23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DENİMDERden AB Onaylı Diploma
16 Ağustos 2007 Perşembe 09:45

DENİMDER'den AB Onaylı Diploma

DENİMDER, gençleri meslek sahibi yapmak için başlattığı modelistlik ve stilistlik kurslarında bugüne kadar 400 genci meslek sahibi yaptı.

Denim sektörünün üst örgütü Türkiye Denim Sanayici ve İşadamları Derneği (DENİMDER) hem sektöre kalifiye eleman yetiştirmek hem de iş bulma sorunu yaşayan gençleri meslek sahibi yapmak için başlattığı modelistlik ve stilistlik kurslarından mezun olan gençlere Avrupa Birliği onaylı diploma veriyor.

Bugüne kadar 400 genci meslek sahibi yapan DENİMDER’in, KOSGEB ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği halinde gerçekleştirdiği kurslar, dört farklı konuda düzenleniyor. Modelistlik Elle Kalıp, Modelistlik Gerber V8 (Bilgisayarlı modelistlik), Stilistlik Elle Çizim ve Stilistlik NedGraphics (Bilgisayarlı Stilistlik) konularında düzenlenen kurslardan başarıyla mezun olanlara Avrupa Birliği onaylı diploma veriliyor. Bu diploma, kursu başarıyla tamamlayanların Avrupa Birliği ülkelerinde de modelist ve stilist olarak çalışabilmesine imkan veriyor.

Toplam 15-17 kişilik sınıflarda, her türlü donanım desteğiyle eğitilen gençlere, iş bulmaları konusunda da destek olunuyor. Firmalardan gelen eleman taleplerine göre, kursu bitirme derecelerine bakılarak işe yerleştirme yapılıyor. Bir dönem eğitimi, toplam 120 saatten oluşuyor.

Özgün yaratıcılığa büyük destek
Kuruluşundan bir yıl sonra mesleki eğitime başlayan DENİMDER, 28 Şubat 2006'da modelistlik ve stilistlik kurslarını açtı. Sektöre yeni, genç ve dinamik elemanlar kazandırmak amacıyla kurslara başladıklarını söyleyen DENİMDER Genel Sekreteri Mustafa Özdemir “Kurslara ara vermeden devam ediyoruz. Amacımız denim sektörünü hem ihracatta hem de modada dünyada etkin bir noktaya getirmek. Denimin yarattığı 900 markayı yeni koleksiyonlarla destekleyip, dünyada aranan markalar haline getirmek istiyoruz. Bu yolda önemli aşamalar kaydettik. Özgün yaratıcılığı desteklemek için başlattığımız Turkishblue Denim Tasarımı Yarışması’nın ilkini bu yıl yaptık. Modelistlik ve stilistlik kurslarımız ise özgün yaratıcılığı destekleyen bir çalışma. Bu kursları kesintisiz devam ettiriyoruz” dedi.

400 genç meslek sahibi oldu
Bugüne kadar 400 gencin kurslardan mezun olduğunu hatırlatan Özdemir, “400 genç bu kurslarla meslek sahibi oldu. Dışarıda yüksek ücretlerle verilen bu kursları biz, derneğe katkı amaçlı aldığımız sembolik ücretlerle veriyoruz. Mesleki eğitimin, kalifiye elemanın ve işsizliğin en önemli sorun olduğu bir dönemde gerek iş arayanlara gerekse kalifiye eleman arayanlara önemli katkı sağlıyoruz. Modelist ve stilist arayan firmalar bize başvuruyorlar. Biz mezun ettiğimiz arkadaşları bu firmalara yönlendiriyoruz. Hem gençlerimiz edindikleri beceriye uygun iş sahibi oluyorlar hem de denim firmaları mesleki beceriye sahip elemana” diye konuştu.

Başvuranların yüzde 80’i üniversite mezunu
Mustafa Özdemir, kurslara başvuranların yüzde 80’inin üniversite mezunu gençler olduğunu hatırlatarak, “Başvurular da gösteriyor ki ülkemizde eğitimlilerin bile işsizlik sorunu çok büyük. DENİMDER olarak ülkemizin en büyük sorunlarından birine çare olmaya yönelik çalışma yapıyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları