16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deloitte CEO Anketi
03 Kasım 2007 Cumartesi 11:46

Deloitte CEO Anketi

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2007 CEO Anketi sonuçlarını açıkladı.

Deloitte Türkiye’nin Teknoloji Fast50 Türkiye 2007 Programı kapsamında yürüttüğü CEO Anketi’nin ortaya koyduğu ilginç bulgular açıklandı. Sonuçlar Türk CEO’larının kendilerine güvendiklerini ve büyümeye odaklandıklarını gösteriyor. Hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin CEO’larının %85’i önümüzdeki bir yıl içinde büyüyeceklerine son derece veya çok güvendiklerini belirttiler. Araştırmaya göre ayrıca CEO’ların önemli bir bölümü başarının anahtarı olarak kaliteli insan gücünü görüyor. Deloitte’un sorularını yanıtlayan CEO’ların %35’i büyümedeki başarılarını kaliteli insan gücüne bağladılar. Bu çerçevede insan kaynakları politika ve stratejilerinin de teknoloji şirketlerinin gündeminde üst sıralara yükseldiği görüldü.

Son beş yıldaki büyüme oranlarına göre oluşturulan Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2007 Programı’na giren en hızlı teknoloji şirketlerinin CEO’ları tarafından verilen yanıtlar, geçen yılın Teknoloji Fast500 Listesini oluşturan Asya – Pasifik, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ve Kuzey Amerika şirketlerinin sonuçlarıyla karşılaştırılarak bir rapor haline getirildi.

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2007 Programı kapsamında yapılan araştırma hakkında Deloitte Türkiye Stratejik Planlama, İş Geliştirme ve Pazarlama Ortağı M. Sait Gözüm şunları söyledi:

“Bu araştırma, Türk teknoloji şirketlerinin geleceğe ne denli güven içinde baktıklarını ve organik büyümeye odaklandıklarını ortaya koydu. CEO’ların verdikleri yanıtlar, Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı’nın ülkemiz teknoloji sektörüne katkılarını da ortaya koyuyor. Şirketlerimiz küresel rekabet ortamında başarılı olmayı hedefleri arasına alıyorlar. Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programı sayesinde ulusal ve uluslararası düzeyde daha fazla bilinirlik ve görünürlük kazanmalarının sonuçları da hem performanslarına, hem de gelecekle ilgili stratejilerine yansıyor. Deloitte bu alandaki küresel uzmanlığını Türk teknoloji sektörünün hizmetine sunarak değer yaratmaya devam edecek.”

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2007’nin CEO’ları kendilerine güveniyor

Önümüzdeki bir yıl içerisinde büyüyeceklerine “son derece” inanan Türk CEO’lar %55’e ulaşarak, bu alanda Kuzey Amerikalı, Asyalı, Avrupalı, Orta Doğulu ve Afrikalı CEO’ları geride bıraktılar.

Türk CEO’larının %63’ü bu hedefe organik büyüme ile erişeceklerine inanıyorlar. Kuzey Amerika, EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) CEO’ları da aynı görüşe %59 ve Asya - Pasifik CEO’ları ise %53 ile katılıyorlar. Diğer bölgeler için “bir şirket satın almak” ikinci ihtimal olurken, Türk CEO’larının sadece %5’i bunu bir ihtimal olarak değerlendiriyorlar. Ancak geçen yıla kıyasla bu alanda yine de gelişme yaşandı. Geçen yıl yapılan CEO Anketi’nde Türk CEO’lar satın alarak büyümeyi bir ihtimal olarak değerlendirmemişlerdi.

Araştırmanın bir başka ilginç sonucu da büyüme alanlarında ortaya çıktı. Türk CEO’larının %25’i iş yazılımlarını, % 25’i ise Internet’le ilişkili işleri önümüzdeki 12 ayda büyüme potansiyeli taşıyan en önemli sektörler olarak değerlendiriyor. Kuzey Amerika, Asya - Pasifik ve EMEA’daki CEO’lar için de birinci sırada İnternet ile ilişkili işler yer alıyor. Ancak bu bölgelerde, büyüme potansiyeli taşıyan en önemli ikinci sektör Kablosuz İletişim Hizmetleri olarak ortaya çıkıyor.

Yine diğer bölgelerdeki CEO’lardan farklı olarak Türk CEO’ların çoğunluğu, en önemli finansal konunun nakit akışını yönetmek olduğunda hem fikir. Nakit akışını yönetmeyi birinci sırada değerlendiren CEO’ların oranı %35 olurken, satışları artırmayı öne çıkartan CEO’ların oranı %33 düzeyinde kaldı. Buna karşılık diğer bölgelerdeki CEO’ların satışları artırmayı en önemli konu olarak değerlendirdikleri görüldü. Bu alandaki oran Kuzey Amerika CEO’ları için %54, EMEA CEO’ları için %43, Asya - Pasifik CEO’ları için ise %34 olarak gerçekleşti.

Kaliteli insan gücünü elde tutmak onları işe almak kadar önemli

Türk teknoloji şirketlerinin CEO’ları büyümede en önemli faktörün kaliteli insan gücü olduğuna inanıyor. Deloitte Türkiye’nin sorularını bu doğrultuda yanıtlayan CEO’lar %35 ile en büyük grubu oluşturdular. %30’u sağlam bir stratejiyi en önemli faktör olarak görürken, %15’i de güçlü liderliği öne çıkardılar. Diğer bölgelerde de benzer sonuçlar alınırken, sadece Asya - Pasifik CEO’ları en önemli faktörün sağlam iş stratejisi olduğunu belirterek, kaliteli insan gücünü ikinci sıraya yerleştirdiler.

Türk CEO’larının %48’i, önümüzdeki 12 ay içinde şirketlerinin işgücünün %1 ile %25 arasında artacağını düşünüyorlar. Yetenekli elemanları bulmak, işe almak ve elde tutmak Türk CEO’ları için bu yıl %58 ile en önemli operasyonel konu olarak ortaya çıktı.

Yüksek nitelikli eleman isteyen CEO’lar, şirket büyümesini sağlayan etkenler arasında işgücünün eğitilmesine %33 ile ilk sırada yer veriyorlar. Ancak, Türk CEO’ları arasında ülkenin eğitim sisteminin istenen niteliklere sahip elemanları yetiştirdiğini düşünenlerin oranı, diğer bölgelerden daha düşük çıkıyor. Eğitim sisteminin son derece başarılı olduğunu düşünenlerin oranı %10, çok başarılı bulanların oranı ise %28’de kalıyor. Buna karşılık katılımcıların %15’i ise eğitim sistemini başarısız buluyor.

Türk şirketlerinin offshore ilgisi artıyor

Araştırmaya katılan Türk CEO’larının %88’i halen sınırların ötesinde hiçbir operasyonlarının bulunmadığını belirtiyor. Buna karşılık, Kuzey Amerikalı CEO’ların %45’i, Asya - Pasifik CEO’larının %43’ü, EMEA CEO’larının ise %26’sı bazı operasyonlarını yabancı ülkelerde yürüttüklerini söylüyor. Önümüzdeki beş yıl içinde operasyonlarının bir bölümünü ülke dışına taşıma planları olup olmadığı sorulduğunda ise, Türk CEO’ların %48’i evet yanıtını verirken, %20’si kararsızlığını açıklıyor. Bu sonuç, önümüzdeki dönemde Türk şirketlerinin de operasyonlarını daha fazla yurtdışına taşımaya hazırlandıklarını ortaya koyuyor.

Türk CEO’ların yaklaşık üçte biri, önümüzdeki 5 yıl içinde insan kaynaklarının %20’sinin veya daha fazlasının başka ülkelerde çalışacağını vurguluyor. Bunun yanı sıra, Araştırmaya katılan CEO’ların %10’u yurtdışından kaliteli insan kaynakları temininin büyüme için kritik öneme sahip olduğunu, %48’i ise çok önemli olduğunu kaydediyor.

Jeopolitik istikrarsızlık büyümenin önündeki en büyük tehdit

Türk CEO’ları, teknoloji sektöründe gelecek 12 ayın en önemli tehdidini “dünyada belirli bölgelerde jeopolitik istikrarsızlık” olarak görüyorlar. Böyle düşünenlerin oranı %25’e ulaşıyor. CEO’ların %23’ü ise sermayeye sınırlı erişimi büyümeye en büyük tehdit olarak değerlendiriyor. Başta Kuzey Amerika olmak üzere diğer bölgelerde ise, önümüzdeki 12 ay içinde büyümeye yönelik en büyük tehdidin aşırı bürokratik düzenlemeler olduğu görüşü dile getiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları