2008 Salı 13:11

Design Turkey Ödülleri'ne Başvurular Başladı

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri için başvurular başladı. Ödüle, tasarımcılar, üretici firmalar ve marka sahibi firmalar son 3 yıl içinde piyasaya sundukları ürünleriyle katılabilecek.

Tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve ulusal ile uluslararası pazarlarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla hayata geçirilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, TURQUALITY® Programı dahilinde Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu"nun işbirliği ile düzenleniyor.

Başvuruları 30 Mayıs 2008 tarihinde başlayan ve 15 Ağustos 2008"e kadar devam edecek olan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"ne toplam 12 sektörden tasarımcılar, marka sahibi firmalar ve üretici firmalar son 3 yıl içinde (en erken Ocak 2004) piyasaya sundukları ürünleriyle katılabilecek. 18 Ağustos - 12 Eylül tarihleri arasında yapılacak ön elemenin ardından 17 Eylül 2008"de ön elemeyi geçen başvurular, 21 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında İstanbul"da gerçekleştirilecek sergi ve ödül değerlendirmesine katılmak üzere davet edilecekler.

Ülkemiz tasarım kimliğinin oluşturulmasında katkı sağlayacak Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, tüm tasarımcıların, marka sahibi veya üretici firma yetkililerinin katılımına açık olacak. Internet üzerinden www.designturkey.org.tr adresinden başvuruların alınacağı proje kapsamında değerlendirmeye alınacak ürünlerde, en fazla üç yıl önce üretilmiş ve piyasaya sürülmüş olması ile tasarımının, üretiminin veya marka sahipliğinin T.C. kökenli olması özellikleri aranıyor.

Nitelikli tasarıma Design Turkey logosu

Ön elemeyi geçen ürünler, ödül töreninden iki gün önce, ulusal ve uluslararası seçkin uzmanlardan oluşan 30 kişilik bir jüri heyeti tarafından sektörel bazda değerlendirilerek İyi Tasarım Ödülü; Üstün Tasarım Ödülü ve TURQUALITY® Tasarım Ödülü olmak üzere 3 kategoride derecelendirilecek. 21 Ekim 2008"de yapılacak ödül töreniyle, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri sahiplerini bulacak. Ödül alan ürünler ayrıca, projenin gücünü, Design Turkey logosu ile ürünlerine taşıyarak, ürünlerinin tasarım değerini ulusal ve uluslararası arenada belgeleyebilecek. Ödül alan ürünler Design Turkey yıllık kataloğunda ve web sitesinde yayınlanarak tanıtılacak.

12 sektörü kapsıyor

Tasarımla ilgili Türkiye"de başlatılan en geniş kapsamlı proje olan Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 12 sektörü kapsıyor. Proje kapsamında ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, mobilya, spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi gereçler sektörlerinin tasarlanmış ürünleri değerlendirmeye alınacak. Değerlendirme, aralarında yurtdışından önemli isimlerin de olduğu jüri üyeleri tarafından yapılacak.

Yarışmaya başvuran ürünler, getirdiği yenilik ve sunduğu farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özelliği, işlevselliği ve taşıdığı estetik değer gibi ölçütler açısından değerlendirilecek. Değerlendirme süzgecinden geçerek ödül alan tasarımlar, iyi tasarımın taşıması gereken nitelikler konusunda sanayiciyi yönlendirecek, ürün geliştirme sürecinde doğru tasarım stratejilerini belirlemelerinde yol gösterecek.

Kavramsal tasarım ödülleri de verilecek

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri kapsamında, gelecekte endüstriye yön gösterecek yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, Kavramsal Tasarım Ödülleri'de verilecek. Bu ödüller, her yıl belirlenen tema çerçevesinde, üretim için programa alınmamış tasarım projelerini değerlendirerek verilecek. Kavramsal Tasarım Ödülleri'nin bu yılki teması ise, Eko-Tasarım: Sürdürülebilir çevre için tasarım. Kavramsal tasarım ödüllerinin değerlendirmesinde de, Ürün Tasarımı Ödülleri"nde olduğu gibi, başvuru, ön eleme, ödüllendirme ve tanıtımdan oluşan dört aşamalı bir süreç izlenecek. Kavramsal Tasarım Ödülü alan projeler, Ürün Tasarımı Ödülleri ile birlikte sergiler, yayınlar ve web sitesi aracılığıyla tanıtılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları