18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deloittedan İnsan Kaynakları Raporu
27 Şubat 2008 Çarşamba 14:31

Deloitte'dan İnsan Kaynakları Raporu

Deloitte'un Yıl 2008: Yeteneğinizin Nerede Olduğunu Biliyor musunuz? serisinin yeni raporunda başarıyı doğru bağlantıların getirdiği vurgulandı.

Günümüz iş dünyasında performansı yükseltmek ve başarı elde etmek için insan kaynakları alanında yapılanları masaya yatıran Deloitte, bu alanda temel başarı unsurunun çalışanın ve yöneticinin doğru bağlantılara sahip olmasından geçtiğini vurguladı.

Deloitte"un, Yıl 2008:Yeteneğinizin Nerede Olduğunu Biliyor musunuz? serisi, Çalışanlar için Doğru Bağlantıları Sağlamak başlıklı raporla devam etti. Raporda, insan kaynaklarının çalışanları kazanmak ve elde tutmak üzerinde yoğunlaştıkları, bu amaçla çeşitli teşvikler sağladıkları hatırlatıldı. Ancak rapor, sıradan çalışan veya üst düzey yönetici için esas konunun, o kişinin başarılı bir performans gösterebileceği bağlantıları kurmak olduğunu kaydetti.

Deloitte"un raporuna göre bu bağlantılar üç kategoride ele alınmalı: doğru insanlarla kurulacak bağlantı, doğru ve çalışanı tatmin edecek bir amaçla bağlantı; doğru kaynaklarla bağlantı.

Doğru insanlarla bağlantı

Raporda, networking olarak da ifade edilen, kurum içinde ve dışında kişisel bağlantıların geliştirilmesinin önemi üzerinde duruluyor. Bu bağlantıların gelişmesi özellikle karmaşık iş dallarında çok yararlı oluyor. Çalışanlar bu bağlantılar aracılığıyla bilgilerini ve deneyimlerini artırırken, enerjik ve yenilikçiliğin güçlendiği bir ortam doğuyor. Liderler de paydaşlarla bağlantılarını güçlendirdikçe daha etkin kararlar alabiliyorlar.

Doğru amaçla bağlantı

Yapılan işte kapsamlı ve tatmin edici bir amaca veya hedefe sahip olmak performansı güçlendiriyor. Bunu elde etmek için, yapılan işin motive edici olması, kuruma duygusal bağlılığın ve aidiyetin yüksek olması, yapılan işle gurur duyulması ve stratejik rotanın net bir şekilde ortaya konulması gerekiyor. Nereye gittiğini görebilen çalışanlar ve yöneticiler daha verimli çalışıyorlar.

Doğru kaynaklarla bağlantı

Deloitte"a göre bu, bilginin, teknolojinin ve zamanın doğru yönetilmesini ve fiziksel çalışma ortamının yüksek performansa uygun olmasını gerektiriyor. Bütün kaynaklar iyi yönetildiği takdirde olumlu sonuçlar alınabiliyor.

Raporda, çalışanların gereksiz enformasyon bombardımanından korunurken, önemli bilgilere ulaşabilecek durumda olmalarının, gereksiz toplantılarla vakit ve enerji yitirmemelerinin, bütçe kısıntıları ve düzenlemeler gibi olumsuz konularla kafalarının meşgul olmamasının önemi vurgulanıyor.

Başarının şansla ilgisi yok

Raporla ilgili bir değerlendirme yapan Deloitte Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Çağatay Güney şunları söyledi:

"Çalışanlar için Doğru Bağlantıları Sağlamak "başlıklı rapor insan kaynakları açısından son derece önemli konuları gündeme getiriyor. Doğru bağlantıları sağlamak şans veya tesadüfle olmuyor. İş organizasyonunun bu bakışla tasarlanması gerekiyor. Böyle bir tasarımın farklı yönleri bulunuyor. Örneğin yeni çalışanın kurum kültürüne hızla intikal edebilmesi için net stratejiler hazırlanması, yılda bir iki kere yapılan kuru ve standart değerlendirmeler yerine performansların sürekli olarak iletişim halinde gözden geçirilmesi önem taşıyor. Ayrıca insanların bir işi birlikte yapabilecekleri teknolojilerin sunulması, yüksek kaliteli networking ilişkilerinin teşvik edilmesi, toplantıların sonuca yönelik olması, fiziksel mekanın en ideal çalışma koşullarını sağlayacak şekilde düzenlenmesi de bu tasarımın en önemli unsurları arasında yer alıyor. Deloitte"un küresel uzmanlığını ve bilgi birikimini yansıtan bu raporun, şirketlerimizin çalışanlarından daha yüksek performans elde etmesine katkıda bulunacağına inanıyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları