29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Derviş Zaim, İstanbul Şehir Üniversitesinde
10 Ocak 2012 Salı 18:10

Derviş Zaim, İstanbul Şehir Üniversitesi'nde

Derviş Zaim, İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri tarafından düzenlenen Kültürel Söyleşiler dizisinin üçüncü konuğu oldu

İlk sinema filmi olan Tabutta Rövaşata ile çok sayıda ödül kazanan Kıbrıslı ünlü Türk yönetmen Derviş Zaim, İstanbul Şehir Üniversitesi Kulüp Kültürel tarafından düzenlenen Kültürel Söyleşiler dizisinin konuğu oldu. Zaim, etkinlik kapsamında bir araya geldiği öğrenciler ile filmlerinin bugüne kadarki seyri hakkında keyifli ve bilgilendirici bir sohbet gerçekleştirdi. Ares Harikalar Diyarında romanının da yazarı olan Derviş Zaim, İşletme Fakültesi’nde okumasına rağmen her zaman edebiyat ile ilgilendiğini ve bugün film çekiyor olmasının tesadüf değil tercih ve isteklerinin bir sonucu olduğunu söyledi. Zaim, “Ben hep sinema okumak istedim ve bu isteğimin peşini hiç bırakmadım. Ben şanslıydım hayata verdiğim sözü tuttum ve sinemanın içerisinde oldum” dedi.

Hem ben hem karşımdakiler besleniyor

Sinemanın insanlara değer katması gerektiğine inanan Derviş Zaim, filmlerinde değer yaratmaya çalıştığını ve değer yaratıldığı zaman hem karşısındakilerin hem de kendisini beslediğini ifade etti. Cenneti Beklerken, Nokta ve Gölgeler ile Suretler üçlemesiyle öne çıkan Zaim, bu üç filmde işlediği geleneksel sanatları sinemaya deneyselliğe gitmeden, bir denge halinde tutarak tercüme ettiğini ifade etti.

Gölgeler ve Suretler beni mutlu etti

Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında 1963 yılında yaşanan olayları anlatan Gölgeler ve Suretler filminin özel gösterimini Rum ile Kıbrıs Türk kesimi sınırındaki Ledra Palace’da düzenleyen Zaim, “Bu filmde elimden geldiğince, yaşananları iki tarafın da gözünden anlatmaya çalıştım. Bunun için de Kıbrıslı Rum senaryo editörüyle çalıştım. Film gösteriminden sonra aldığım teşekkürler beni mutlu etti” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları